Na tržištu postoji mnoštvo vrsta gotovih supstrata u balama ili vrećama, koji su posebno formulirani za presadnice. A, možete ga i sami napraviti.
Kvalitetan supstrat temelj je uspješnog uzgoja presadnica, bilo da se radi o povrću ili cvijeću. Njegove važne osobine su lagana i rastresita struktura, dobra drenaža, bogatstvo hranjivim tvarima i odsustvo patogena. Mnogi uzgajivači se pitaju - je li bolje koristiti kupovni supstrat ili ga dodatno obogatiti?
Na tržištu postoji mnoštvo vrsta gotovih supstrata u balama ili vrećama, koji su posebno formulirani za presadnice. Najčešće su oni na bazi treseta (bijelog i crnog), s dodatkom perlita ili vermikulita.
Prednost kupovnog supstrata je što je on već sterilan, odnosno nema korovskih sjemenki, štetnika i patogena. Također, pogodne je teksture, osigurava dobru prozračnost i zadržavanje vlage. Praktičnost je još jedna od prednosti jer je spreman za korištenje bez dodatne obrade.
S druge strane, često je siromašan hranjivim tvarima što je jedna od mana kupovnog supstrata. Osnovni supstrati često nemaju dovoljno prirodnih mikroorganizama i minerala za dugotrajan rast. Pri tome, može biti presuh ili previše zbijen, pa neki zahtijevaju dodatke kako bi bili optimalni za presadnice. Komercijalni su i često kiseli zbog visokog udjela treseta, pa je potrebno dodati dolomitno brašno za stabilizaciju pH.
Ako koristite gotovi supstrat, evo nekoliko načina kako ga učiniti još boljim:
Prije upotrebe, preporučuje se da supstrat malo navlažite i ostavite da odstoji dan-dva kako bi se svi sastojci ravnomjerno rasporedili.
Ako imate pristup kvalitetnim sirovinama, možete sami napraviti vlastiti supstrat. Ovo je odlična opcija za veće proizvodnje jer omogućava kontrolu nad sastavom i hranjivim vrijednostima.
Kao prednost može se uzeti prilagodljiv sastav, jer ga sami možete formulirati prema potrebama biljaka. Prirodniji je i bogatiji hranjivim tvarima, jer sadrži više korisnih mikroorganizama i minerala. Također, jeftiniji je u većim količinama, posebno ako imate vlastiti kompost ili druge sastojke.
Ipak, postoje i neki nedostaci koje treba uzeti u obzir. Na primjer, vrijeme za pripremu, jer zahtijeva miješanje i provjeru kvaliteta sastojaka. Ako koristite kompost ili zemlju za vrt, može biti kontaminiran štetočinama ili bolestima. Sterilizacija je obavezna, zemlju ili kompost treba termički obraditi kako bi se uništili neželjeni organizmi.
Ako uzgajate manje količine presadnica, kupovni supstrat je najpraktičnija opcija, ali ga je preporučljivo obogatiti dodacima poput humusa, perlita ili kokosovih vlakana. Za veće proizvodnje, isplativo je praviti vlastiti supstrat, jer možete dobiti visokokvalitetnu smjesu po nižoj cijeni.
U oba slučaja, važno je osigurati dobru strukturu, odgovarajuću vlažnost i dovoljno hranjivih tvari kako bi vaše presadnice bile zdrave i jake!
Tagovi
Autor