U intervenciji 76.01. Strateškog plana ZPP-a, ukupno je za natječaj osigurano 13.338.000 eura, dok pojedinačni poljoprivrednici mogu ostvariti godišnju potporu do 75.000 eura
Rok za podnošenje zahtjeva za financijsku potporu kroz natječaj za provedbu intervencije 76.01. "Osiguranje poljoprivredne proizvodnje" Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. završava s krajem godine, točnije danom prije, 30. prosinca.
Kako ističu iz Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, interrvencija može pomoći u smanjenju posljedica nepovoljnih vremenskih uvjeta, poput suša, poplava i oluja, ali i u suočavanju s izazovima poput životinjskih bolesti.
Cilj je, napominju, olakšati teret mogućih gubitaka, pružiti stabilnost i sigurnost radu te osigurati održivost vaše proizvodnje u budućnosti.
Natječaj je usmjeren na jačanje otpornosti poljoprivrednog sektora u Hrvatskoj, s naglaskom na održivi razvoj i prilagodbu klimatskim promjenama.
Prijaviti se mogu aktivni poljoprivrednici koji su podnijeli zahtjev za isplatu potpore. Za ispunjavanje uvjeta, moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te dostaviti svu potrebnu dokumentaciju.
Ukupno je za natječaj osigurano 13.338.000 eura, dok pojedinačni poljoprivrednici mogu ostvariti godišnju potporu do 75.000 eura. Intenzitet iznosi do 70 % prihvatljive premije osiguranja, što korisnicima pruža značajnu financijsku podršku.
Prije podnošenja zahtjeva za potporu, prvo se mora upisati u Evidenciju korisnika, a podnose se isključivo putem AGRONET sustava.
Upravljanje rizicima, kažu, ključno je za osiguranje sigurnosti i održivosti, posebno u suočavanju s rastućim izazovima prirodnih i drugih katastrofa. U tom kontekstu, do 2030. godine postavljena su dva strateška cilja koja usmjeravaju aktivnosti na ovom području.
Prvi cilj odnosi se na smanjenje rizika od katastrofa putem predviđanja, ublažavanja i sprječavanja, kao i smanjenja postojećih te sprječavanja novih rizika. Pritom se osiguravaju potrebne informacije i alati za donošenje pravovremenih i kvalitetnih odluka.
Osim toga, drugi cilj usmjeren je na povećanje spremnosti za upravljanje katastrofama kroz jačanje kapaciteta za brz, učinkovit i organiziran odgovor.
Inače, prema dopunama ZPP-a, naziv dosadašnje intervencije 76.01. Osiguranje poljoprivredne proizvodnje mijenjat će se u 76.01. "Upravljanje rizicima" radi uvođenja nove podintervencije 76.01.02. "Uzajamni fondovi". U Strateškom planu navode kako će ova promjena pružiti širi spektar alata za učinkovitije upravljanje rizicima.
Uvođenje podintervencije opravdava se potrebom za većom prilagodljivošću i fleksibilnošću sustava potpora. Uz ovu izmjenu, poljoprivrednicima će biti dostupne dodatne mogućnosti za smanjenje rizika, s posebnim naglaskom na uzajamne fondove kao ključni dio upravljanja rizicima.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autor
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/
GORDANA HEGIĆ
prije 1 mjesec
Nažalost pčelari u Hrvatskoj se ne mogu prijaviti jer im nitko ne želi osigurati pčele. Mogu to napraviti pčelari u Sloveniji, Srbiji ali u Hrvatskoj ne...