Pretraga tekstova
U konkurenciji jakih francuza, talijana i švicaraca opet se nametnuo proizvođač iz malenoga kolana
Sirana “Gligora“ iz malenoga Kolana na otoku Pagu Hrvatsku je uvela u elitno društvo svjetske sirarske kreme. Upravo je stigla vijest o tome da je njezin sir žigljen na najprestižnijem svjetskom natjecanju “World Cheese Awards 2011.“ u Birminghamu u Engleskoj osvojio medalju Supergold te ušao u odabir 50 najboljih sireva svijeta.
Na toj svjetskoj top-listi uglavnom su sirevi iz Francuske, Italije, Španjolske, Švicarske, a o kakvom društvu je riječ dovoljno govore podaci da se uz bok žigljenu nalaze kultni mozzarella di bufalo, grana padano, ementaler premier cru, roquefort... Na natjecanju je bilo više od 2600 sireva iz cijeloga svijeta, koje je ocjenjivalo 200 sudaca stručnjaka iz raznih zemalja.
Ponos zbog ‘prvorođenca’ Ova vrhunska svjetska nagrada dolazi kao nastavak izvanrednog proboja u svijet “Gligorinih” sireva koji je počeo lani, kada su otac i sin, Ivan i Šime Gligora, za svoje sireve na istom svjetskom šampionatu osvojili “sve živo“ - čak četiri medalje Supergold za ovčji paški sir.
K tome, za njega su dobili i poseban trofej za najbolji novi proizvod na svjetskom tržištu. Ipak, zbog ovogodišnjeg engleskog superzlata siru žigljen, Ivan Gligora je posebno ponosan.
- To je, naime, moj prvi sir, prvi koji sam napravio kad sam prije 16 godina otvorio svoju malu siranu u Kolanu. Tek sam počinjao, ljudi još nisu imali povjerenja u mene i mogao sam otkupiti tek malo paškog ovčjeg mlijeka, pa sam uz to kupovao i kravlje mlijeko iz Ravnih kotara. Od te mješavine ovčjeg i kravljeg mlijeka mojom posebnom tehnologijom nastao je žigljen.
Taj sir je rođen u mojoj sirani, i to prije našeg paškog sira, on je pravo moje autorsko djelo, ja sam mu i ime dao, po toponimu koji označava sjeverne padine Paga.
To je golet s oskudnim travama, okrenuta velebitskim burama. Tu su velike površine, čista paša i ovce su tamo bijele čiste vune, gotovo stopljene s kamenom. Zato sam posebno ponosan na ovu nagradu - nije krio uzbuđenje Ivan Gligora.
Autor: MERI ŠILOVIĆ
Povezana stočna vrsta
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒 Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda. Hvala svima koji podrža... Više [+]
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒
Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda.
Hvala svima koji podržavaju domaću proizvodnju.
Kakva je bila vaša godina s trešnjama?
Dalila Ivanković Memić
prije 7 sati
Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊 Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊
Damir Senjan
prije 10 sati
Danila Ivanković Memić Grane su trebale pucati itekako na voću, sin se namućio u obrezivanju, milovao vočke, cvat odličan, plod na plodu i udari mraz Više [+] i ode sve u čokoladu. Prije je otac vodio račun o voću ali kako sada više njega nema sin preuzeo i uči na svakakve načine, prvo po skren shotu, sada se već uhodao ali vidi i sam da nam svake godine uzme mraz vočnjak, odlučili jedan dio isčupati, nema smisla više.
Dalila Ivanković Memić
prije 14 sati
Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊 Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤 Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤
Maja Celing Celić
prije 3 dana
I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;) I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;)
Vedran Stapić
prije 4 dana
Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;) Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;)