Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • OPG Matijašić
  • 03.12.2024. 12:00
  • Istarska, Zamask

Zlatko Matijašić: Ekološka proizvodnja je budućnost, kupcima je kvaliteta ispred cijene

Ekološka proizvodnja je teža, ali zadovoljni smo jer nudimo kvalitetu koju potrošači prepoznaju. Najveća nagrada je kada imate kupca koji svake godine od vas uzima ulje i ne pita za cijenu, kažu Matijašići.

Foto: Blanka Kufner
  • 402
  • 67
  • 0

"Biti svjestan da mi - ekološki proizvođači, maksimalno čuvamo okoliš, veliko je zadovoljstvo. Sretni smo kada dođemo u maslinik i vidimo divlje zečeve kako pasu travu, što je dokaz da je ispod maslina samo prirodno”, ispričao nam je Zlatko Matijašić čije smo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Matijašić posjetili tijekom berbe maslina u Zamasku u središnjoj Istri.

S prvih 100 maslina ova je obitelj iz Poreča krenula 2008. godine, a OPG je osnovan 2017. Međutim, cijela priča počinje 2003. kada su odlučili renovirati staru kuću te povezati poljoprivredu i turizam. Danas na dva i pol hektara imaju oko 800 stabala.

U ekološkoj proizvodnji su, otkriva naš sugovornik, od 2018.

"Proces prelaska na ekološku proizvodnju, što se tiče papirologije, nije bio kompliciran, ali je prilagodba bila teža, zbog gnojiva i zaštite masline. U početku je bilo jako malo adekvatnih sredstava, no sada je situacija ipak bolja. Problem je, naravno, skupoća tih sredstava kao i drugi troškovi”, opisuje Zlatko.

Divljač radi štetu, ali ograđivanje nema smisla

Problematična je zaštita od maslinove muhe. Problem ovog štetnika rješavaju tako da na stabla stavljaju eco trap i ljepljive ploče, a kada su visoke temperature, koriste kaolin. Ovim prirodnim proizvodom štite stabla od napada štetnika, gljivičnih bolesti, bakterioza, visokih temperatura, ali i sunčevog zračenja te nedostatka vlage.

Dosta štete im radi i divljač, srne i divlje svinje. U ekološkoj smiju koristiti samo peletirano gnojivo, kaže, a divlje svinje izruju tlo pod stablima. One na samim stablima ne rade štetu, ali zato jeleni oštećuju debla kada čiste rogove. Ponekad im polome mlade masline, no tu nema spasa, navodi, ističući da unatoč izazovima članovi gospodarstva smatraju da je ekološki uzgoj ispravan način odnosa prema prirodi i dobro za budućnost planeta.

Masline beru ručno kako bi izbjegli oštećenja ploda 

Osiguranje im se, iz iskustva govori, ne isplati.

"Razmišljali smo o tome, ali smo odustali jer je mala isplata za štetu, a problem je i ogromna papirologija koja nam uzima previše dragocjenog vremena. U masliniku ima puno posla i ne stižemo se puno baviti stvarima koje se ne tiču proizvodnje”, naglašava.

S time se moraju pomiriti i prilagoditi se situaciji jer ograđivati maslinike nema smisla. U Istri su naime male parcele, na njima imaju od 40 do 100 stabala, a osim toga u su terase. S druge strane, ovdje ima manje štetnika i bolesti. Ručnom berbom koju prakticiraju, manje se oštećuju plodovi pa je kvaliteta ulja bolja što i jest konačni cilj.

Stranci daju i više od 30 eura za litru ulja

Što se tiče prodaje ulja, dosta plasiraju strancima koji su njihovi vjerni gosti i kupci. To ne čudi s obzirom na visoku kvalitetu ulja koju dokazuju osvojene nagrade. Podsjetimo, njihovo maslinovo ulje proglašeno je najboljim na Noćnjaku 2019. što je bio povod da te godine ulje predstave i u Europskom parlamentu.

"Međutim, na domaćem tržištu je teško postići dobru cijenu jer ima puno ulja pa su dampinške. Ali u Europi imamo stalne kupce kojima nije teško dati čak i preko 30 eura za litru. Ne pitaju za cijenu jer znaju da je naše ulje kvalitetnije i od grčkog i od španjolskog”, ističe Matijašić dodajući kako po trenutnim cijenama ukupan trošak proizvodnje iznosi minimalno 15-16 eura.

U ekološkoj proizvodnji ima puno troškova, a susreću se sa sve više papirologije - treba voditi dnevnike, sve se radi dvostruko. Evidentiraju se svi radovi jer Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju traži na pregled evidencije. "A i monitoring zna biti problem jer snimanje ne bude uvijek dobro odrađeno”, dodaje. 

Uzgajaju istarske autohtone sorte, no razmišljaju o promjeni sortimenta 

Nositelji su i oznake izvornosti što je dodatni trošak, kažu, ali pridonosi prepoznatljivosti na tržištu. Od ove godine su također nositelji oznake IQ - Istarska kvaliteta za ekstra djevičansko maslinovo ulje.

Potpora kroz intervenciju SP ZPP-a  

Kroz godine su se oslanjali na potpore poput tipa operacije 6.3.1 - Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava (2020.) i tipa operacije 3.1.1 - Potpora za sudjelovanje u sustavima kvalitete ZOI ISTRA (2019-2022.), što im je omogućilo modernizaciju i povećanje konkurentnosti.

Trenutno koriste podršku u okviru Strateškog plana ZPP-a, kroz intervenciju 73.12 - Potpora malim poljoprivrednicima, usmjerenu na tržišno orijentiranu proizvodnju i prilagodbu tržišnim zahtjevima.

Jedan dio njihovih maslina posađenih u središnjoj Istri gleda na Učku i jezero Butoniga, drugo prema Mirni i Kaldiru gdje se osjeti morski zrak. S obzirom na oko 400 metara nadmorske visine, ponekad imaju problema s vjetrovima i tučom.

Pokazujući na stablo staro pet godina, opisuje kako se razvio veliki plod, ali je mnoge uništila tuča. "Dosta plodova je udareno pa će radman biti nešto slabiji”, komentira istarski maslinar dodajući da su u berbu krenuli nešto ranije kako bi izbjegli nametnike.

Nasadi su terasasti, berbu uglavnom vrše ručno, a kod obrade zemljišta koriste male traktore. Prilikom berbe pomaže obitelj i prijatelji, no također su se modernizirali s tresačima.

Teže je raditi, ali znate da uvijek imate kvalitetu 

Kada je riječ o sortimentima, kod njih pretežu autohtone istarske sorte - buža, rošinjola, žižorela, črnica - međutim na Noćnjaku su šampionsku titulu osvojili s oblicom.

Protiv štetnika eco trapom i žutim pločama 

Klimatske promjene su očite, nastavlja. Nema više zima što je za masline loše jer vegetacija ne miruje već cijelu godinu raste. U danima s iznimno visokom temperaturom posebno pate stare sorte te s njima imaju najviše problema. Kaže kako autohtona črnica i bjelica (starinska) ne daju plod već 3-4 godine iz razloga što im klima više ne odgovara.

"Morat ćemo se prebacivati na uvozne sorte, španjolske, grčke... One su otpornije. Leccino za sada podnosi promjene”, otkriva. Mladim poljoprivrednicima ipak sugerira da se okrenu ekološkoj proizvodnji jer je to budućnost. Osim toga, ekološki proizvod sve se više cijeni što pokazuje daleko bolja prođa na tržištu.

"Teže je raditi, ali kada se naviknete, budete zadovoljni rezultatom. Znate da uvijek imate kvalitetu koju potrošači prepoznaju. Najveća nagrada je kada imate kupca koji svake godina od vas uzima ulje i ne pita za cijenu”, kažu Matijašići dodajući i da je berba maslina poseban događaj jer se cijela obitelj druži na otvorenom.

Mlađi naraštaj pokazuje interes za maslinarstvo, što ne čudi s obzirom da je riječ o obiteljskom poslu koji je prerastao iz čiste ljubavi i hobija.

Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Pogledajte video prilog:


Fotoprilog


Tagovi

OPG Matijašić Zlatko Matijašić Ekstra djevičansko maslinovo ulje Maslinarstvo Eko proizvodnja Istra


Autorica

Blanka Kufner

Više [+]

Završila je Upravno pravo i Menadžment u turizmu, a posebno ju zanimaju teme vezane uz ruralni i održivi turizam te sve što se tiče ekologije i očuvanja prirode. Misao vodilja: "Čovjek pripada prirodi, a ne priroda čovjeku - prirodu nismo naslijedili od predaka, nego posudili od unuka."


Partner

Zeleni ZPP, zeleni Život

Vurnikova ulica 2, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel: +386 1 473 53 81, e-mail: info@czd-kmeckiglas.si web: https://kmeckiglas.com/