Pretraga tekstova
Prilikom pregleda pošiljke u cilju utvrđivanja prisustva ostataka pesticida, u analiziranom uzorku višnje su utvrđeni ostaci pesticida Carbendazim (1,225 mg/kg), što je iznad propisanog maksimalnog nivoa ostataka (MRL = 0,5 mg/kg ± 0,6125 mg/kg).
Republička fitosanitarna inspekcija u susjednoj BiH je u okviru redovnog pregleda pošiljke hrane biljnog podrijetla, zabranila uvoz 11.250 kg svježe višnje podrijetlom iz Hrvatske, zbog povećane količine ostataka pesticida.
Prilikom pregleda pošiljke u cilju utvrđivanja prisustva ostataka pesticida, u analiziranom uzorku višnje su utvrđeni ostaci pesticida Carbendazim (1,225 mg/kg), što je iznad propisanog maksimalnog nivoa ostataka (MRL = 0,5 mg/kg ± 0,6125 mg/kg). Uvozniku je uručena obavijest o rezultatima analize i dan rok od tri dana za izjašnjavanje o prihvaćanju rezultata analize ili podnošenju zahtjeva za superanalizu.
"Cilj rada fitosanitarne inspekcije je osigurati promet sigurnih proizvoda na tržištu Republike Srpske, a na osnovu rezultata možemo reći da sistem fitosanitarnog nadzora pri uvozu dobro funkcionira", stoji u priopćenju Inspektorata RS.
Inače, ovo je već drugi put u samo tjedan dana da je s tržišta BiH povučeno voće zbog ostataka pesticida. Naime, 19. lipnja povučena je veća količina jabuka sorte "Idared". Jabuke, proizvođača iz Gradiške (BiH), povučene su s tržišta BiH jer predstavljaju rizik po zdravlje posebno mlađe populacije zbog povišene razine ostataka pesticida, također Carbendazima.
U trenutku kontrole u hladnjači distributera je zatečeno 13.000 kg jabuke druge klase i 700 kg jabuke prve klase.
Neuobičajeno loše vremenske prilike ove godine, od čestih padalina do previsokih temperatura dovest će do toga da će poljoprivredni proizvođači u većoj mjeri morati koristiti pesticide.
Osim što će cijene voća i povrća ove godine biti više, povećan je i rizik od ostataka pesticida.
Tagovi
Zabrana uvoza Uvoz višnje Carbendazim Pesticidi
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Hranjenje koka, pataka i ovčica, svakodnevna rutina koja uči našu djecu o odgovornosti i njeguje duboko poštovanje prema životinjama koje hrane našu porodicu. #RuralFoto #životinje
Ivan Kulak
prije 2 tjedna
Baby beef je privatna udruga malog broja pojedinaca koji su svojim djelovanjem radi privatnih interesa suodgovorni za propast stočarstva u Više [+] Hrvatskoj.Prije desetak godina su izlobirali da dobiju poticaj za jeftinu uvoznu telad iz Rumunjske i ostalih zemalja EU a na tu telad su dobili certifikat da je porijeklom iz RH. Da ne spominjem da su vodeći ljudi te udruge dobili 85% nepovratnih sredstava iz fondova EU a ostalim pravim stočarima koji uzgajaju goveda od telenja do klaonice su ostale mrvice. Udruge Baby beef,Croatia stočar,HPK uz naravo naše političare su glavni krivci za propast stočarstva u RH.
Aryamarie Ramos
prije 2 tjedna
Nice to see them that they are enjoying feeding duck and chicken 😂😂😂 Nice to see them that they are enjoying feeding duck and chicken 😂😂😂