• Ministar poljoprivrede
  • 19.06.2016. 20:16

Romić najkraće, Čobanković najduže na čelu ministarstva

Davor Romić je jubilarni, deseti ministar poljoprivrede u Hrvatskoj od njenog osamostaljenja. Uprosječeno svake dvije godine mjenjali smo prvog čovjeka resora agrara.

  • 2.610
  • 135
  • 0

Padom Vlade premijera Tihomira Oreškovića, aktualni ministar poljoprivrede Davor Romić dobio je prefiks "tehnički". Ta činjenica dodatno će limitirati mogućnosti promjena, a tim povodom vratili smo se malo u prošlost i donijeli smo pregled svih dosadašnjih ministara poljoprivrede od osamostaljenja Republike Hrvatske do današnjeg dana.

HDZ i HSS 20 godina držali resor agrara

Zanimljivo je da je ovaj resor u prvih 20 godina bio predodređen za HDZ-ove ili HSS-ove kadrove, dok su Jakovina i Romić, u posljednih pet godina, svojim iznimkama promijenili ustaljenu praksu.

Najdugovječniji ministri u ovoj vrućoj fotelji bili su Petar Čobanković i Božidar Pankretić, a prate ih Ivan Tarnaj i Tihomir Jakovina koji je trenutno četvrti u ovom poretku i jedan od malobrojnih koji su preživjeli cijeli četverogodišnji mandat.

Romić - ministar sa najkraćim trajanjem

Aktualni ministar Romić danas je najizgledniji kandidat za titulu ministra sa najkraćim stažom na ovoj poziciji. Na tu činjenicu najmanje je sam utjecao, a mandat ćemo pamtiti po umjerenim izjavama i politici nezamjeranja. Najavljivane reforme nismo još vidjeli, a nismo niti dočekali rješavanje situacije - najvrućeg krumpira - natječaja iz Mjere 4 ruralnog razvoja koju agrarna javnost nestrpljivo očekuje.

Tablica: Svi hrvatski ministri poljoprivrede

Ime i prezime Politička stranka Početak mandata Kraj mandata Broj dana na dužnosti
Ivan Tarnaj (1) HDZ 31.05.1990. 12.08.1992 804
Ivan Majdak (2) HDZ 12.08.1992 03.04.1993 234
Ivan Tarnaj HDZ 03.04.1993 31.12.1994 637
Ivica Gaži (3) HDZ 27.01.1995 07.11.1995 284
Matej Janković (4) HDZ 07.11.1995 16.12.1996 405
Zlatko Dominiković (5) HDZ 16.12.1996 22.02.1999 798
Ivan Đurkić (6) HDZ 22.02.1999 27.01.2000 339
Božidar Pankretić (7) HSS 27.01.2000 23.12.2003 1.426
Petar Čobanković (8) HDZ 23.12.2003 12.01.2008 1.481
Božidar Pankretić HSS 12.01.2008 06.07.2009 541
Petar Čobanković HDZ 06.07.2009 23.12.2011 900
Tihomir Jakovina (9) SDP 23.12.2011 22.01.2016 1.491
Davor Romić (10) MOST 22.01.2016 - 150?

Ako tražimo nešto konkretno za izdvojiti iz ovog kratkog mandata, ono što vrijedi spomenuti je ustroj Komore Agronoma.

Svake 2 godine novi ministar

U 25 godina samostalnosti RH izmijenili smo 10 ministara u 13 mandata, što u prosjeku govori da mandat prvog čovjeka agrara traje samo cca. 2 godine.

Jesmo li već u potrazi za nasljednikom, za 11. ministrom poljoprivrede u 14. mandatu? Je li moguće da Romić ostane na svojoj poziciji i nakon preslagivanja? Dugo smo čekali novog ministra i Vladu, a već tražimo nasljednike. I očigledan manjak kontinuiteta upravljanja ne ide nam u prilog. Nije dobro ako svako malo krećemo iz nule.


Tagovi

Ministar poljoprivrede Davor Romić Tihomir Jakovina Petar Čobanković Božidar Pankretić Ivan Đurkić Zlatko Dominiković Matej Janković Ivica Gaži Ivan Tarnaj Ivan Majdak


Autor

Vedran Stapić

Vedran je jedan od osnivača Agrokluba. Vlasnik SLinka, bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)