Inovativni park će se prostirati na 500 ha te omogućiti učinkovitu i održivu uporabu poljoprivrednog zemljišta uz istovremenu proizvodnju energije, tvrde u tvrtki Sun farming
Na istoku Njemačke, u saveznoj državi Brandenburg, gradi se najveći agro-fotonaponski sustav u Europi, koji će na području osam općina omogućiti zajedničku proizvodnju energije, uzgoj biljaka i razvoj stočarstva.
Kombinacija solarne energije i poljoprivrede na 500 hektara u takozvanom klima parku Steinhöfel osigurat će učinkovitu i održivu uporabu zemljišta, navode u tvrtki SUNfarming koja na ovom projektu surađuju sa SPIE, tvrtkom za multitehničke usluge u energetskom i komunikacijskom sektoru na području Njemačkei središnje Europe.
"Naša tehnička rješenja omogućuju integraciju obnovljivih izvora energije i stvaraju infrastrukturne preduvjete za energetsku tranziciju te klimatski prihvatljivu budućnost", izjavio je Burkhard Sager. iz SPIE istaknuvši kako moderna tehnologija i dizajn osiguravaju dvostruku uporabu zemljišta, uz optimalno upravljanje sunčevi svjetlom i oborinama ispod dvostranih fotonaponskih modula na visini od 2,10 metara. Tvrde da rješenja donose brojne koristi, uključujući dobrobit životinja, biološku raznolikost, smanjenje emisija CO2, zaštitu podzemnih voda i sigurnost prinosa na inače teško obradivom pjeskovitom tlu u regiji.
Projekt je, u suradnji s lokalnim poljoprivrednicima i konzultantima, stigao do faze dobivanja građevinske dozvole. "Klima park Steinhöfel najveći je SUNfarmingov pionirski projekt, kojega smo uspješno razvili u manje od četiri godine, uz donošenje statutarnih odluka u svim okruzima", objašnjava suosnivač i direktor te kompanije, Martin Tauschke.
"Glavni izazov je strogo određeni vremenski raspored, u kojem mnogi radni koraci moraju biti precizno usklađeni kako bi projekt ove veličine uspio", dodao je Hannes Weinreich iz SPIE.
Instalacija trafostanice u Steinhöfelu planira se za treće tromjesečje 2025., dok se puštanje u rad očekuje u drugom tromjesečju 2026. Prvi dijelovi agro-fotonaponskog parka bit će spojeni na mrežu čim trafostanica postane operativna. Projekt će povezati instalirani kapacitet od 753 MW na mrežu, a postrojenje s četiri transformatora osigurati stabilno napajanje visokonaponske mreže.
Nakon završetka radova, zemljište će se koristiti za proizvodnju stočne hrane i kao privremeni pašnjaci za uzgoj teladi i junica. Trenutno razvijaju nekoliko gigavata agro-fotonaponskih sustava za uzgoj usjeva, voća, stoke, teladi, peradi i jelena.
Cijeli projekt dio je istraživanja kojemu je cilj pokazati kako ovakvi sustavi ne samo da štite okoliš i podzemne vode od klimatskih promjena, već i donose stvarne koristi ruralnim područjima.
"Ovaj ambiciozni projekt možemo ostvariti samo zahvaljujući vrlo dobroj i bliskoj suradnji s općinom Steinhöfel, građanima regije, okrugom Oder-Spree, našim poljoprivrednim zemljoposjednicima i tehničkim partnerima", zaključio je Tauschke.
Tagovi
Autor
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/