Pretraga tekstova
UN ukazao na golemi potencijal koji leži u OPG-ovima u suzbijanju problema gladi i siromašva
Obitelj dijeli sve, počevši od životnog prostora i obroka, pa sve do težnji, snova, uspjeha, ali i neuspjeha.
Proglašenjem 2014. godine Međunarodnom godinom obiteljskih gospodarstava UN je ukazao na golemi potencijal koji leži u obiteljskim poljoprivredim gospodarstvima u iskorjenjivanju svjetske gladi i očuvaju prirodnih resursa.
U razvijenim, kao i zemljama u razvoju, postoji više od 500 milijuna OPG-ova koji su definirani kao farme koje se prvenstveno oslanjaju na članove svoje obitelji u pogledu radne snage, ali i samog upravljanja. Dakle, temelj za proizvodnju hrane, kojom se prehranjuju milijarde i milijarde ljudi, leži u malim obiteljskim gospodarstvima.
U idealnim uvjetima, obiteljska poljoprivreda podrazumijevala bi pristup svim potrebnim resursima, kao i dobivanje potrebne podrške za obavljanje seoskih, poljoprivrednih poslova, a sve u cilju proizvodnje hrane. Muškarcima i ženama, u idealnoj ruralnoj obitelji, pruženi su svi uvjeti za proizvodnju hrane, dok njihova djeca nakon škole i igre nesmetano obavljaju poljoprivredne zadatke prilagođene njihovom uzrastu.
Poljoprivredne obitelji igraju ključnu ulogu u osiguravanju održivosti okoliša i očuvanju bioraznolikosti. Kao takve, usađene su u kulturu lokalnog stanovništva. Isto tako, njihova lokalna ekonomija trebala bi biti usmjerena na poticanje lokalnog stanovništva da kupuju na lokalnim i regionalnim tržištima.
Ipak, više od 70% stanovništva koje živi u neimaštini dolazi upravo iz ruralnih područja - Afrike, Azije, Latinske Amerike i Bliskog istoka. Svoj puni proizvodni potencijal ne mogu postići zbog onemogućenog pristupa prirodnim resursima, kreditnoj politici i potrebnim proizvodnim tehnologijama.
Ukratko, to su razlozi zbog kojih je 2014. godina proglašena Međunarodnom godinom obiteljske poljoprivrede, ističu iz UN-ove organizacije za hranu i poljoprivredu.
Organizacija je pozvala sve vladine i nevladine institucije, kao i Međunarodnu razvojnu agenciju, poljoprivredne organizacije i druge relevantne udruge, da podrže obiteljsku poljoprivrednu proizvodnju.
Uz ispravnu poljoprivrednu, socijalnu i ekološku politiku, OPG-ovi mogu pružiti važan doprinos u suzbijanju gladi i siromaštva, uz istovremenu zaštitu okoliša i postizanje održivog razvoja.
U nastavku članka donosimo Vam prigodan video isječak.
Photo: fao.org
Tagovi
OPG UN FAO Obitelj Poljoprivreda Hrana Siromaštvo Glad Bioraznolikost Ruralni razvoj
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Pročitaj cijelu bilješku »
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje