Pretraga tekstova
Do 2. listopada ukupni izvoz ukrajinskih žitarica od početka sezone iznosi 6,676 milijuna tona, dok je u istom razdoblju godinu dana ranije bio 8,997 mil. t
Prvog dana listopada iz Ukrajine je izvezeno samo 7 tisuća tona žitarica, od čega 5 pšenice i 2 kukuruza, izvijestila je tamošnja služba za medije Ministarstva agrarne politike pozivajući se na podatke Državne carinske službe, piše APK.
Općenito, do 2. listopada ukupni izvoz ukrajinskih žitarica od početka sezone iznosi 6,676 milijuna tona, dok je u istom razdoblju godinu dana ranije bio 8,997 mil. t.
Na ovu količinu zasigurno utječu ograničenja uvoza pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta, a kojega je uvelo pet susjednih zemalja - Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Slovačka i Poljska. Potonja je, zbog situacije sa žitaricama prije dva tjedna čak zaprijetila kako neće više isporučivati oružje Ukrajini.
Od zrna do trilera: Pljuštale prijetnje iz Ukrajine i Poljske, smiruju li se tenzije oko žitarica?
Ministar agrarne politike i prehrane Ukrajine Mikola Solski izjavio je kako neke istočnoeuropske zemlje već dogovaraju plan izdavanja dozvola za poljoprivredne proizvode, misleći na Rumunjsku i Bugarsku dok s ostale tri još uvijek pregovaraju.
No, Bugarska ne odustaje od zabrane uvoza suncokreta do kraja studenog ove godine, izjavio je ministar poljoprivrede Bugarske Kirilo Vatev tijekom jučerašnjeg internetskog sastanka sa Solskim, objavljeno je na stranicama bugarskog ministarstva.
"Nakon tog razdoblja na snazi će biti režim izdavanja dozvola za izvoz suncokreta, pšenice, kukuruza i uljane repice u skladu s dogovorenim planom između Ukrajine i Europske komisije", dodao je ministar koji je Skolskog upoznao i sa zabrinutosti bugarskih poljoprivrednih proizvođača i prerađivača u vezi s uvozom nekih drugih vrsta prehrambenih proizvoda - rafiniranog i nerafiniranog suncokretovog ulja, mlijeka u prahu, meda, šećera i smrznutih malina.
"Vrlo je važno razgovarati o svim problemima koji pogađaju naše poljoprivredne proizvođače i zajednički pronaći rješenja", istaknuo je.
U ponedjeljak su se sastali i ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen te razgovarali o mogućim alternativnim "koridorima" za izvoz žitarica.
Ured Zelenskog priopćio je da su se on i von der Leyen također složili da će održati "konstruktivan dijalog" o naporima da se ukinu ograničenja koje su uvele susjedne države.
Tagovi
Uvoz iz Ukrajine Ukrajinske žitarice Ukrajinske uljarice Ograničenje uvoza Volodomir Zelenski Pet zemalja Pregovori Ursula von der Leyen
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija. “N... Više [+]
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija.
“Novi je ravnatelj čovjek s terena, što je važno jer smo svi mi ovdje radi naših OPGova. Tražim od njega i od vas da maksimalno administrativno rasteretimo našeg poljoprivrednika”, naglasio je ministar poljoprivrede i dodao da se odluke ne smiju donositi na način da se bježi od odgovornosti, već moramo ići na ruku poljoprivrednika.
“Živimo u izazovnim vremenima, ali naši su poljoprivrenici žilavi, branili su državu i hrane nas svaki dan. Ti ljudi zaslužuju više. Idemo svi na teren, idemo stvarati jaču, zdraviju i uspješniju poljoprivredu”, rekao je ministar
Jedan o senatora APPRRR Saša Bukovac iznio je podatke od 2009. i početaka rada, od tadašnjih 176 zaposlenika, do današnjih 841, u 21 županijska podružnica i 4 ispostave - Korčula, Metkovic, Senj i Đakovo.
Od desetina miljuna EURa kroz IPARD do današnjih EAFRD potpora i milijardi eura.
“Kao Hrvatska u EU smo prosjeku isplate potpora, daleko od toga da smo najgori, kako neki mediji maliciozno žele prikazati.”, rekao je Bukovac.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Damir Senj
prije 1 godinu
Članak piši kuči propalo, božica žitarica Ukraine Ursula očito sredila jednim pozivom. Tranzit se nastavlja ovaj put kroz Litvu ali će iči i kroz Poljsku. Pa dobro da nisam kupio sjeme pšenice, pa po ovoj navodnoj cijeni što mali poljoprivrednik napisao kod nas će iduče godine biti otkupna cijena 30€. Super ove godine nema jesenske sjetve.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Ukrajinska pšenica se kod nas trži po 40€/tona(naravno neslužbeno),a mi smo jedni od alternativnih tržišta.Ne treba niti ponavljati kako se pomažući Ukrajini blokiraju tradicionalna tržišta poput talijanskog i tako indirektno rušimo cijenu vlastitih proizvoda,ili čak ostajemo bez ikakvog plasmana.Osobni bankar u jednoj banci govori kako poljoprivrednici masovno dolaze i pregovaraju o reprogramu kredita,jer ne mogu zatvoriti dugovanja.Svi pokazatelji vode prema katastrofi,a naši vrli političari drže glavu u pijesku,poput nojeva.Takva sluganska politika i nebriga za vlastite poljoprivrednike je nevjerovatna.Međutim kada pročitate nekakve kvazi stručnjake ili tzv poljoprivredne analitičare koji se naručeno pojavljuju u medijima sve vam postaje jasnije.Priča ide u smjeru kako poljoprivreda koju smo poznavali je gotova i da je neminovno kako će mnogi propast i preuzeti će ih velike korporacije.Tako da se ništa ne dešava slučajno i da je ovo sve dobro izražirano,a većina nas su već bivši poljoprivrednici,samo nismo još svjesni.
Damir Senj
prije 1 godinu
Zbog te Ukraine i Ursule i jesmo tamo gdje jesmo, cijene nikakve. Danas dobio meilom cjenik otkupa kukuruza. Bolje koristit kuruzu u klipu za ogrijev nego ju dati po mizarnim cijenama.