Pretraga tekstova
Nakon zimskih uvjeta pčele izlaze iz košnica i počinju pripreme za proljeće i ispašu. Iskusni pčelari otkrivaju koje je to radove potrebno obaviti u pčelinjaku prije proljetne paše.
Nakon zimskih uvjeta pčele izlaze iz košnica i počinju pripreme za proljeće i ispašu. Zvonko Vidaković, pčelar iz mjesta Trnjanski Kuti, kaže kako je sada najbitnije napraviti pregled pčela, pregledati koliko je zalihe meda u košnicama, ako je pčela došla do satonoše, to je već znak da je potrebno prihraniti pčelu da što prije dođe do razvoja legla za proljetnu pašu.
Kada pčela dođe do satonoše, potrebno je stavljati pogaču, a ona im pomaže da prebrode krizni period dok nema paše, kaže Zvonko.
Zvonko u svom pčelinjaku ima 80 društava, imao je 15 društava koja su stradala od zime. Pčele su bile zabijene u saće i nisu se prebacile na med, kao i ostale, ističe. Temperature od -20 stupnjeva su za njih bile pogubne jer im je hrana bila nedostupna, nisu se mogle kretati na velikim minusima.
"Košnice sklanjamo sa pčelinjaka da ne dođe do grabeži, zbog čega može doći do masovnog uništenja pčelinjaka. Potrebno je pregledati med da nema bolesti nozemoze, ako ima, med treba pretopiti u saće i baciti ga", rekao je Zvonko.
Kako još iskusni pčelari brinu o svojim pčelinjacima nakon zime, pogledajte u videoprilogu.
Foto: screenshot/youtube.com
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Partner
Slavonskobrodska televizija
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#ruralFoto #proizvodnja
Najstariji seoski obrt
Pčela u punom radnom zanosu na cvijetu lavande, simbolizira prirodnu proizvodnju koja je temelj tradicionalnog pčelarstva.
Branimir Grubišić Gruby
prije 2 tjedna
i najvažnije biće našeg planeta Zemlje i najvažnije biće našeg planeta Zemlje