Na 17. međunarodnom kongresu Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo u Opatiji moglo se čuti kako je pred oplemenjivačima bilja i sjemenarima velik zadatak te kakva je situacija s proizvodnjom sjemena i sadnog materijala u Hrvatskoj
Kraljica kao najraširenija sorta pšenice Poljoprivrednog instituta Osijek te Pajdaš Bc Instituta, koji je već 11. put najrašireniji hibrid u Hrvatskoj, dobitnici su priznanja Zlatno sjeme.
Prizanje je to koje se tradicionalno dodjeljuje u sklopu međunarodnog kongresa Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo, a na temelju podataka Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) o proizvodenim i certificiranim količinama sjemena.
Na 17. kongresu kojeg organizira Hrvatsko agronomsko društvo i Europsko sjemenarsko udruženje Euroseeds i koji se održava u Opatiji do 8. studenog, predsjednik HAD-a doc.dr.sc. Josip Haramija istaknuo je kako je potrebno unaprijediti sustav potpora za unaprjeđenje sjemenarstva te da kod dodjele poljoprivrednog zemljišta treba dati prednost sjemenarima i rasadničarima, zajedno s voćarima i povrćarima.
"Proizvodnja i certificiranje sjemena u Hrvatskoj pokazala se ključnom u vrijeme Covid-19 krize te rata u Ukrajini jer je proizvođačima osigurano sjeme visoke kvalitete po znatno nižim cijenama u odnosu na ono iz uvoza čime je osigurana sjetva i prehrambena neovisnost stanovništva kod najzastupljenijih kultura", istaknuo je.
Složio se s ovom izjavom i rektor Sveučilišta u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac koji je podsjetio kako se u vrijeme Covid pandemije pokazala važnost domaće proizvodnje te da su neke zemlje čak razmatrale zabranu izvoza. Upozorio je na veliki problem, posebice u Slavoniji, a to je suša, te da se očekuju odgovori struke što genetika može po tom pitanju učiniti.
"Globalni izazovi su veliki, oplemenjivači bilja imaju velike zadatke, ne razmatra se samo povećanje prinosa nego otpornost na sušu, štetnike i druge nepogode", smatra prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić, dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek koji je dodao kako Fakultet radi na prikupljanju i očuvanju starih sorti, ali i istraživanju novih hibrida koji su prilagođeni vremenu klimatskih promjena.
Da kroz razvoj rasadničarstva i oplemenjivanja bilja stvaramo preduvjete za sigurnost proizvodnje hrane rekao je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v. d. ravnatelja HAPIH-a dodavši da je ove godine do sada dorađeno 66.200 tona sjemena. Istaknuo je da je ovo druga najbolja godina po proizvodnim površinama sa sjemenom u posljednjih deset godina te da je Hrvatska druga zemlja u EU po proizvodnji sjemena soje.
"Potrebno je osigurati pristup poljoprivrednom zemljištu za proizvodnju non GMO sjemena budući da Europska komisija pokušava na mala vrata progurati GMO sjeme u Europsku uniju, no Hrvatska je protiv toga", izjavila je Marijana Petir, zastupnica Hrvatskog sabora te predsjednica Odbora za poljoprivredu.
Naglasila je kako je hrvatsko sjeme preduvjet za proizvodnju hrvatske hrane te da ne podupiru donošenje nove EU uredbe o novim genomskim tehnikama.
Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, koje je pokrovitelj kongresa, rekao je kako je državno opredjeljenje o non GMO sjemenu pridonijelo povećanju površina pod sojom. Također, iznio je podatke kako je proizvodnja sjemena strnih žitarica u ovoj godini porasla za 12 posto više nego lani te da je Hrvatska proizvela 2,5 do 3 milijuna sadnica. Iduće će godine, kaže, izaći novi Zakon o poljoprirvednom zemljištu, ali i certificiranom sjemenu i sadnom materijalu.
"Što se suše tiče, Europska komisija predlaže uredbu o potporama za narušeni poljoprivredni potencijal i Hrvatska očekuje od 30-40 milijuna eura za ovu godinu što će biti raspoređeno proizvođačima, a to je dodatno uz već planiranih 9 milijuna eura za proizvođače šećerne repe", istaknuo je Majdak te poručio kako se od struke očekuju odgovori kada krenuti sa sjetvom, i šećerne repe, ali i drugih kultura.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Berislavićeva 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 4872 493,
e-mail: info@agronomsko.hr
web: https://agronomsko.hr/
Đuro Japaric
prije 4 tjedna
Slobodane , Tuđman i lopovi koje je okupio oko sebe 91 donijeli su prvi Zakon o poljoprivrednom zemljištu , kojim je počelo podržavljenje i PROMAŠENO raspolaganje koje je sada NE OBVEZUJUĆE za lokalne VLASTI I NESPOSOBNOG ministra Dabru , jer on može donijeti odluku da Ministarstvo preuzme raspolaganje ako to neće lokalne vlasti ! A Marijanu i Majdaka treba poslati na Goli otok , DOŽIVOTNO !
slobodan rajić
prije 4 tjedna
Već imamo Zakon o poljoprivrednom zemljištu ;lokalne uprave ne žele raspisati natječaje jer nema obvezujućeg roka i sve se prolongira još jednu sezonu; treba novi Zakon da zacementira stanje i GRUPE što više pokupe: Zakon će sigurno izaći poslije lokalnih izbora u 05/2025. godine jer prije toga ne odgovara lokalnim šerifima.Sve skupa sramotno.