Suhe i vruće dane treba pametno iskoristiti za kosidbu i sušenje krmnih kultura, ali i za preventivna prskanja voćaka i vinove loze. Obavljati ih treba samo tijekom ranih jutarnjih i kasnih poslijepodnevnih sati. Kako su ranije epohe vinove loze u fazi cvatnje ne savjetujemo korištenje insekticida, kaže mr.sc. Dražen Kaučić.
Nakon hladnog svibnja kada je u Osijeku, Slavonskom Brodu, Varaždinu i Križevcima srednja mjesečna temperatura zraka bila niža od prosjeka, prvi su dani ovog mjeseca bili vrući s dnevnim vrijednostima temperature zraka iznad 30℃, a što više nalikuje danima u srpnju nego u lipnju.
Mnoge od nas to je iznenadilo, iako se iz produkata prognostičkih modela moglo očekivati pa smo i mi u ovoj prognozi na to upozoravali.
I u danima ovog tjedna, ali i tijekom subote i nedjelje dnevne će vrijednosti temperature zraka narasti na istoku i sjeverozapadu Hrvatske do 34℃, a ponegdje i do 35℃. Sijanja Sunca bit će i do 12 sati na dan. Stupanj opasnosti od UV zračenja bit će visok i vrlo visok. Jutarnja će se temperatura spustiti na istoku i sjeverozapadu u četvrtak i na 20℃ pa govorimo o pojavi tople noći.
U ponedjeljak će u odnosu na nedjelju biti hladnije i za 10℃, što znači da će dnevne vrijednosti temperature zraka narasti na istoku i sjeverozapadu samo do 22℃, a jutarnje se spustiti na 11℃ ili 13℃. Sijanja Sunca biti će ne više 12 nego samo 8 sati na dan. No, nakon toga ponovno slijede dani s dnevnim temperaturama zraka oko 28℃ pa ponovno i do 30℃.
Dani će vjerojatno sve do kraja idućeg tjedna biti suhi. U sjetvenom sloju tla lako pristupačne vode za biljke s kratkim korijenovim sustavom neće biti. Nakon mjesečne količine oborine u svibnju, a koja je bila u Osijeku, Slavonskom Brodu i Županji veća od prosjeka za 30 do 50%, pred nama je epizoda suhih dana. Povrtlarske će se kulture navodnjavati, ali samo tijekom ranih jutarnjih i kasnih poslijepodnevnih sati. Plitku obradu tla ne savjetujemo. Korove moramo uništavati samo malčiranjem.
Najavljene suhe i vruće dane treba pametno iskoristiti za kosidbu i sušenje krmnih kultura, ali i za preventivna prskanja voćaka i vinove loze. Podsjećamo kako se prskanja moraju obavljati samo tijekom ranih jutarnjih i kasnih poslijepodnevnih sati. Kako su ranije epohe vinove loze u fazi cvatnje ne savjetujemo korištenje insekticida.
Mnogi se ratari kojima je ječam polegao, suhim i sunčanim danima vesele. Možda će štete ipak biti manje od očekivanih. No, ratarske kulture koje su se morale presijavati zbog pokorice ponovno će zaostajati u svom rastu i nezahvalno je govoriti što će biti s njima. Da ipak nije sve tako crno, suhi i vrući dani pogoduju pšenici i ječmu jer slijedi voštana zrioba.
Stara pučka izreka govori: "Suhi juni lagve puni“ pa neka tako i ostane jer u fazi cvatnje vinovoj lozi samo treba što više suhih dana. Ne zaboravimo na folijarnu prihranu borom i korištenje samo zaštitnih sredstava s dugim djelovanjem, a to su sistemici.
Tagovi
Autor