Proveden je projekt pod nazivom: "Istraživanje i razvoj inovativne funkcionalne hrane za pčele radi povećanja efikasnosti globalne pčelarske proizvodnje". Koji su zaključci?
Tvrtka Agro Simpa u suradnji je s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek provela istraživanje osnovnih karakteristika proizvoda poput palatabilnosti odnosno reakcije pčela na miris i okus hrane. Tijekom projekta pod nazivom: "Istraživanje i razvoj inovativne funkcionalne hrane za pčele radi povećanja efikasnosti globalne pčelarske proizvodnje" ispitivana su nutritivna svojstva pojedinih sastojaka, kreirane su nove formulacije kojima je optimiziran proteinski i lipidni sastav te profil aminokiselina.
Dobiveni rezultati, otkrivaju, pokazuju značajnu razliku u broju okvira zaposjednutih pčelama i leglom kod testnih skupina u odnosu na kontrolnu skupinu koja nije prihranjivana tijekom razdoblja kasne zime i ranog proljeća na oba ispitivana lokaliteta.
Kako napominju iz tvrtke Agro Simpa d.o.o., takvi rezultati potvrđuju opravdanost stimulativne prihrane pčelinjih zajednica posebnim pogačama u vrijeme kasne zime i ranog proljeća kako bi se one što bolje pripremile za iskorištavanje glavne medonosne paše u proljeće – paše bagrema kao najvažnije u ovim krajevima.
Naime, snaga pčelinjih zajednica mjeri se brojem pčela sakupljačica koje u nju donose nektar. Istraživanje je pokazalo kako stimulativna prihrana posebnim pogačama osigurava značajno veći broj pčela u košnici.
“Tako pripremljene zajednice su vitalnije, otpornije na bolesti, lakše mogu umanjiti stres prouzročen izostankom medonosne paše i u konačnici, kada se poklope svi uvjeti za uspješno medenje medonosnog bilja, donijeti značajno veće količine meda u košnicu”, zaključci su ovog istraživanja.
U sklopu projekta i razvoja funkcionalne hrane za pčele razvijena je IKT aplikacija za praćenje pčelinje zajednice. Ona funkcionira tako da se prvo postave senzori na ulazak u košnicu. Oni očitavaju svaki ulazak i izlazak pčela te se taj podatak šalje na mobitel gdje se vidi njihov točan broj u košnici.
Naime, senzori šalju informaciju na mobitel svake sekunde. Ovo je vrlo bitan podatak jer se tako može utvrditi snaga pčelinje zajednice pogotovo ako se prati kroz duži period.
"Budućnost poljoprivrede i ekološke ravnoteže uvelike ovisi o zdravlju populacija pčela. Uz podršku Europske unije i naših cijenjenih partnera s FAZOS-a, posvećeni smo istraživanju koje promiče dobrobit pčela i istovremeno jača konkurentnost naše tvrtke", istaknuo je Saša Simić, direktor Agro Simpe.
Dodao je kako smatra da je konstantnim napretkom i istraživanjima poput ovoga, moguće konkurirati ostalim globalnim proizvođačima hrane za pčele na svim tržištima.
Inače, ova tvrtka je specijalizirana za poljoprivrednu proizvodnju, trgovinu i usluge. Ovaj je projekt započela 17. kolovoza 2020 i trajao je do 17. kolovoza 2023., a glavni mu je cilj razvoj inovativnog novog proizvoda za poboljšanje zdravlja i produktivnosti pčela.
Projekt ima proračun od ukupno 3.612.184,81 kuna od čega je 2.443.337,87 kuna sufinancirala Europska unija. Tvrtka Agro Simpa je od ranije poznata po međunarodnom poslovanju. Iz proizvodnog pogona u gradu Sisku, hrana za pčele isporučuje se kupcima partnerima u Sjedinjene Američke Države, Kanadu, Libanon te u desetak država Europske Unije. Uz postojećih 15 maloprodajnih trgovina, konkurentnost na domaćem tržištu podižu i kroz Internet trgovinu.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
*Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost tvrtke AGRO SIMPA društvo s ograničenom odgovornošću za poljoprivrednu proizvodnju, trgovinu i usluge
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Novoselska 169B,
44010 Sisak,
Hrvatska
tel: +385 99 226 7176,
e-mail: agrosimpa@agrosimpa.hr
web: https://www.agrosimpa.hr/