Tradicionalni lideri na tržištu svježeg voća, poput banana, agruma i jabuka, sve se više suočavaju s konkurencijom premium segmenta, stoji u najnovijem izvješću Trend Report 2025 sajma Fruit Logistica
Bez obzira na okolnosti, potražnja za uvoznim voćem neće prestati, čak ni na velikim i zrelim tržištima poput Sjeverne Amerike i Europe, stoji u najnovijem izvješću Trend Report 2025 sajma Fruit Logistica, najvažnijeg u sektoru svježeg voća i povrća.
"Diljem svijeta lanci opskrbe brzo se razvijaju. Kako se očekivanja potrošača razvijaju, trgovinski tokovi postaju sve manje predvidljivi. Nije isto kao prije deset godina", izjavio je urednik izvješća i generalni direktor Fruitnet Europe, Mike Knowles.
Kaže, međunarodna trgovina svježim voćem i povrćem globalno je i promjenjivo tržište vrijedno preko 230 milijarde dolara (oko 216 mlrd. eura).
Banane, agrumi i jabuke – tradicionalni lideri na tržištu svježeg voća, sve se više suočavaju s konkurencijom premium segmenta voća. "Glavni trend za 2025. je sve veća prisutnost bobičastog i tropskog voća uz tradicionalno poput banana i jabuka u globalnoj voćnoj košarici", otkriva globalna strateginja za svježe proizvode pri Rabobank Research Food & Agribusiness, Cindy van Rijswick.
Kao jedna od ključnih promjena na tržištu, navode, je uspon Meksika kao izvoznika zbog sve veće potražnje za avokadom i bobičastim voćem u SAD-u. Slično tome, Peru je značajno povećao izvoz bobičastog voća, avokada i stolnog grožđa u Europu i SAD.
Poseban trend je rast tržišta Tajlanda, zahvaljujući velikoj potražnji za tropskim voćem durianom u Kini, što je njegovu trgovinu lansiralo na prvo mjesto svježeg voća na svijetu. Naime, u pet godina Tajland je po vrijednosti ovog izvoza nadmašio Italiju, Ekvador, Južnoafričku Republiku, Vijetnam, Peru i Tursku.
Durian se istaknuo kao najveći dobitnik u izvozu svježeg voća, s vrijednošću od 4,8 milijardi dolara (oko 4.52 mild. eura) prošle godine, što je 3,2 mild. dolara (oko 3 mild. eura) više nego 2018. Uz prosječan godišnji rast od 24,8%, više od 80% ga se izveze u Kinu.
Na drugom mjestu su borovnice, zahvaljujući snažnom porastu prodaje od 2018. do danas, dok rajčice zauzimaju treće mjesto. Iako banane bilježe skroman rast od 1,1% godišnje, rajčice rastu brže, s prosječnom stopom od 3,7%. Među top 10 proizvoda s najvećim rastom izvozne vrijednosti nalaze se još i avokado, paprike, luk, mandarine, trešnje, krastavci i jagode.
Za Europu se očekuje nastavak oslanjanja na uvoz tropskih i sezonskih proizvoda, osobito voća, što predstavlja priliku za inozemne dobavljače. S druge strane, većina povrća koje se konzumira u Europi i dalje će se uzgajati unutar kontinenta i distribuirati među susjedima.
Stakleničko povrće, poput rajčica, paprika i krastavaca, dugo je bilo ključni izvozni proizvod unutar EU. Ipak, posljednjih godina izvoz iz Španjolske i Nizozemske stagnira, a kod rajčica bilježi i pad. Na to su utjecali faktori poput visokih troškova energije, ograničene dostupnosti radne snage, ekstremnih vremenskih uvjeta i smanjene opskrbe vodom.
Zemlje Bliskog istoka i Sjeverne Afrike (MENA regija) posljednjih godina uspješno koriste svoje komparativne prednosti kao dobavljači svježih proizvoda za Europu. Turska, Izrael, Maroko i Egipat čine 97% ovog izvoza, navodi analitičar Wayne Prowse iz Fresh Intelligence.
Turska je 2023. isporučila gotovo 571.000 tona svježeg voća u Europu, što čini 17% njezina ukupnog izvoza. Maroko je iste godine poslao 630.000 t, što je 65% njegovog ukupnog izvoza. Egipat bilježi godišnji rast izvoza od 11,7%, čime je nadmašio Peru (10,5%). Utjecaj rata na Bliskom istoku na izraelsku opskrbu Europi još nije moguće procijeniti.
Unatoč ruskoj invaziji i ogromnim izazovima poput narušene logistike, nedostatka radne snage i vozača te blokada na granicama, Ukrajina je uspjela povećati izvoz voća, naveo je Oleksandr Ukrainets s platforme EastFruit. Prema Global Trade Trackeru, prihodi od izvoza svježeg i zamrznutog voća porasli su za 4% u 2023. u odnosu na prethodnu godinu i za 12% u odnosu na 2021.
Tagovi
Autor