Među odgovorima na klimatske promjene je sadnja otpornijih sorti, ali i svakako treba razmisliti o 'bazenima' proizvodnje, regijama gdje se specijalizira za određenu voćnu vrstu, kaže poznati voćar.
![]()
Jedan od poljoprivrednih sektora gdje su klimatske promjene itekako vidljive već godinama, svakako je voćarstvo.
Osjetio je to i Domagoj Škobić čije su marelice u Aljmašu nedaleko Osijeka najmanje sedam godina zaredom ostale bez roda jer ga je prethodno u proljeće obrao mraz.
"Čujete sad pčelice u lavandi, to je meni toliko lijep zvuk, a u cvatnji se prethodnih godina nije čuo. Ništa, tišina", prisjeća se teških godina.
Loši klimatski uvjeti, dakle, obrali su ju prethodnih godina još u proljeće. Nije ni sada urod bio obilan, ali zadovoljavajući je sa 7 do 9 tona po hektaru.
Godinama je mraz izazov. S tim da ove godine nije nanio toliku štetu, ali jesu hladne fronte nakon blagih zima koje voćkama ne dozvoljavaju mirovanje. Priznaje Domagoj i da su, barem po pitanju marelica, mnogi pa i on pogriješili. Sadile su se rane mediteranske sorte, krupne koje bi rodile mjesec dana ranije.
Jedan od odgovora na klimatske promjene je sadnja otpornijih sorti, ali svakako treba razmisliti o bazenima proizvodnje, regijama gdje se specijalizira za određenu voćnu vrstu.
"Aljmaš je definitivno za marelicu", kaže nam.
Upravo kako bi se pomoglo proizvođačima, Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike 2023.-2027. definirana je i intervencija 47.1.i.01. Voće i povrće – Ublažavanje posljedica klimatskih promjena i prilagodba klimatskim promjenama.
Intervencija doprinosi povećanju površina u okviru obveza za koje je dodijeljena potpora za poboljšanje prilagodbe klimatskim promjenama, npr. uspostava poljskih traka, korištenje feromona, vizualnih i hranidbenih zamki itd., povećanju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora iz poljoprivrede i šumarstva te iz drugih obnovljivih izvora te povećanju ulaganja povezanih s klimom.
Prihvatljivi troškovi su aktivnosti povezane sa zaštitom kvalitete tla i očuvanja organske tvari u tlu, očuvanja kakvoće voda, zaštite zdravlja ljudi i životinja, zaštite bioraznolikosti.
Ukupna financijska alokacija za četverogodišnje razdoblje iznosi 1.765.605 eura.
Kada je u pitanju sektor voća i povrća, SP ZPP u sklopu intervencije 47 nudi i mogućnost dobivanja potpore kroz ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu, istraživanja, eksperimentalne i inovativne metode proizvodnje, savjetodavne usluge i tehnička pomoć, trening i/ili razmjena najboljih praksi, promidžba, komunikacija i marketing, sustavi kvalitete za poljoprivredne proizvode te sprječavanje kriznih situacija i upravljanje njima.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
![]()
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Zeleni ZPP, zeleni Život