Poljoprivrednici se ovih dana žale kako na benzinskim crpkama nema plavog dizela ili im ograničavaju kupnju na spremnike od 250 litara. Sumnjaju da je problem u Vladinom ograničenju cijene goriva, a ne u stvarnoj nestašici.
Posljednjih dana uz poskupljenje goriva poljoprivrednici su se morali suočiti i s nestankom plavog dizela na pojedinim benzinskim crpkama. Neki su nakon čekanja u dugačkim redovima sa spremnicima u prikolicama dobili odbijenicu, jer gorivo se po novom smije točiti samo izravno u spremnik vozila. Za druge pak goriva više nije bilo, a isto ih je dočekalo i na drugim crpkama u blizini.
"Crpka mi je udaljena 30 kilometara i sad moram do nje traktorom, jer ne smijem točiti u spremnike što se prije moglo. Valjda radi nestašice uzrokovane ratom, sad to više ne smijem“, rekla nam je Ivana Pavić iz Slunja koja je po svom običaju odmah objavila video na tu temu na društvenim mrežama.
Drugi dan su joj iz obližnje Lukoil crpke rekli kako plavog dizela nema i vjerojatno ga neće ni biti dok je na snazi ograničenje Vlade. "Rekli su da će mi kada dođe dati da točim u sve što je po zakonu moguće“, kaže Ivana. No što do tada, jer treba obaviti košnju, sjetvu?
Ništa bolja situacija nije bila, doznajemo, ni po lokalnim crpkama u Slavoniji. U Slavonskom Brodu i Selcima Đakovačkim djelatnici su stočarima i ratarima mahali pravilnikom prema kojem se ne smije prevoziti gorivo niti druge zapaljive tekućine u spremnicima koji nisu atestirani za takav prijevoz.
"Gdje su bili s tim pravilnicima prije? Ispred mene je čovjek uredno natočio u spremnike kakve sam i ja imao, ali za mene više nije bilo goriva. Rekli su da ne smijem točiti u spremnike od 1000 litara koji nisu atestirani, ali da u one od 250 litara smijem, pa u čemu je razlika, jednako je zapaljivo?“, razočarano će mljekar Vid Rončević.
Poslali smo upit svim crpkama koje su nam spomenuli sugovornici, a odgovor je, zasad, stigao samo iz INA-e. Objasnili su kako posljednjih sedam dana bilježe veliku potražnju za plavim dizelom, jer su poljoprivrednici vjerojatno u strahu od nestašica radi globalnih događaja.
“Jedna od mjera je i preporuka maloprodajnim mjestima da se gorivo toči izravno u spremnik vozila, kako bismo osigurali da svi kupci mogu biti opskrbljeni. Kako je danas (12.3. op.a.) situacija s opskrbom uravnoteženija, omogućeno je punjenje 250 litara plavog dizela i u kanistre”, odgovaraju iz INA-e uz napomenu kako je opskrba u tijeku.
Ivana Pavić u svojoj je objavi pozvala i vladajuće da riješe to pitanje, jer se ne mogu poljoprivrednici stalno voziti do crpki kako bi napunili spremnik traktora u vremenu intenzivnih radova na poljima. Traktor našeg sugovornika Vida je zapremnine 400 litara koliko potroši kroz jedan dan. Ima i onih koji su ispod Ivanine objave komentirali kako bi ih samo vožnja do crpke i natrag koštala kao jedan spremnik vozila, jer koriste manje traktore za rad.
“Čuo sam od prijatelja da je ista situacija i u Slavonskom Brodu. Ja sam imao sreće i uspio sam napuniti spremnike, ali nisam uzimao zalihe, pa me sad strah što me čeka. Rad u polju ne stoji i mi nemamo vremena čekati u redovima ili ostajati bez goriva” ogorčeno će ratar Marko Brataljenović. Dodaje kako atestirani spremnici nisu jeftini i rijetko ih tko ima.
Kakva je situacija kod vas? Napišite nam svoj komentar ispod članka
Neki su zabrinuti kako su trenutačne nestašice zapravo povezane s Vladinim ograničenjem cijene na 89 centi po litri plavog dizela. Kažu kako vjerojatno neće biti problema s opskrbom, ako se cijene dignu nakon što prođe rok regulacije. Bez nje cijena bi bila 1,06 eura što bi značajno opteretilo poljoprivrednike u vremenu kad bez plavog dizela ne mogu niti jedan dan.
U vezi ovoga smo kontaktirali i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva gdje kažu kako prate stanje opskrbe plavim dizelom na terenu, osobito uoči proljetne sjetve. "U proteklih tjedan dana na pojedinim lokacijama zabilježena je iznimno velika potražnja, u nekim slučajevima i do deset puta veća nego u istom razdoblju prošle godine, dijelom i zbog straha od mogućih nestašica", navode u svom odgovoru te dodaju da su nakon informacija s terena o ograničenjima u točenju plavog dizela u kanistre, odmah uputili dopis Ministarstvu gospodarstva i INA-i tražeći da se osigura dostupnost plavog dizela te omogući njegovo točenje u spremnike u skladu s važećim propisima.
"Važno je naglasiti da goriva ima dovoljno, a cilj svih uključenih je osigurati urednu opskrbu poljoprivrednika u razdoblju intenzivnih radova na poljima", navode.
Nadalje pišu kako je pitanje točenja plavog dizela, kao i svakog drugog goriva, uređeno Pravilnikom o postajama za opskrbu prijevoznih sredstava gorivom Ministarstva unutarnjih poslova te sa se prema članku 3. tog Pravilnika, na postajama uz spremnike vozila gorivo može točiti i u namjenski izrađene prijenosne posude, odnosno kanistre.
"INA je privremeno internom odlukom ograničila točenje plavog dizela u kanistre kako bi se smanjio pritisak na opskrbu, no nakon reakcije Ministarstva odluka je prilagođena. Trenutačno je omogućeno punjenje do 250 litara plavog dizela u kanistre", tvrde u Ministarstvu gdje kažu kako prate stanje na terenu i u stalnom su kontaktu s distributerima.
"Važno je naglasiti da hrvatski poljoprivrednici ove godine imaju na raspolaganju više od 231 milijun litara plavog dizela, što osigurava dovoljne količine za poljoprivredne radove", pojašnjavaju zaključivši kako distributeri naglašavaju da je opskrba stabilna te pozivaju korisnike da se opskrbljuju u skladu sa stvarnim potrebama, jer stvaranje zaliha može stvoriti dojam nestašice ondje gdje je zapravo nema.
Tagovi
Autorica
Damir Senjan
prije 4 mjeseca
Glupost, svi znamo baš ovo što napisao opg mogovine. Ako ostaneš bez goriva guraj traktor na benzinsku spolja, da se vlada uvjeri da imaš traktor. Mislim da ovo što je napisao u KC nema ali Štaglinac bi trebao imati, ali to je privatna pa po tome guraj traktor 20km. Najbliža je Novigrad Podravski 10km, ako nešto i sitno imaš goriva u rezervaru, nije znak da češ i natočiti na ovo naj bližoj, dođeš a tamo cisterna pa cijeli dan ništa od goriva. Sljedeča Virje privatna 13km upitno dali ima ili nema, pa više ne vozi nego kuči guraj traktor ili ga nosi na leđima u Đurđevac da izravnaš kičmu pa ko budala vrti se u krug. Zato svi najbolje kupite certicifirano sjeme da imate bolje i veče prinose ali možda koje druge godine jer ove godine ima goriva samo za službene aute iz javnoga sektora koji se mogu vozi na bilo koje boje goriva i bilo u kojemu pravcu za osobne potrebe pa čak i na more ako treba, SVE BUMO MI TO PLATILI KAJ SE ONI VOZIJU NEOGRANIČENO. Pa to nebi ni napisao jučer kod mene bila sa županijskim službenim autom, da pogledne kučicu praznu da joj neko nije nešto ukrao. Taračkaju se cijelo vrijeme o državnom trošku sa službenim autima za svoje vlastite potrebe nebitno što se toči u njih, kao i opčinski dizelaši na plavi dizel idu i tu nema ograničenja. Uhhh tu se mnogo istine može napisati što se i kako vozi od lokalne uprave, do županijske pa državne a ti preko poreza to sve plačaš. SRAMOTNOOOOO.
Đuro Japaric
prije 4 mjeseca
Bitno je KMETOVI da je vas 8 % izabralo kandidate za Skupštinu Vladine poljoprivredne komore ( VPK ) ! Od sutra CISTERENE kreću po selima , pripremite burad , karnistere !
Slaven Puzjak
prije 4 mjeseca
E bas bi trebali svi zajedno popalit strojeve i svi na benzinsku ,pa da vidimo kakve bi bile guzve po cestama pa onda neka vide... A mi bi rekli pa tako ste rekli sve po zakonu... Sada se drze zakona kad nemaju dobru zaradu na istom a kad imaju onda mozes tocit i u vrecicu samo da ne curi... Niko nije svjestan da svi mi koji radimo ovisimo jedni o drugima ne mozemo jedni bez drugih ali tako se ponašat mislim da nema smisla...
Charuga
prije 4 mjeseca
Pred žetvu ćemo morati kombajnima prenoćiti da ujutro nazočimo! Pa kad u 15 h ostanem bez goriva- onda skinem rezervoar pa na benzu.. Kvalitetni ljudi ovo zamislili...nema se šta dodati
opg mogovine
prije 4 mjeseca
A kaj bum ja gda vu moj IMT 539 stane 30 litara goriva, a po njega moram na benzinsku koja je od mene udaljena 15 km. U Koprivnici nema benziske koja drži plavi dizel. Dvije su INA benzinske pumpe, ali ni jedna od njih nikada nije držala plavi dizel. Najgore je što nitko ne reagira da se to promijeni i natjera INU da uključi u ponudu i plavi dizel. Hebeš nas poljoprivrednike i seljake kad se ne možemo ni za to izboriti. Nismo za drugo.
Đuro Japaric
prije 4 mjeseca
Nestašica jaja u Libiji , mogli smo uzeti dopušten broj , izaći iz trgovine i ponovno kupiti ! Točenje izravno u spremnik , pa to mogu izmisliti samo oni koji su kupili diplome u Travniku !
SASA FRANIC
prije 4 mjeseca
stoka tupa birokratska nesposobna komunjarska socijalisticka. kakav plavi dizel. treba biti samo obicni dizel. jer vec su ti dodjelom kolicine izracunali koliko ti treba dizela za radove. samo glupi tupi socijalist komunjara moze imati i 2. red provjere tako da izmisli nesto pod nazvanjem Plavi dizel. ako si vec dobio izracunatu kolicinu, za koji tupi razlog ima jos jedan red provjere ? tuperde socijalisticke nesposobne neprakticne beskorisne. a najvece zlo je sto postoji skola koja stanca beskorisnu nesposobnu olos, koja je komunjarski ustroj za proizvodnju ulizica, a ta skola se zove gimnazija. to je izvor sve nesposobnosti i beskorisnosti. jer takve proizvedene socijalisticke ulizice postavljaju na sva mjesta. a ocekivati od takve beskorisne olosi da napravi nesto korisno je kao cekati kisu u pustnji.