Pretraga tekstova
Nova istraživanja pokazuju da moljci imaju ulogu noćnog oprašivanja i to većeg broja biljnih vrsta od pčela.
Tijekom proteklog desetljeća zabrinutost javnosti zbog uloge oprašivača usredotočena je na pčele. Smanjivanje njihovog broja uzrokovano klimatskim promjenama kao i širokom uporabom pesticida pomoglo je u podizanju svijesti o okolišu te bitnoj ulozi koju pčele imaju.
S druge strane, moljci nisu izazvali slične simpatije, a provedena studija otkriva njihovu važnu ulogu u noćom oprašivanju. "Postoji velika zabluda da svi moljci uništavaju odjeću, ali to nije tako", rekao je za BBC dr. Richard Walton sa Sveučilišta College London (UCL) koji je ujedno i vodeći autor nove studije.
Kako bi otkrili koliko važnu ulogu u oprašivanju imaju moljci, dr. Walton i njegove kolege pratili su njihovu aktivnost oko ribnjaka u poljoprivrednim područjima Norfolka u SAD-u.
Otkrili su da 45% moljaca koje su testirali proizvode pelud koji potiče od 47 različitih biljnih vrsta, uključujuči nekoliko onih koje su leptiri i pčele rijetko posjećivali.
Znanstvenici su također otkrili da su bumbari i medonosne pčele od presudnog značaja, ali imaju tendenciju ciljanja najplodnijih izvora nektara i polena. No, moljci ne biraju.
Obilježavamo Svjetski dan pčela, jednih od najvažnijih živih bića na Zemlji
"Prema onome što vidimo u provedenoj studiji, moljci ne posjećuju samo malu skupinu cvijeća, već obilaze sve vrste kojima mogu pristupiti. To su obično vrste koje imaju otvoren cvat, a mogu pristupiti i biljakma iz porodice mahunarki jer je njihov cvijet nešto drugačiji", rekao je dr. Walton.
Prethodne studije o moljcima uglavnom su bile usredotočene na njihovu sposobnost prenošenja peludi kroz rilo. Međutim, ovo istraživanje uzelo je u obzir cvjetni prah sakupljen na njihovom izrazito dlakavom tijelu.
Istraživači vjeruju da njihova studija pokazuje da moljci nadopunjuju rad dnevnih oprašivača i pomažu u održavanju raznolike i obilne biljne populacije. Oni služe kao potpora za bioraznolikost, koja zauzvrat djeluje na prinose usjeva.
Dobili smo šamarčinu kao odgojnu mjeru. E sad razmišljaj, čovječe, o biološkoj raznolikosti!
Vitalna uloga moljaca nalazi se pod sve većom prijetnjom jer je od 1970-ih godina njihova brojnost smanjena. To je uglavnom zbog promjena u korištenju zemljišta i sve veće upotrebe pesticida.
"Ovo ima loš učinak za ptice koje se hrane moljcima, poput kukavice. Njihovo smanjenje je u neku ruku povezano s reduciranom brojnosti moljaca", rekao je dr. Walton. Slično je i sa šišmišima.
I moljci će poput pčela zahtijevati manju uporabu pesticida i poticanje šire raznolikosti biljaka u krajoliku. A važno je i da se percepcija i uloga ovih neuglednih kukaca u svijetu promijeni.
"Nešto što nije vidljivo, često nam ne pada na pamet", rekao je dr. Walton ističući kako danju vidimo pčele kako posjećuju i oprašuju cvijeće, ali da ne trebamo izostaviti ni ono oku nevidljivo.
"Mislim da je ključno povećati brojnost moljaca kako bi se ljudima u cjelini pomoglo da vide važnu ulogu koju igraju u ekologiji.", zaključio je dr. Walton.
Tagovi
Moljci Oprašivači Oprašivanje biljaka Nova studija Richard Walton Istraživanje Bioraznolikost
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ovog mjeseca naše Društvo agrarnih novinara Hrvatske obilježava 10 godina djelovanja 😊
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Gospođo Leticija , nije Društvu čestitala ni Petirka , Plenković , Jandroković , zadnji promašeni ministar Dabro , jer pokraj Društva i Vladine HPK , Više [+] mogu i dalje raditi na PROGRAMU uništenja hrvatske poljoprivrede i hrvatskih sela ! Morate mijenjati naziv da iza riječi Hrvatske , dodate i Sjeverne Koreje ! Pitajte mafiju u Zagrebu da li je u postupku pisanje NACRTA ZAKONA ZA HRAVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , Zapadne Srbije , koju greškom nazvaše RH ?
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Pročitao sam Statut društva po kojem možete organizirati javne skupove , pa slijedom toga iza Nove godine pozovite predstavnika Vlade , sve Više [+] predsjednike klubova zastupnika Hrvatskog sabora , kako su se nazvali sa CILJEM ; DONOŠENJE odluke o imenovanju Radne skupine - povjerenstva , koje bi u roku 30 dana napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU AGRARNU reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , koju ova kvazi državica priznata kao RH , NEMA ! Jasno nužno je pozvati i CIVILNI sektor bez VLADINE HPK !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje