Ruža Tomašić i Ivan Vilibor Sinčić postali su tek zamjenskim članovima Odbora za poljoprivredu EU parlamenta. Što to znači za Hrvatsku i mogu li se iz te pozicije izboriti za interese hrvatskih poljoprivrednika?
Hrvatska više nema predstavnika u Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj EU parlamenta (AGRI), loša je vijest koja proizlazi iz tek objavljenih podataka o članovima novog saziva tog važnog tijela. Da budemo još konkretniji, nema punopravnog člana/članicu. Naime, Ruža Tomašić koja je jedina od izabranih zastupnika najavljivala da joj je želja ući u navedeni Odbor pa spojiti poljoprivredu i ribarstvo, uspjela je postati tek zamjenom. Jednaki status zamjenika ima i naš novi europarlamentarac Ivan Vilibor Sinčić.
"Na sreću, pošlo mi je za rukom postati zamjenskom članicom Odbora za poljoprivredu (AGRI). Stoga planiram vrlo aktivno sudjelovati u radu odbora u kojemu ću imati gotovo ista prava kakva imaju puni članovi. Jedina razlika između punog i zamjenskog člana u Europskom parlamentu jeste mogućnost glasovanja, što za mene ne predstavlja nikakvu prepreku u radu budući da ću se s kolegama iz kluba Europskih konzervativaca i reformista (ECR) uvijek biti u mogućnosti dogovoriti da glasujem na zakonodavne prijedloge važne za Republiku Hrvatsku", rekla je za Agroklub naša europarlamentarka Ruža Tomašić.
Kako je dodala, ostala je punopravna članica Odbora za ribarstvo (PECH) u kojemu planira završiti trijalog o maloj plavoj ribi u Jadranu u korist hrvatskih ribara.
"Nažalost, trijalog još uvijek nije niti započeo. S tim u svezi u rujnu planiram imati sastanak s Europskom komisijom i detaljno se informirati o tome gdje je i iz kojih razloga trijalog "zapeo", najavila je Tomašić.
Mogućnost utjecaja na poljoprivrednu i ribarstvenu politiku Unije svakog individualnog zastupnika/ce u Europskom parlamentu, dodaje zastupnica, ovisi s jedne strane o pripadnosti klubu zastupnika. "Jaki klubovi zastupnika posljedično imaju i veću mogućnost utjecaja te s druge strane o ozbiljnosti u pristupu radu i radnoj etici zastupunika/ce. Kada se tom poslu pristupi srčano te se radi punom parom, moguće je u tekstove zakonodavnih prijedloga inkorporirati mnoge interese od krucijalne važnosti za Republiku Hrvatsku", naglasila je.
Inače, u Odboru za ribarstvo član je i novi eurozastupnik iz redova SDP-a Predrag Fred Matić.
Uz Ružu Tomašić, u statusu zamjene člana Odbora za poljoprivredu je i eurozastupnik Ivan Vilibor Sinčić. Pokušali smo i od njega dobiti komentar, međutim odgovor zasad nismo dobili.
"Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj jedan je od najvažnijih odbora Europskog parlamenta jer pokriva Zajedničku poljoprivrednu politiku koja je najdugovječnija i financijski najskuplja politika EU. Žao mi je da se niti jedan hrvatski zastupnik/ica nije izborio da bude punopravni član tog odbora i da nikome od njih poljoprivreda nije prioritet. Sve to se događa u trenutku kada se kreira nova poljoprivredna politika za sljedećih 7 godina o čemu ovisi budućnost hrvatske poljoprivrede", komentirala je i bivša europarlamentarka Marijana Petir koja je protekli mandat bila punopravna članica Odbora AGRI.
Sada nakon njenog mandata domaća poljoprivreda ostaje bez stalnog člana s pravom glasovanja. Zamjenici mogu prisustvovati sjednici i dobiti riječ, ali glasovati mogu samo kada punopravni član iz njihove stranke nije prisutan.
Činjenica da u Odboru za ribarstvo danas imamo 2 stalna člana, a u Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj niti jednog govori o manjku koordinacije i/ili interesa za teme našeg agrara.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Članak 85 Ustava RH ; Pravo predlagati zakone ima svaki zastupnik i radna tijela Hrvatskog sabora te Vlada RH . Prijedlog zakona sadrži ; - ustavnu osnovu za donošenje zakona , itd , - P . Z . E - E znači ako se zakon usklađuje sa prpisima Europske unije Člankom 48 Ustava RH pod 4 piše ; Jamči se pravo nasljeđivanja ! EU direktivama NE naređuje da članice EU preuzmu Zakon o nasljeđivanju iz BEOGRADA , kao što je to napravila hrvatska politička bagra u Zagrebu ! Zakon o poljoprivrednom zemljištu - predložen od Vlade - općine i gradovi mogu planirati AKO hoće do 25 posto državne zemlje za prodaju pri čemu parcela NE može biti veća od 10 ha . Ako planiraju Režim u ZAGREBU hoće jednokratnu isplatu ! Kontra ovog treba ići na rok isplate DO 20 GODINA , OVISNO O IZNOSU kupljene zemlje ! EU i ODBOR IZ TEKSTA , NE BRANI REŽIMU U ZAGREBU prodaju državne zemlje sa rokom otplate do 20 godina ! Želim da shvatite HRVATSKU POLJOPRIVREDNU POLITIKU - koja je PROMAŠAJ !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Hvala Bogu da tamo više nije demagoginja Petir te da u tom odboru nikog nema iz Hrvatske ! Hrvatska poljoprivreda uništena je promašenim odlukama i zakonima u Beču , Beogradu i Zagrebu te prevelikim rađanjem djece koja su onda zasnivali obitelji sa prihodima od zemlje ! Sa moje strane podnesen je prijedlog Ustavnom sudu da ukinu 5 zakona ! Fikus Predsjednici Kolindi ide prijedlog da zatraži sjednicu Vlade na kojoj bi se donijela odluka o imenovanju Povjerenstva za pisanje NACRTA Zakona za strategiju razvoja poljoprivrede RH . Predlažem da zastupnici Hrvatskog sabora , kako su sami sebe nazvali , da raspišu referendum o prijedlozima zakona za vrijeme izbora za Predsjednika RH , da se smanje troškovi ! 1. Da li ste za Zakon o poljoprivrednom zemljištu ? ZA -----------------------------------------------------PROTIV 2.Da li ste za Zakon o nasljeđivanju ? ZA ----------------------------------------------------PROTIV ITD ! O ovom ne odlučuju zastupnici u parlamentu IV Reicha - zavnog EU !