Mnogi ga imaju u dvorištu, ali malo tko zna da je riječ o jednoj od najrasprostranjenijih vrsta na planetu - hibiskusu. To je biljka zanimljive povijesti i možda najviše simbolike u cijelom svijetu. Poznatiji kao kineski sljez ili japanska ruža, hibiskus ima preko 200 vrsta iz porodice sljezova - Malvaceae. Kod nas je poznat i pod imenom sirijska ruža.
Na našim prostorima viđamo ga pored ograda. Najzastupljeniji su dvorišni grmovi, načičkani stotinama ljubičastih cvjetova. Bogato cvjetanje prati isto tako i bogata povijest i simbolika. Hibiskus vodi porijeklo s prostora današnje Indije i Kine, a u Europu je stigao 1731. godine sa biolozima, istraživačima iz Azije. U tropskim i suptropskim krajevima raste u divljini, dok se na europskom kontinentu njeguje kao ukrasna biljka. Vlasnici malo znaju o zanimljivim značenjima i povijesti te neobične biljke čiji cvijet traje samo jedan dan.
Najčešće uzgajana vrsta kod nas je Hibiscus syriacus ili sirijska ruža. Riječ je o vrtnom listopadnom grmu, koji raste do 5 metara visine i cvjeta od srpnja do rujna u najrazličitijim bojama. Kod nas je ova biljka u dvorištima prepoznatljiva po ljubičastoj boji cvijeta.
Sirijska ruža ne zahtijeva pretjeranu njegu. Ima mnogo ukrasnih formi. Pogodna je za pojedinačnu i grupnu sadnju, a posebno za žive ograde. Raste vrlo brzo, pa tijekom godine može udvostručiti visinu. Odgovara mu svjetlo ili polusjenovito mjesto i humusno, dobro drenirano zemljište. Lako podnosi sušu, ali ga pred cvjetanje treba obilno zalijevati. Otporan je na niske temperature, a orezuje se krajem zime i početkom proljeća. U pejzažnoj hortikulturi vrtni hibiskus se koristi za formacije ili žive ograde. Životni vijek mu je oko 50 godina. Istina je da njegov cvijet nema miris, ali obilato cvjeta i svoje nedostatke nadoknađuje raskošnim izgledom cvijeta.
Jedna vrsta hibiskusa, nazivana kanaf koristi se za proizvodnju papira. Na Karibima se Hibiscus sabdariffa koristi kao povrće i za proizvodnju čajeva i džema. U Meksiku ga koriste za proizvodnju jamačanske vode, popularnog pića specifične boje i ukusa. U Egiptu i Sudanu je rasprostranjena karkada, čaj dobiven od hibiskusovih latica. Koristi se i u kozmetičkoj industriji, a u prošlosti su neki narodi njegovo cvijeće poklanjali bogovima.
Žuti cvijet hibiskusa je na državnoj zastavi Havaja. Vjenčić od hibiskusa poklanja se državnicima i turistima u znak dobrodošlice. Na japanskom jeziku naziv hibiskus znači nježan. A za Kineze hibiskus ili kineska ruža ima različita značenja. Neki ga povezuju s bogatstvom i slavom, a neki njegov nježan cvijet povezuju s mladošću.
U Južnoj Koreji, hibiskus je nacionalni simbol i viđa se na nacionalnim amblemima i obilježjima. Kod njih cvijet ove biljke znači besmrtnost. Za vjenčanja je to vječna ljubav, a u ratu - nepobjedivost ratnika. U Maleziji je hibiskus nacionalni cvijet. Predstavlja život i hrabrost i nalazi se na njihovoj nacionalnoj valuti.
Hibiskus se naziva i cvijet jednog sata. Vjeruje se da vam, kada vam netko pokloni hibiskus, poručuje da iskoristite priliku, odnosno da uživate u svakom trenutku života. Istina je da cvijet hibiskusa traje samo jedan dan, ali uvele već sutradan zamjenjuju drugi. I tako sve do jeseni.
Tagovi
Autorica