Brzo će proljeće i vrijeme za sadnju drvenastih i grmolikih vrsta u vrtu. Budući da su to višegodišnje biljke koje će ostati duži niz godina na istom mjestu, njihovom odabiru i sadnji treba posvetiti više vremena.
Ukrasno drveće i grmovi su višegodišnje biljke koje niz godina ostaju na istom mjestu pa im prilikom planiranja vrta i sadnje moramo posvetiti posebnu pozornost. Oni našem vrtu daju strukturu, pružaju hladovinu i staništa su za male životinje, a dolaze do izražaja svojim obrisima, bojama, teksturama kore, listova i cvjetova te popunjavaju volumen vrta. Također, proizvode kisik, smanjuju zagađenja i eroziju tla.
Prije samog odabira stabala i(li) grma koje ćemo posaditi, potrebno je istražiti vrstu koju želimo. Jedna od najbitnijih stavki je krajnja visina stabla i koliko je vremena potrebno da ju dosegne. Budući da neke vrste polako rastu i u početku bi se mogle vrlo dobro uklopiti u mali vrt, ali kako napreduju, vremenom bi mogle blokirati svjetlost i čak oštetiti temelje kuće.
Mnoge vrste stabala svoju konačnu veličinu i ljepotu dostižu nakon 15 do 20 godina pa je to razlog zašto se često greške vide kada biljka dostigne svoj maksimum, a onda se mora ukloniti jer je prerasla sadno mjesto.
Hoćeš posaditi drvo? Može! Ali napravi to pametno i odgovorno!
Postoje razne vrste drveća, a krasi ih njihova posebnost i privlačnost. S obzirom na vrstu drveća i mjesto u vrtu postoje brojni načini uzgoja. Pa se tako drveće može uzgajati u obliku drvoreda, neformalno ili kao pojedinačno.
Sadnja mora biti unaprijed planirana, a prije svake sadnje moramo imati na umu to da drveće i grmlje koje posadimo više ne presađujemo. Potrebno je istražiti i koje mjesto u vrtu mu odgovara, a općenito ukrasno drveće ne podnosi sjenu drugih biljaka pa je prvi korak potražnja za prostranim i svjetlim mjestom.
Biljke se ne smiju saditi u mokro tlo, tj. zemlja treba biti suha do vlažna i struktura tla mrvičasta. Prije nego što počnemo saditi moramo prekopati tlo da se ono dubinski prorahli i prozrači, a to je najbolje napraviti u kasnu jesen. Glinasta tla su loše drenirana i zadržavaju previše vode i nisu dovoljno prozračna pa bi takvu zemlju trebalo poboljšati.
Potrebno je iskopati dovoljno veliku rupu, a dno i stijenke jame ne bi trebale biti zbijene kako se uslijed jakih kiša voda ne bi skupljala i ne bi dolazilo do truljenja korijenja. Za veća stabla nakon sadnje postavljaju se kolci kao oslonci.
Također, ukoliko niste sigurni gdje biste posadili stablo možete ga uzgajati i u loncu što je naročito poželjno kod vrsta ukrasnog drveća kojima ne paše zima pa ih je lakše zaštiti.
Želite li pognojiti tlo prije sadnje ili je lošija kvaliteta tla u koje sadite biljku, pomiješajte iskopanu zemlju sa supstratom ili kompostom. Svježi satajski gnoj ili organska gnojiva ne smiju doći u direktan kontakt s korijenjem, a oko posađene biljke se može staviti sloj pokošene trave, kravljeg gnoja i malč.
Tagovi
Autorica