Francuski znanstvenici od 2018. rade na ispitivanju električnih uređaja za suzbijanje korova. Rezultati su zanimljivi
Konačna zabrana glifosata je moguća, a kontrola korova uz pomoć električne energije smatra se odličnom alternativom.
Ova metoda je zanimljiva mnogim poljoprivrednim proizvođačima, posebno u ekološkoj poljoprivredi, prenosi Agrarheute.
Francuski Institut du Végétal (Arvalis) testirao je ovakvu vrstu kontrole od 2018. godine, a fokus je na efikasnosti u suzbijanju korova koji raste u međurednom prostoru uzgajanih usjeva.
Testiranje je provedeno u blizini Metza, a Xpower uređaj je radio sa Zassoovim Electroherb procesom.
Korov je tretiran pri brzinama od 2 km/h, 4 km/h i 7 km/h, a kontrolna površina je tretirana glifosatom zbog usporedbe. Znanstvenici su nakon 37 dana utvrdiliučinkovitost, vidljive razlike zabilježene su među različitim kulturama.
Primjena glifosata u jesenskom suzbijanju korova u usjevu uljane repice bila je djelotvorna samo 45 posto, a električni je tretman uspio u skoro 100 posto slučajeva pri svim brzinama. Efikasnost glifosata u proljetnom usjevu graška bila je 85 posto dok je električni tretman uništio preko 90 posto korovskih biljaka.
Sa žitaricama je situacija bila drugačija. Primjena glifosata se pokazala učinkovitijom, dok je električni uređaj u najboljem slučaju postigao 20 posto koristi. Tretiranje elektro uređajima u proljeće nije imalo nikakvog efekta kada su u pitanju višegodišnji travnjaci.
Jesenski tretman se pokazao boljim, barem u travno-djetelinskim smjesama i čistoj crvenoj djetelini gdje je više od 80 posto korova uništeno.
Suzbijanje korovskih biljaka obavlja električni napon koji ide kroz biljke i zemljište te tako oštećuje njihove stanice zbog čega dolazi do sušenja. Rezultat ovisi o biljnoj vrsti, raspoloživoj biomasi, gustoći biljaka i vlažnosti. U suhim uvjetima neophodan je oprez, jer uvijek postoji opasnost od požara.
Testovi pokazuju da su manje brzine znatno efikasnije, a najviše koristi ima od one od 2 km/h, jer su biljke duže izložene električnom naboju.
Istraživači su kombinirali električni proces s malčerom i valjkom. Pokazalo se da valjanje nije povećalo učinkovitost, dok je malčer djelovao na bolji rezultat u suzbijanju korova.
Ispitivanjem je utvrđeno da je tretiranje električnom energijom učinkovitije kod širokolisnog korova. Na tretmane će negativno djelovati velika količina biomase, odnosno veća zakorovljenost. Vlažnost zemljišta također djeluje na rezultate. Na sušem zemljištu oni su bolji, kao i kada je zelena masa korova vlažna (zbog rose).
Veliki nedostatak je mala radna brzina te mali radni zahvat od tri metra. Osim toga, radi se o tehnologiji koja je znatno skuplja od primjene glifosata ili obrade zemljišta i do 250 eura/ha.
Pozitivno je što nije bilo negativnih učinaka na život u zemljištu na tretiranim parcelama, a tu se prvenstveno misli na gliste i mikrobnu biomasu, nema štetnih rezidua i negativnog efekta na oprašivače.
Kako stroj izgleda u radu, pogledajte u videu:
Tagovi
Autorica
asd gfd
prije 2 godine
Ako zabrane glifosat cijene hrane rasu u nebo. Zamjenu nisu našli
Marta Radić
prije 2 godine
Preskupo , ali zanivljivo