Pretraga tekstova
Podatke o proizvodnji i korištenju mlijeka na poljoprivrednim gospodarstvima u prošloj godini objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).
Ukupna proizvodnja mlijeka (kravljeg, ovčjeg i kozjeg) na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u 2021. u odnosu na 2020. smanjila se za 15,9 posto, odnosno za oko 69 tisuća tona, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).
Istodobno se, navode, i količina mlijeka koju su gospodarstva predala u otkup mljekarama smanjila za 15 posto, odnosno za oko 39 tisuća tona.
"Smanjenje proizvodnje odrazilo se i na izravnu prodaju, koja se smanjila za 4,3 posto", stoji u izvješću DZS-a.
Prema njima, potrošnja mlijeka u svježem stanju u kućanstvima smanjila se za 12,9 posto, dok se ukupna količina upotrijebljena za hranidbu stoke smanjila za 24,5 posto.
Količina mlijeka prerađenoga na gospodarstvu u odnosu na prethodnu godinu smanjila se za 16,4 posto, navodi DZS.
Što se tiče mliječnih proizvoda, ukupna proizvodnja svježeg sira smanjila se za 13,4, dok se istodobno proizvodnja ostalih sireva smanjila za 11,2 posto. Proizvodnja vrhnja smanjila se za 21,2, maslaca za 9,1 dok se proizvodnja ostalih proizvoda smanjila za 16,6 posto.
Tablica: Mlijeko i mliječni proizvodi na OPG-ovima u 2021. godini
|
Količina, t |
|
|
2020. |
2021. |
Raspoloživost i korištenje |
432.007 |
363.505 |
Ukupna proizvodnja mlijeka (kravlje, ovčje i kozje) |
260.693 |
221.706 |
Dano u otkup mljekarama |
35.586 |
30.994 |
Kućna prodaja |
22.809 |
21.822 |
Izravna prodaja (na gospodarstvu, tržnici, darovano i sl.) |
63.604 |
48.051 |
Upotrebljeno za hranidbu stoke, cjelovito mlijeko |
46.832 |
39.147 |
Upotrebljeno za preradu na gospodarstvu |
2483 |
1.785 |
Razlika i gubici |
|
|
Ostvareni proizvodi |
1.084 |
854 |
Vrhnje |
33 |
30 |
Maslac |
2.931 |
2.537 |
Svježi sirevi |
1.264 |
1.123 |
Ostali proizvodi (jogurt, kiselo mlijeko i sl.) |
380 |
317 |
Tagovi
Prerada DZS Proizvodnja mlijeka
Autorica
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.
SASA FRANIC
prije 3 godine
nema veze, samo neka unistavaju mljekare otkupljivaci i okupacijaska/izabrana vlast od naroda. kada propadnu mljekari propasti ce i otkupljivaci. umjesto da sire proizvodnju, nesposobni birokrati/preradjivaci, i izvoze van, oni smanjuju svoju proizvodnju. a smanjivati ce i vise jer nece biti od koga otkupiti sirovinu. a potpomazu uvoz. predivno i predivna politika