Pretraga tekstova
Njega cvijeća na visokim temperaturama podrazumijeva zalijevanje ustajalom vodom ili kišnicom, ali kako svako ne zahtijeva istu količinu vode, na to treba obratiti posebnu pažnju.
Tijekom ljeta, kada naiđu razdoblja s visokim dnevnim temperaturama i suncem koje jednostavno rečeno "prži" cvijeću je potrebna posebna njega. Ekstremni uvjeti mogu biti prilično iscrpljujući za biljke čak i za one koje ne zahtijevaju često zalijevanje i bolje podnose toplinu.
Uobičajeno je mišljenje da ih tijekom ljetnih mjeseci kada biljke rastu i obilno cvjetaju, treba svakodnevno zalijevati s puno vode. Ipak, treba postaviti pitanje pomaže li velika količina vode ili šteti biljkama.
Proizvođači presadnica i cvijeća kažu da nije potrebno uvijek zalijevati biljke, dodavati vodu neograničeno, već obratiti pažnju kada se zemlja dovoljno osuši i tek onda umjereno zaliti. Dovoljno da se biljka osvježi. Lagano sušenje zemlje imat će bolji učinak na rast korijena nego konstantno zalijevanje koje može dovesti do truljenja. Neke biljke dovoljno je zaliti jednom do dva puta tjedno. To će biti dovoljno da se osvježe, a zemlja dobije vlažnost.
Viktorija Fančević ljubiteljica je cvijeća, ima veliki broj biljaka, svaku dobro poznaje i zna kako ih njegovati cijele godine. Sve biljke su u zasjenjenom prostoru što se pokazalo dobro tijekom perioda s tropskim temperaturama. Ona kaže da ustaje rano, prije pet sati, obiđe cvijeće i točno zna koju biljku s koliko vode treba zaliti.
"Ni mi ne pijemo istu količinu vode, pa se mora pratiti kada je vrijeme da se biljka osvježi vodom. To ovisi i od kvalitete supstrata, propušta li dobro vodu. Zalijevam isključivo kišnicom, i zimi i tijekom ljeta, skupljam je u velike bačve", kaže naša sugovornica, dodajući da nikada cvijeće ne zalijeva vodom iz bunara ili slavine, jer je takva veoma hladna.
Na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva kaže da ga je najbolje zalijevati navečer poslije 21 sat kada se i biljke i zemlja ohlade, a kišnica u bačvama bude mlaka.
"Sobne biljke ne zalijevam često, samo onda kada vidim da se supstrat osušio. Ljubičice jednom tjedno, a zamiju jednom mesečno. Vrtne biljke poput lavande i ružmarina ne vole puno vode, dok peruanski ljiljan voli."
Kako nam priča, starinske muškatle su ovih dana pune cvijeta, a zalijeva ih redovno svake večeri.
"Da bi bile zdrave i sigurno prošle kroz val visokih temperatura svaku biljku treba dobro poznavati i odgovoriti na vrijeme na njene potrebe", kaže ona.
Drvenaste biljke, poput cvijeća anđeoska truba, traže puno vode, posebno tijekom toplih ljetnih dana. Tada je neophodno skoro svakodnevno zalijevanje, i ujutro i navečer.
"Naravno, interval zalijevanja ovisi i od veličine biljke, sastava tla. Ne treba ih zalijevati po listovima. Ukoliko se lišće pokvasi vrlo brzo oboljeva. Stvorit će se pogodno tlo za gljivice."
S druge strane, pojašnjava, ukoliko na listovima ostane vode tjekom dana, na tim mjestima će se stvoriti ožegotine od sunca.
Ona u svojoj kolekciji ima i pustijske ruže Adenium Obesum - biljke koje fasciniraju svojim cvjetovima i impozantnim oblicima. Intenzivno cvjetaju tijekom srpnja i kolovoza. Iako nose ime ruža, zapravo su sočne biljke, nazvane po svojim prelijepim cvjetovima, imaju deblje stablo koje je neobičnog oblika.
Oni koji žele neke od najboljih biljaka koje mogu podnijeti ljetno sunce, pustinjska ruža je svakako grm za koji se treba opredijeliti.
"Osim zalijevanja, cvijeću je potrebna i dodatna njega poput prihrane i zaštite od insekata. Cvijeće treba lagano prihranjivati od ožujka i povećavati intenzitet do rujna. Tijekom svibnja i lipnja biljkama je neophodan kalij, a sada u srpnju i kolovozu fosfor da bi bolje i intenzivnije cvjetale", kaže naša sugovornica, napominjući da je pustinjska ruža vrlo osjetljiva na kukce i napada je crveni pauk.
Tagovi
Viktorija Fančević Zalijevanje cvijeća Sobno cvijeće Vrtno cvijeće Vrućina Toplinski val
Autorica
Više [+]
Novinarka koja godinama prati događanja u poljoprivredi te stvaralaštvu, životu i radu seoskih žena.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Evo 10 najboljih fotografija u kategoriji #priroda po izboru stručne komisije #RuralFoto
https://www.agroklub.com/poljoprivredne-vijesti/ruralfoto-evo-najboljih-10-fotografija-iz-kategorije-priroda/98918/
Uživajte u kadrovima 😊
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
To bi moglo pomoći, ali je teško provjerljivo, jer bi obrađivali prijave duuugo. U svakom slučaju dobra je vijest da imamo godinu dana da smislimo Više [+] način ;)
Ana Kraljić
prije 2 tjedna
Možda bi se amateri i profesionalci mogli odvojiti na način da se kod prijave traži i informacija ima li natjecatelj foto-studio ili radi kao Više [+] fotograf za časopis ili tako nešto. To je možda najjednostavniji način.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Velika je konkurencija, priličan broj sjajnih fotografija nije našao mjesta u TOP10. Žiri je imao baš tešak posao. Pregledati 1300 fotografija i Više [+] izdvojiti samo 40 je jako zahtjevna zadaća, prilično nezahvalna. Neka Vas ne rastužuje eventualan izostanak plasmana Vaših fotografija, jer se cilj promocije ruralnih ljepota ostvaruje 😊 PS: Odvojiti profesionalce od amatera je dobra ideja, ali kako postavili granicu?
Ana Kraljić
prije 2 tjedna
@Ivana Bošnjak Moram se nadovezati na Vaš komentar jer sam prošle godine bila u TOP 10 u kategoriji "Selo", a čisti sam amater 😅 Iako se slažem da ne Više [+] bi bilo loše odvojiti amatere i profesionalce ☺️
Ivana Bošnjak
prije 2 tjedna
Valjda će jedne godine i amateri dobiti priliku biti u top 10, jer sve fotke iz godine u godinu su fotke od profesionalaca koji velikim mahom nemaju Više [+] ni veze s ruralnim područjem :)
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Čestitke svima, fotke su predivne! Čestitke svima, fotke su predivne!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje