Pretraga tekstova
Neem pomaže u jačanju biljaka, stimulira fotosintezu, djeluje protiv brojnih štetnih organizama, posebno kukaca, i uzročnika bolesti
Sredstva na bazi neem-a su pronašla svoje mjesto na tržištu, jer potražnja za ekološki prihvatljivim poljoprivrednim proizvodima stalno raste.
Odlikuju se antifungalnim, antivirusnim i baktericidnim djelovanjem.
Neem pomaže u jačanju biljaka, stimulira fotosintezu, djeluje protiv brojnih štetnih organizama, posebno kukaca, i uzročnika bolesti. Djeluje na tlo jer smanjuje njegovu kiselost, uravnotežuje plodnost i sastav zemljišne mikroflore. Biljke ga usvajaju putem korijena i folijarno te se širi kroz tkivo. Kada štetni insekti dođu na ovako tretiranu biljku, prestaju s ishranom, a životne funkcije im slabe.
Još 1959. godine istraživači su proučavajući najezdu skakavaca u Sudanu primijetili da su uništili svu vegetaciju, osim stabala neema. Ostajala su netaknuta, a skakavci su sjedili na njima izbjegavajući dotaknuti listove. Od tada je utvrđeno da ekstrakti neem-a djeluju na artropode (člankonošce), nematode, brojne kukce i njihove ličinke, patogene gljive, viruse, neke vrste puževa.
Djelovanje na kukce se manifestira tako da oni prestaju s ishranom i razmnožavanjem, što dovodi do njihovog uginuća. Najbolje efekte ima kada su u pitanju: grinje, bijele mušice, lisne uši i više od 400 vrsta insekata. Pomaže u suzbijanju bolesti hrđe, crne truleži, pepelnice, pjegavosti, krastavosti.
U jednu litru tople vode doda se malo tekućeg sapuna i promiješa. Polako dodajemo pet mililitara ulja neem-a. Sve se dobro sjedini. Ovo sredstvo uvijek se priprema svježe, a primjenjuje se rano ujutro ili kasno navečer. Nije štetan za pčele, ali mogu stradati u direktnom kontaktu s njim.
Kako zaštititi paprike od lisnih ušiju i bijelih mušica - može i sapunom?
U kombinaciji s kalijevim sapunom povećava se djelotvornost, jer sapun obavlja ispiranje samih insekta, ali i medljike koju lisne uši izlučuju. Djeluje i na gljivicu čađavicu. Neem se efikasnije nanosi na sve dijelove biljke i kukce.
Na 10 l vode dodaje se 50 ml ulja neem-a i 50 ml sapuna, sve se dobro promiješa i odmah primjeni. Ovo sredstvo je efikasno na mnogobrojne vrste lisnih ušiju.
Koriste se razne kombinacije navedene otopine s kaolinskom glinom, buhačem ovisno o prisutnim štetnicima. Kaolin djeluje na muhu masline, pojedine gljivične bolesti i sprječava opekotine od sunca.
Tagovi
Neem Insekticid od neema Eko zaštita Kaolinska glina Ulje neema Insekti u vrtu Grinje Bijele mušice Lisne uši
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!