Pretraga tekstova
Završavaju poklade, a stara pučka poslovica kaže: Do Uskrsa ko živ - ko mrtav, bolje se najidi, nego da te crvi do Uskrsa izidu.
Nakon Svijećnice i svetog Blaža te Valentinova, pred nama je Pepelnica ili Čista srijeda koja označava početak korizme i uvijek je 46 dana prije Uskrsa. Ove godine je 22. veljače.
"Kakva Pepelnica takva cijela Korizma", pučka je izreka o vremenu koju je u istoimenoj knjizi prikupio Ante Čelan Gaganić, a Čista Srida vrijeme da se čiste criva.
Inače, naziv potječe od običaja da se vjernici na čelu obilježavaju križem od pepela koji simbolizira smrt i žaljenje zbog grijeha. Svećenik ga prati recitalom Postanka 3,19 "Sjeti se da si prah i u prah ćeš se vratiti".
Podaci kažu da je tradicija obilježavanja pepelom započela u ranoj crkvi kao način na koji uporni griješnici pokazuju svoju želju za pokajanjem. Do kraja 10. stoljeća taj se običaj proširio na sve vjernike.
Korizma je razdoblje od 40 dana (ne računajući nedjelje) koje obilježavamo kajanjem, postom, razmišljanjem i na kraju slavljem. Ujedno predstavlja Kristovo vrijeme kušnje u pustinji, gdje je postio i gdje ga je sotona iskušavao.
Prema starom katoličkom kalendaru, 24. veljače se slavio sveti Matija za kojega je puk govorio: "Led razbija. Ako ga nema, onda ga sprema!", ili "Sveti Matija led razbija, ali če pa ga ni - ga narédi!"
Govorilo se i da ovaj svetac zimu zatvara, a ljeto otvara te ako je taj dan hladan, bit će još dugo zime.
Kada su u pitanju vremenske prilike, a ovaj tjedan su nam najavljene "proljetne", postoji izreka: Koliko je u veljači lipi dana, toliko će do Jurjeva (23. travnja) past snigova.
Oštri sjeverni vjetrovi u ovom mjesecu znače plodnu godinu, a kaže se i u veljači prašina - dobra ljetina (žetva).
Završavaju i pokladni dani za koje je naš puk jasno govorio da je to vrime prižderavanja i prilokavanja jer: Do Uskrsa ko živ - ko mrtav, bolje se najidi, nego da te crvi do Uskrsa izidu. Zapisana je i uzrečica "Pokladi – s guzicon se okladi".
Dakle, nakon maškaranja počinje Korizma. Na koncu ne mogu ne spomenuti ono što sam slušala cijelo djetinjstvo kada bih mami rekla da nešto ne želim jesti: Od volje ti k'o Šokcu post. Dakako, to je značilo da ću pojesti to što ima ili - postiti.
Tagovi
Pepelnica Čista srijeda Sveti Matija Svaki tjedan svetac jedan Post Pučke izreke Pučke izreke o vremenu
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje