Pretraga tekstova
Iza tople jeseni često slijedi oštra zima. Najosjetljivije su mlade sadnice i vrste koje vole toplinu, poput agruma, breskve, vinove loze, marelice, smokve, raznih palmi.
Stablima i grmovima voćaka i ukrasnih vrsta prijeti zima sa svim pojavama koje donosi. Niske temperature i njihove oscilacije, kiša, mraz, snijeg, mećave, snažni i hladni vjetrovi mogu izazvati mnoštvo problema.
Do smrzavanja najčešće dolazi u godinama s produženom vegetacijom. U takvim uvjetima nema vremena da prirasti odrvene i da se stablo pripremi za mirovanje. U najgorem scenariju iza produžene, tople jeseni slijedi oštra zima s vrlo niskim temperaturama što izaziva velika oštećenja, čak i potpuno smrzavanje stabala i grmova.
Neke vrste su otpornije i mogu izdržati vrlo nepovoljne uvjete, dok će druge stradati i zbog toga ih je u ovom razdoblju potrebno zaštititi. Najčešće se radi o mladim sadnicama i vrstama koje vole toplinu, poput agruma, breskve, vinove loze, marelice, smokve, raznih palmi. Treba znati da je hladno razdoblje neophodno, jer biljke tada prolaze kroz mirovanje.
Na osjetljivim vrstama prvo se smrzavaju listovi, a zatim jednogodišnje i dvogodišnje grančice. Najveća opasnost prijeti u udolinama gdje dolazi do nakupljanja hladnih zračnih masa i treba ih izbjegavati kod izbora lokacije za sadnju. Za izbjegavanje su i lokacije na udaru hladnog, sjevernog vjetra, sjeverna strana objekata, sjenovita mjesta.
Nakon odbacivanja lišća obavlja se sanitarna rezidba, saniraju se rane, obavlja zaštita od štetnika i bolesti te prihrana gnojivima bogatim fosforom i kalijem, a siromašnim dušikom. Od pucanja kore i ožegotina stabla se štite krečenjem.
Uslijed oscilacija temperature i zagrijavanja počinje kolanje biljnih sokova, a kada naglo dođe do pada temperature, kora stabla puca i nastaju rane. Malčiranje će zaštititi korijen u površinskom sloju i prizemni dio stabla/grma od smrzavanja.
Na kontinentu se velika pažnja poklanja citrusima. Limune, naranče i mandarine unosimo u prostor gdje ne može doći do smrzavanja. Kulture iz ove grupe su osjetljive na temperature 2 do 3ºC.
Na južnim područjima se ovakva stabla posađena u posude postavljaju na balkone i terase okrenute jugu. Prekrivaju se agroplatnima i folijama koje im omogućuju disanje. U slučaju da se koristi najlon, jednom tjedno je potrebno otkriti u najtoplijem dijelu dana. Redovno ih zalijevajte. Mlada stabla su najosjetljivija prve dvije godine poslije sadnje.
Tagovi
Voćnjak Agrumi Mraz Zaštita voćaka Hladnoća Osjetljivost na hladnoću Limun zimi Citrusi zimi Smrzavanje voćaka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ovog mjeseca naše Društvo agrarnih novinara Hrvatske obilježava 10 godina djelovanja 😊
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Gospođo Leticija , nije Društvu čestitala ni Petirka , Plenković , Jandroković , zadnji promašeni ministar Dabro , jer pokraj Društva i Vladine HPK , Više [+] mogu i dalje raditi na PROGRAMU uništenja hrvatske poljoprivrede i hrvatskih sela ! Morate mijenjati naziv da iza riječi Hrvatske , dodate i Sjeverne Koreje ! Pitajte mafiju u Zagrebu da li je u postupku pisanje NACRTA ZAKONA ZA HRAVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , Zapadne Srbije , koju greškom nazvaše RH ?
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Pročitao sam Statut društva po kojem možete organizirati javne skupove , pa slijedom toga iza Nove godine pozovite predstavnika Vlade , sve Više [+] predsjednike klubova zastupnika Hrvatskog sabora , kako su se nazvali sa CILJEM ; DONOŠENJE odluke o imenovanju Radne skupine - povjerenstva , koje bi u roku 30 dana napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU AGRARNU reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , koju ova kvazi državica priznata kao RH , NEMA ! Jasno nužno je pozvati i CIVILNI sektor bez VLADINE HPK !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje