Prvog dana okupljanja vinogradara i vinara na 29. Sabatini dodijeljena su priznanja laureatima
U sklopu svečanosti otvorenja 29. Sabatine, međunarodnog susreta vinogradara i vinara u Hotelu Medena u Segetu Donjem kod Trogira, dodijeljenja su i priznanja laureatima.
Priznanje "Stanko Ožanić" za životni doprinos unaprjeđenju vinarstva i vinogradarstva dobio je Mladen Gašpar iz Mostara.
Mladen Gašpar diplomirani je inženjer, a cijeli svoj radni vijek posvetio je vinogradarstvu, radeći u raznim vinogradarsko-vinarskim tvrtkama. Danas je stručni savjetnik za reproduciranje, introdukciju i klonsku selekciju u Federalnom agromediteranskom zavodu u Mostaru. Drži predavanja vinogradarima, osobito na tradicionalnoj zimskoj školi rezidbe vinove loze i voćaka, a isto tako pomaže na terenu i educira vinogradare. Objavio je niz stručnih i znanstvenih priloga u raznim publikacijama, posebno o rezidbi, te sudjeluje u mnogim programima vezanima za razvoja vinogradarstva u BiH. Za svoj rad dobio je nekoliko priznanja od kojeg posebno izdvajamo Plaketu povodom 130 godina organiziranog vinarstva u BiH.
Danica Tadin, diplomirani inženjer agronomije iz Kaštela dobitnica je priznanja "Stjepan Bulić“ za životni doprinos unaprjeđenju vinogradarstva.
Od ove godine radi u Ministarstvu poljoprivrede kao pročelnica podružnice Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Prije toga, od 2001. godine radila je kao pročelnica ureda Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a ranije je obavljala poslove poljoprivrednog stručnog savjetnika općine Kaštela te stručnog savjetnika u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva. Suorganizator je natjecanja za izbor "Najboljeg vinograda i maslinika“ Splitsko-dalmatinske županije, podpredsjednica udruge „Biblijski vrt Stomorija-Kaštela“ te je bila dugogodišnji član ekološke udruge "Lijepa naša Kaštela“. Dala je značajan doprinos razvoju vinogradarstva u Splitsko-dalmatinskoj županiji, posebno na području Kaštela.
Priznanje "Mate Bobanović“ putuje trajektom na Korčulu. Luka Marelić iz upravitelj Poljoprivredne zadruge Pošip Čara nagrađen je za višegodišnji samoprijegoran rad u vinogradarstvu i vinarstvu.
Radeći najprije kao voditelj proizvodnje vinarije, a potom kao dugogodišnji upravitelj zadruge. Upravo nakon izbora Marelića za upravitelja, zadruga je napravila veliki iskorak, posebno u osuvremenjivanju proizvodnje, podizanju kvalitete vina i plasmanu na tržištu. Perjanica čarske zadruge, vino Pošip, jedno je od najtraženijih vina na tržištu Hrvatske, ali i na stranim tržištima, posebno u Njemačkoj.
Ivan Kuzmanić iz Kaštel Novog dobitnik je priznanja Sabatine uzornim vinogradarima
Ovaj je vinogradar nastavio tradiciju svoje obitelji dužu od 300 godina. Obrađuje jedan veći vinograd u Kaštelanskom polju na području Stomorija u Kaštel Novom, pokraj Bibliskog vrta, a u kući staroj preko 120 godina ima podrum i kušaonicu vina. U svojim vinogradima uzgaja rijetke autohtone tradicionalne kaštelanske sorte poput glavinuše, babice i drugih. Godišnje proizvodi oko 4000 butelja vina zavidne kvalitete, što potvrđuju priznanja sa Sabatine, a dobio je i najveću nagradu na 5. natjecanju kaštelanskih vinara.
Nagrađen je i Neven Vujina, jedan od najpoznatijih kaštelanskih vinogradara i vinara koji na zapadnom rubu Kaštelanskog polja ima vinograde na četiri lokacije, ukupno nešto malo manje od jednog i pol hektra i to uglavnom na njegovim starim djedovskim zemljama. U njima uzgaja pretežno tradicionalne izvorne dalmatinske sorte loze: crljenak, plavac mali, pošip i babicu. Vina plasira na tržište pod već prepoznatom robnom markom "Štafileo“ u okviru koje su i dva vrhunska vina. Osim na domaće tržište, svoja vina prodaje u Dansku i Sjedinjene Američke Države. Bio je i dugogodišnji predsjednik Udruge „Kaštelanski crljenak“.
I Kaštel Sućurac ima laureata, a on je Ivan Kovač Matela. Matelini su generacijama bili poznati ugostitelji iz Kaštel Sućurca, a Ivan se, potaknut pričom o kaštelanskom crljenku kao sinonimu slavne sorte zifandel, strasno angažirao u vinogradarstvu i vinarstvu. Zbog toga je najprije posadio 2300 loza, a potom podigao i drugi vinograd iznad Kambelovca. U svojim vinogradima zasadio je svih sedam poznatih kaštelanskih autohtonih sorti vinove loze. Među prvima je punio u boce kaštelanski crljenak nakon njegove obnove. Njegova vina pod robnom markom Matela već su visoko pozicionirana na tržištu, a za kvalitetu su neka dobila kategoriju vrhunskih te su nagrađena medaljama na mnogim natjecanjima, uključujući i Sabatinu. Ivan Kovač ima velike planove za budućnost, u prvom redu podići nove vinograde, ali i sagraditi vinski hotel.
Zlatan otok d.o.o. Sveta Nedjelja, Hvar dodijelio je povelju "Zlatan Plenković“ mladoj vinogradarsko-vinarskoj stručnjakinji Ani Mucalo iz Splita. Diplomirala 2010. te potom magistrirala i doktorirala na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, danas je djelatnica Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu. Znanstveni i stručni interes su joj ampelografija, vinogradarstvo i istraživački projekti unaprjeđenja kvalitete vina primjenom ampelotehničkih zahvata u vinogradu. Sudjelovala je u nastavu Studija Mediteranske poljoprivrede i to kao suradnica u predmetu vinogradarstvo. Objavila je već nekoliko znanstvenih radova, a od 2011. stalno sudjeluje na Sabatini u pripremi i izlaganju znanstvenih referata kao autor i koautor. Isto tako u nekoliko navrata bila je predavač na raznim simpozijima. Radila je na nekoliko istraživačkih i znanstvenih projekata, te je koautor knjige "Divlja loza“.
Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo dodjelio je priznanje hrvatskoj vinarskoj zadruzi - Poljoprivrednoj zadruzi Lovas, osnovanoj još 1953. godine, a koja je prošla burni put u svom razvitku. Najdramatičnije je bilo u vrijeme Domovinskoga rata kada su zadrugari morali ići u izbjeglištvo. Danas zadruga uspješno posluje i ima oko 50 zaposlenih. Djelatnost zadruge je vrlo široka, od uzgoja žitarica i drugih usjeva preko voćarstva do stočarstva. Ipak, u djelatnostima zadruge posebno mjesto zauzimaju vinogradarstvo i vinarstvo. Zadruga proizvodi čitav niz traženih vina od kojih su neka nagrađivana na Sabatini i drugim prestižnim ocjenjivanjima.
Mladen Krnić ovogodišnje je Zlatno pero Sabatine - priznanja za afirmaciju vinogradarstva, vinarstva, zadrugarstva i Sabatine kroz medije. Krnić je umirovljeni fakultetski obrazovani novinar, dobitnik brojnih nagrada i priznanja. Među ostalima, dobitnik je "Zlatnog pera“ Noćnjaka. Ovaj zaljubljenik u novinarstvo, nakon umirovljenja svoju je profesiju pretvorio u hobi pišući redovito kolumu "Dalmovnica“ u Slobodnoj Dalmaciji, a hobi - poljoprivredu i turizam - pretvorio u osnovnu preokupaciju. Unatoč pregršt osvojenih zlatnih medalja i šampionskih titula za svoja maslinova ulja, ističe da uvijek o poljoprivredi treba učiti.
O vinogradarstvu je rado pisao i dok je bio aktivan novinar te pomoćnik glavnog urednika Slobodne Dalmacije. Tada je svojom pisanom riječi nastojao pomoći vinarima u problemima kojih je uvijek bilo na pretek. Tako je nastavio i nakon umirovljenja u svojoj kolumni, nedjeljom u Slobodnoj Dalmaciji, pa su mu česte teme vezane za vinogradarstvo i vinarstvo, a redovito piše i o Sabatini.
Agronomski fakultet sveučilišta u Zagrebu dobitnik je ovogodišnje Zlatne amfore Sabatine za doprinos razvoju vinogradarstva i vinarstva, a koju dodjeljuje Hrvatska udruga vinarskih gradova.
Ovaj centar znanja i znanosti ove godine slavi 100 godina od osnutka, jer je svoje postojanje započeo kada je 1919. godine Kraljevskim ukazom utemeljen Gospodarsko-šumarski fakultet u Zagrebu. Fakultet je 1992. dobio današnji naziv i organizaciju. Kroz cijelo vrijeme fakultet je pohađalo i na njemu radilo oko 17.500 studenata i profesora, od kojih je veliki broj izrastao u vrsne stručnjake i cijenjene znanstvenike. U okviru znanstvenog i pedagoškog rada fakulteta vinogradarstvo i vinarstvo ima značajno mjesto. Zbog toga se na fakultetu osnovao poseban Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo te vinarsko pokušalište "Jazbina“ koji su, iako utemeljeni za nastavu i praktičnu izobrazbu, u praksi značajno pridonijeli razvoju hrvatskog vinogradarstva i vinarstva.
Povelju za promociju i afirmaciju vinogradarstva i vinarstva putem umjetnosti dobio je posmrtno velikan dalmatinske pjesme Vinko Coce.
Coce potječe iz jedne od najstarijih obitelji s čiovske strane Trogira, čiji su korijeni zabilježeni još u 16. stoljeću, a on je pjevao glazbu mediteranskog suzvučja od kada je znao za sebe. Dugo je surađivao s poznatom klapom Trogir i uspješno nastupao u mnogim zemljama te na festivalima, posebno Splitskom (Grand prix). Izvodio je mnoge pjesme s temom vina kao na primjer "Kora kruha u vinu" (nominacija za Porina), "Žmul Vina“ (nagrada na Marko Polo festivalu) i druge. Bio je velik zaljubljenik u vina, ali je bio i dobar poznavatelj. Družio se s mnogim vinarima (pjevao na proslavi 100 godina zadruge u Janjini) a posebno su zapaženi njegovi nastupi na Sabatini, gdje je uživao u vinu i pjesmi i to u Supetru (2000.), Orebiću (2001.) i Trogiru (2009.). Sabatinaši će ga uvijek pamtiti.
Tagovi
Autor
Partner
Kamila Tončića 4,
21000 Split,
Hrvatska
tel: +385 21 348 365,
e-mail: info@zsd.hr
web: http://www.zsd.hr/