Treba nam zakonodavstvo koje osigurava naše pravo na zdravu, raznoliku i ukusnu hranu, povećanjem raznolikosti na poljima i u vrtovima, podržavanjem lokalnih sorti i poštovanjem prava poljoprivrednika, stoji u pismu udruga upućenom ministrima EU
Hitna poboljšanja zakonodavstva EU o sjemenu zatražilo je čak 139 organizacija iz 23 europske zemlje koje su otvoreno pismo poslale na 27 ministara poljoprivrede i novog povjerenika EU za zdravstvo, Olivéra Várhelyija, koji je odgovoran za pitanja sjemena.
Među njima su i naše udruge Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP), Biovrt - u skladu s prirodom i ZMAG Zelena mreža aktivističkih grupa, koje su se obratile ministru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipu Dabri.
"Trenutačni propisi o proizvodnji i stavljanju na tržište biljnog reprodukcijskog materijala promiču sjeme i druge reprodukcijske materijale razvijene za industrijsku poljoprivredu, koji se mogu prodavati zajedno sa štetnim pesticidima i sintetičkim gnojivima te uzgajati u monokulturama", stoji u pismu poslanom uoči sastanka AGRIFISH gdje će se od 9. do 10. prosinca 2024. na sjednici Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo u Bruxellesu raspravljati o predloženoj novoj Uredbi EU-a o marketingu i proizvodnji biljnog reprodukcijskog materijala (PRM).
Ističu kako poljoprivredna industrija traži da pravila idu još dalje, zabranjujući raznolikost kako bi i sjeme i naš prehrambeni sustav učinili još ujednačenijim i stoga ranjivijim. "Ono što nam treba je upravo suprotno", naglasili su.
Stoga su istaknuta četiri ključna zahtjeva:
Treba nam, piše u pismu, zakonodavstvo koje osigurava naše pravo na zdravu, raznoliku i ukusnu hranu, povećanjem raznolikosti na poljima i u vrtovima, podržavanjem lokalnih sorti i poštovanjem prava poljoprivrednika. "Zabrinjavajuće je što nova Uredba EU-a o biljnom reprodukcijskom materijalu koju je Europska komisija predložila u srpnju 2023. ugrožava očuvanje i promet raznolikosti naših kultiviranih biljaka."
Smatraju kako ona zanemaruje pravo poljoprivrednika na žetvu, korištenje, razmjenu i prodaju vlastitog sjemena, kao što je sadržano u međunarodnom pravu što je neprihvatljivo.
"Zajedno s više od 160.000 građana koji su potpisali peticiju Podignimo vilice - za raznolikost! pozivamo vas da preispitate ovaj prijedlog te da osigurate da uredba omogući cirkulaciju raznolikog sjemena, poboljša bioraznolikost, poštuje prava poljoprivrednika i postavi temelje za održiv, otporan i raznolik prehrambeni sustav!", pišu, upozoravajući da je očuvanje i održivo korištenje lokalno prilagođene raznolikosti usjeva najvažniji prioritet.
Nadalje, ističu da smo prema UN-u već izgubili 75 posto raznolikosti usjeva u poljoprivredi, a ono što ostaje je 'naš pojas za spašavanje'. "Morat ćemo zaštititi i iskoristiti preostalu raznolikost kako bismo prilagodili našu proizvodnju hrane ekstremnijim vremenskim uvjetima s novim štetnicima i bolestima."
Smatraju kako treba diverzificirati proizvodnju sjemena, a ne dodatno povećavati svoju ovisnost o industrijskim izvorima sjemena. Moramo se, dodaju, oduprijeti nastojanjima agrokemijskog lobija da uništi sve alternative putem pretjerane regulacije. Također, ističu kako novoodobrene sorte ne smiju ovisiti o pesticidima ili sintetičkim gnojivima. "Kako bismo omogućili metode uzgoja koje štite naš okoliš i klimu, potrebno nam je sjeme koje uspijeva u organskim uvjetima uzgoja i/ili uz niske inpute", upozorili su, tražeći ministre za sastanak kako bi razgovarali o ovoj temi.
"Kao široki savez, pozivamo kolege ministre poljoprivrede da ne podlegnu pritisku industrije, već da postave temelje za održiv, otporan i raznolik prehrambeni sustav", zaključuju organizacije.
Tagovi
Autorica
143