U knjizi "Pučke izreke o vremenu" Ante Čelan Gaganić zapisao je i od zaborava oteo vrijedne običaje i katolička vjerovanja.
Dani od danas pa do Božića pokazat će nam vrijeme za svaki mjesec iduće godine.
Tako, naime, nalažu katolička vjerovanja naših starih koje je u knjizi "Pučke izreke o vremenu" prikupio Ante Čelan Gaganić. Jer, od svete Lucije, 13. prosinca pa do Božića, 25. prosinca ima 12 dana te kakav je po redu svaki pojedini dan, takav će biti svaki pojedini mjesec u idućoj godini (12 dana – 12 mjeseci).
Zapisano je stoga za omiljenu sveticu: Sveta Luca drvarica – 12 dana do Božića, Lucijini dani, Sveta Luca – dici se šćuca (očekuju darove). Sveta Luce, ukaži mi Sunce!, Kad je najhladnije, Luce? Kad zalazi Sunce, Materice i Očići – dičici poklončići.
Sveta Lucija i sijanje pšenice - evo savjeta kako da vam uspije
Dakako, kreativni su nam pučani u naslijeđe ostavili zanimljive dosjetke o samom prosincu i vremenu, a neki od njih, s obzirom na suhu zimu, baš nam i ne idu u korist jer kaže: Snijeg u prosincu znači dobru godinu i Čim je prosinac hladniji i snježniji, toliko su bolji izgledi za buduću godinu.
Ili obrnuto: Kaljav prosinac – kaljava cijela godina, Mlak prosinac pokvari svu zimu, Ako vidiš prosinca da se s komarcima igra, gospodar treba sa sijenom štedljivo da ravna, Ako je u prosincu zelene trave, slabo će biti za krave.
Znali su naši stari i za zimski solsticij odnosno da nam slijede duži dani pa su govorili: Od prvoga dana zime (21. prosinca) dan produži onoliko koliko kokoš može skočiti s praga jer sveti Toma tjera s planine doma/ Ode Toma da ga nema doma.
Na Badnji dan (24. 12.) kreši dan koliko kokoš može preskočiti. Rekli su i: Ako na Polnoćku puše sjevernjak, navještava plodnu godinu, a ako Sunce sije na Božić, bit će sretna i mirna godina.
Zanimljivih je pregršt izreka uz koje su mnogi od nas odrastali poput: O Božiću juga – bit će zima duga i Bolje prosinac ružan nego južan. Sigurno ste čuli, a veže se uz ovaj mjesec: Oteglo se k'o gladna godina, kao i Ima više dana nego kobasica.
Predskazivali su da o Božiću ako muve liću, o Uskrsu ne nadaj se cviću jer Božić u košulji, Uskrs u kabanici. Savjet je ako je Božić u nedilju, sij šenicu u ledinu. No, ako je Silvestrovo vjetrovito, a u jesen sunce prigrije, slabe su nade za žito i lozu. Silvestar za drva pita, a grmljavina u prosincu znači da će sljedeće godine biti mnogo vjetrova.
Tko je dužan, i na Božić je tužan, kazivali bi te ukazivali da vuk ne vije da ga gora čuje, već vuk vije da druga dobije. Koliko je vuk bio svakodnevica, da se nagovijestiti i iz izreke: Zima je bijela kao golub, ali ima vuč(i)je zube. Kako nam je pojasnio naš čitatelj Marko Hećimović, značenje te izreke je da je zima nemilosrdna kao vuk, sve se zalihe potroše (sijeno, meso) a izgleda neopasno kao golub.
Ocrtava se u njima i velika briga o svome blagu: Božić okuplja ljude i stoku, vezani su ko Badnjak i Božić. I uvijek najbitnije, o važnosti obitelji: Božić sa svojima, a Novu godinu s kim hoćeš.
Tagovi
Autorica