Pretraga tekstova
Pozitivno djelovanje je prvenstveno posljedica lako probavljivih vlakana i sadržaja pektina u ovoj biljci, kažu istraživači
Ako se hrana mliječnih krava obogati silažom šećerne repe, može doći do značajnog povećanja prinosa mlijeka i poboljšanja njegove kvalitete i to bez acidoze, odnosno zakiseljavanja životinjskog organizma, pokazalo je istraživanje engleske tvrtke Trident Feed, piše Farminguk.
Pozitivno djelovanje je prvenstveno posljedica lako probavljivih vlakana i sadržaja pektina u ovoj biljci, a koji predstavljaju građevne elemente za sintezu mliječne masti.
Sukladno prijedlogu, za dodatak stočnoj hrani poželjno je koristiti šećernu repu bez GMO-a.
Istraživači su također podsjetili da su ostaci u proizvodnji šećerne repe, dakle vrh korijena i lišće, bili vrlo značajni u britansko stočarstvu od 20-ih godina prošlog stoljeća budući da su bili lako dostupni.
Također, ugljični otisak, izračunat za proizvodnju jedne litre mlijeka, puno je manji od onoga koji se veže uz uvoz soje iz Južne Amerike.
Sirovi rezanci šećerne repe se lako siliraju zato što sadrže puno šećera, pa ih je potrebno samo sistematski poslagati u silose i blago sabiti. Na taj način fermentacija i kiseljenje kraće traju, a rezanci dobivaju ugodan okus, te ih krave i ostala goveda vrlo rado jedu.
Tagovi
Silaža šećerne repe Hranidba krava Istraživanje Ugljični otisak Prinos mlijeka Kvaliteta mlijeka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Otvorena vinarija Iuris Vina Podunavlja u Zagrebu Vinarija Iuris je u Zagrebu dvadestak minuta od središta grada, te 10 ak minuta od Zračne luke Zagreb. Izgradnja vinarije počela je 2022. godine, nakon godine planiranja i pripreme projekta.... Više [+]
Otvorena vinarija Iuris
Vina Podunavlja u Zagrebu
Vinarija Iuris je u Zagrebu dvadestak minuta od središta grada, te 10 ak minuta od Zračne luke Zagreb. Izgradnja vinarije počela je 2022. godine, nakon godine planiranja i pripreme projekta. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije te vlastitim i kreditnim sredstvima, ukupne vrijednosti više od 2 milijuna eura
Vlasnici su Mario Jurašić - direktor i prodaja Domagoj Klasiček - glavni enolog i Tin Hudolin - dizajn .
Osnovana od obitelji Klasiček u Erdutu na temeljima vinarije Piller koja je nasadila izvorne vinograde 1910 godine. Obiteljski posao obitelji Klasiček je bio pravnog oblika. Obitelj Klasiček bavila se pravom (otac Profesor, majka pravnica…) pa tako i vinarija dobiva ime "IURIS". Nakon što je vinarija "prerasla" obiteljski oblik poslovanja, Domagoj uz nova dva partnera (Mario i Tin) ustanovljuje Vinariju Iuris u današnjem obliku. Vinarija Iuris osim na svojih 20 ha u Erdutu (obiteljski vinogradi Klasičekovih) radi u suradnji sa proizvođačima grožđa u Erdutu, Iloku i u Dalmaciji - Ravni kotari. .
Vinarija Iuris nstupa na tržištu sa monosortnim vinima kao i kupažiranim vinima koja dopuštaju punu slobodu vinarskog izražaja. . Izvorna vina koja su sve započela / Merlot, Sauvignon Blanc i Rosalia, od prvih dana to su tri vina na kojima je Domagoj Klasiček. izoštrio enološko znanje.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje