Pretraga tekstova
Trilateralni sporazum bi navodno trebao biti potpisan ovih dana u Budimpešti. Danas je objavljena informacija da Ukrajina planira ponovo otvoriti crnomorski koridor za žitarice
Rusija, Turska i Katar rade na postizanju novog, trilateralnog sporazuma o izvozu žitarica i umjetnog gnojiva koji se prvenstveno odnosi na afričke zemlje. On bi ovih dana trebao biti potpisan u Budimpešti, objavio je njemački Bild pozivajući se na službenu korespondenciju ministarstava vanjskih poslova i ambasada Rusije i Turske, kojoj je imao pristup.
U međuvremenu je objavljeno da SAD također želi osigurati da žitarice iz Ukrajine stignu do ostatka svijeta, ali bez uplitanja Rusije. Navodno pregovaraju s Turskom, Ukrajinom i ostalim svojim saveznicima u regiji kako bi osigurale alternativnu rutu za izvoz. Danas je Wall Street Journal objavio kako Ukrajina planira ponovno otvoriti crnomorski koridor za žitarice prkoseći ruskoj blokadi. Navodno smišljaju plan s globalnim osiguravateljima.
Kada je riječ o trilateralnom dogovoru, turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan traži i da se obnovi crnomorski sporazum iz kojeg je Rusija u srpnju samoinicijativno izašla, te da novi obuhvati nesmetani izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine.
To bi spriječilo Rusiju uz svoje izvozi i žitarice zaplijenjene s osvojenih teritorija, a Ukrajina bi se pak morala odreći Krima koji je idealan za izvoz robe iz obje zemlje.
Dok se Ankara za novi dogovor nada blagoslovu Ujedinjenih naroda, Kijev se našao u neizvjesnoj poziciji: ako odbije prijedlog brzo bi ga prozvali odgovornim za glad u zemljama u razvoju, a ako pristane, morat će se odreći Krima.
Dakle, Turska bi bila organizator transporta, a Katar sponzor. Ruta komercijalnih brodova i onih za prijevoz žitarica podrazumijeva prolaz kroz Bospor i Dardanele.
Za sve to vrijeme Rusija i dalje raketira ukrajinske crnomorske i luke na Dunavu kojima se prevoze žitarice i drugi poljoprivredi proizvodi u europske, a onda i treće zemlje.
S koliko eura po toni će EU subvencionirati tranzit ukrajinskih žitarica?
Najnoviji napad bespilotnim letjelicama dogodio se noćas, gdje je na Dunavu zapaljeno najmanje jedno skladište žitarica, priopćile su tamošnje vojne i lokalne vlasti.
Tagovi
Ukrajinske žitarice Ruske žitarice Rat u Ukrajini Sporazum Trilateralni sporazum Prehrambena kriza
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Komisija eksperata odabrala novu Santa Elisabettu U četvrtak 13. veljače, u restoranu Plavi Podrum u Voloskom vinarija Benvenuti odabrala je konačan blend Santa Elisabette iz 2021. godine, uz pomoć odabranih vinskih stručnjaka. Formiranjem... Više [+]
Komisija eksperata odabrala novu Santa Elisabettu
U četvrtak 13. veljače, u restoranu Plavi Podrum u Voloskom vinarija Benvenuti odabrala je konačan blend Santa Elisabette iz 2021. godine, uz pomoć odabranih vinskih stručnjaka. Formiranjem konačnog blenda priveden je kraju kompleksan proces rađanja najtraženijeg terana u Hrvatskoj.
Nikola i Albert Benvenuti, vlasnici vinarije Benvenuti, i ove godine okupili su odabrani tim sommeliera i vinskih stručnjaka koji su zajedno s njima kroz slijepo kušanje odabrali finalnu kupažu za njihov teran. Proces konačnog odabira ponavlja se od 2015. godine, kada je pripremljena prva berba Santa Elisabette. Od tada se, početkom svake godine, u Voloskom okuplja komisija koja bira najbolji blend koji se zatim puni u boce i ide na daljnje odležavanje sve do jeseni, kada se lansira na tržište i kada vinarija Benvenuti, kao i svake godine, vinskim stručnjacima i suradnicima svečanom promocijom predstavi novu Santa Elisabettu.
Komisiju koja je ove godine sudjelovala u odabiru konačnog blenda Santa Elisabetta iz 2021. godine činili su: Daniela Kramarić, Sandi Paris, Emil Perdec, Marko Rundek, Kristijan Harjač, Tomislav Mikinac, Goran Petrić, Zoran Gregorović, Ivan Trbušić, Sanja Simić, Davor Butković, Rene Bakalović, Gordan Zečić i Saša Špiranec.
Pripremio: Tomislav Radić
Dudina
prije 1 godinu
SAD se brine za žitarice jer su to žitarice američkih firmi a ne Ukrainskih i to smeće od žitarica će opet preplaviti tržište EU i rušiti cijene naročito sad kad EU subvencionira američke žitarice a upropaštava svoje ratare... Nadam se da će Rusija tome stati na kraj .