Pretraga tekstova
Postali smo prehrambeno ovisni i gladni bez posla, sela su nam pusta, neugledna i beživotna, a uvozimo hrane u vrijednosti od četiri milijuna dolara dnevno tako da doručak i dio ručka pokrivamo uvozom.
Hrvatsko govedarstvo, ključna grana poljoprivrede na ovim prostorima, već je 15-ak godina u teškoj krizi s nesagledivim posljedicama za društvenu zajednicu, gospodarstvo i prirodni habitat, piše Miroslav Kovač za Večernji.hr.
"Pred našim se očima ta gospodarska kriza pretvara u tragediju. Od nekih 65 tisuća obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja su se 2002. bavila uzgojem goveda te proizvodnjom mlijeka i mesa ugasilo se njih gotovo 90%.
Nakon što smo tako svakog Božjeg dana gubili 12 OPG-a, došli smo na svega nešto više od 6.500 seljaka govedara ili od 10 prstiju ruku naše zajednice ostao je samo jedan", govori Kovač.
U novim tržišnim uvjetima država je kaže nastavila provoditi staru politiku podrške velikim kvazi industrijskim tvrtkama, sada u privatnom vlasništvu, potpuno nezainteresirana za široku uzgojno-proizvodnu bazu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja su diljem Europe uspješni nositelji proizvodnje, ravnomjernog razvitka prostora te očuvanja zdravog tla i voda.
U Hrvatskoj se slijedom čvrste biološko-gospodarske povezanosti događa egzodus naroda sa sela. O tome se govorilo i na nedavnom kongresu.
Postali smo prehrambeno ovisni i gladni, bez posla, sela su nam pusta, neugledna i beživotna, a uvozimo hrane u vrijednosti od četiri milijuna dolara dnevno, ističe crne statistike. Naša je prehrambena industrija sada već gotovo potpuno ovisna o uvezenim sirovinama - a to je model koji nema budućnosti. S time se slažu mnogi, a mnogo pametnija rješenja vidimo u okolnim zemljama koje se usmjeravaju na proizvodnju organski zdrave hrane.
Udruga OPG-a Hrvatske Život, a onda i proizvođačke organizacije mljekara koje su uspjeli organizirati u vrlo zahtjevnim uvjetima ponudila je prethodnim sastavima Ministarstva i Vlade jasan plan stabilizacije tržišta mlijeka (mliječni paket) pozivajući se na već prihvaćene rezolucije i uredbe Europske unije.
Nema sumnje da bi to kažu, utjecalo u dužem razdoblju i na domaći uzgoj, ali i na proizvodnju domaćeg goveđeg mesa (i teladi) i tako stvorilo protutežu ogromnom uvozu. Ponudili su i rješenje u vidu Programa Nove poljoprivredne politike čije su najvažnije sastavnice postale dio izbornog programa vladajuće politike.
"Pri tome se događaju i nevjerojatni izazovi nacionalnoj sigurnosti kao npr. da najveći otkupljivač mlijeka - naravno u stranom vlasništvu - prijeti prestankom otkupa ako Vlada provede jedno od predloženih rješenja ugovaranja Europske unije", kaže Kovač.
Dodajmo da nije isto gubiti dnevno po šest OPG-a u proizvodnji izuzetno važnih prehrambenih namirnica kada ih je u zemlji stotinjak tisuća ili kada ih je ostalo samo oko 6.500, ističe.
Foto: Miroslav Kovač
Tagovi
Egzodus Miroslav Kovač Udruga OPGH-a Život Birokracija
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 4 dana
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊