Pretraga tekstova
Nekoliko je bitnih radnji koje treba izbjegavati u ovom mjesecu.
Siječanj je mjesec mirovanja u pčelinjaku, ali to ne znači da nema posla za pčelara. Upravo sada je vrijeme za planiranje i pripremu za novu sezonu.
Iako su pčele u klupku, zaštićene od hladnoće, treba provjeriti jesu li dobro zbrinute. Redovitim pregledom možemo spriječiti mnoge probleme koji se mogu pojaviti tijekom zime.
Provjera stanja košnica uključuje:
Ne zaboravite zaštitu od glodavaca. Provjerite jesu li leta zaštićena od miševa i drugih glodavaca. Oni mogu nanijeti veliku štetu pčelinjoj zajednici.
Pripremite opremu odnosno očistite i dezinficirajte staru, opravite ili zamijenite oštećenu te pripremite novu opremu ako je potrebno.
Planiranje proljeća znači: Naručite potrebne matice, satne osnove i drugu opremu, planirajte proljetne preglede i radove te razmislite o proširenju pčelinjaka.
Nekoliko je bitnih radnji koje treba izbjegavati. To su često otvaranje košnica koje može uzrokovati hlađenje unutrašnjosti i ugroziti pčele kao i upotreba dima koji može uznemiriti pčele i potrošiti njihove zalihe hrane. Također, liječenje pčela u zimskom periodu treba izbjegavati osim ako je to nužno.
Konzultirajte iskusnije pčelare:, oni vam mogu dati korisne savjete i pomoći vam da izbjegnete greške. Čitajte stručnu literaturu. Postoji mnogo knjiga i članaka o pčelarstvu koji vam mogu pomoći da steknete nova znanja.
Pridružite se pčelarskoj udruzi jer udruge organiziraju edukacije, radionice i druge aktivnosti koje mogu biti korisne.
Siječanj je ključan mjesec za pripremu pčelinjaka za novu sezonu. Redovitim pregledima i pravilnom njegom pčela, osigurat ćete im dobre uvjete za razvoj i proizvodnju meda.
Tagovi
Radovi u pčelinjaku Pčelinjak u siječnju Zimsko mirovanje Priprema za proljeće Košnice
Autor
Više [+]
Pčelar praktičar, osnivač i urednik portala pcelarstvo.hr, koji svakodnevno svojim poznanicima uporno dosađuje neprestano pričajući o pčelama i njihovoj korisnosti za okoliš.
Lora u akciji traženja miševa. Zima je do sada bila relativno topla. Možda nadolazeći minusi smanje populaciju glodavaca.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Julia Kelley
prije 1 tjedan
Google google [URL= https://google.com/]google[/URL ] [google]( https://google.com/ )
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Držim pčele jer ih volim i jer su iznimno korisne !Budući da ih držim u selu i do njih moram napraviti 50 km tamo i natrag , išao sam do 50 košnica ! I onda dođe američka gnjiloća , guši pčele , spaljuj okvire a , nesposobna ministrica UKINULA > oštetu > , pa kome se desi kao meni ima 2 izbora ; riješiti se pčela ili o svojem trošku obnavljati i povećati broj do nekog razumnog broja !
akarlovic
prije 2 tjedna
@ Đuro Japaric ne pčelare svi pčelari zbog osobne koristi i s ciljem stjecanja enormne dobiti. U svijetu pa tako i kod nas otprilike 85% pčelara spada u tzv hobi pčelarstvo. Naravno da je neka financijska korist važna kako za pčelara tako i za ostale. Financijska se dobit najčešće usmjerava u daljnji razvoj pčelinjaka....
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Veliki broj okvira spalio sam radi američke gnjiloće , sve koji su bili izvan košnica narednih dana ću pretopiti , pa u kaustičnoj sodi prokuhati , isto i dio sanduka ! STRAHOVITO štetna i podmukla bolest !Samo ne vidim neku novčanu korist od pčela sa ne selećim pčelinjakom , a i pčelari koji sele realno je da će imati sve gore klimatske uvjete !