Pretraga tekstova
Nazire se kraj agonije najstarije mljekare u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe
Krene li (nakon raspisivanja natječaja, koji se očekuje ovih dana) u dobrom smjeru zakup, a potom i prodaja Mljekare u Starom Petrovom Selu, mogao bi se očekivati i kraj dugodogišnjih problema i agonije najstarije mljekare u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. Za zakup i kupnju, osim dosadašnjeg zakupca, Križevačke mljekare, zainteresirani su, naime, i najveći kooperanti s područja Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije okupljeni u zadrugu "Seljačka sloga". Prema riječima njihovog upravitelja Dragutina Dukića, cilj im je kroz stabilno poslovanje, intenziviranje maloprodaje i ekoproizvodnju vratiti nekadašnji ugled staropetrovoselske mljekare.
- Kapacitet mljekare je 26.000 litara mlijeka dnevno, a dosadašnjom preradom od samo pet do šest tisuća litra nisu se mogli pokriti ni troškovi. Stoga planiramo za početak preradu 15.000 litara mlijeka dnevno te postupno kapacitet povećavati. Plan je ponuditi paletu proizvoda od konzumnog mlijeka, svježeg i tvrdog sira, vrhnja, topljenog sira, a želimo otvoriti dosta maloprodajnih mjesta te ući u dva-tri trgovačka lanca, ali i u državne ustanove, jer je Mljekara Staro Petrovo Selo već odavno brand, samo ga treba opet reaktivirati - optimističan je Dukić.
No, prije toga potrebno je riješiti i problem visokih dugovanja mljekare, većih od 47 milijuna kuna, što je nekoliko puta više od procjene njezine vrijednosti.
- Među najvećim vjerovnicima su banke s 23 milijuna kuna, a u tijeku su i dobro napreduju pregovori oko otkupa njihova založnog prava u iznosu od 4,8 milijuna kuna na nekretnine u Mljekari - kaže Dukić, a rješenje će se naći i za petstotinjak kooperanata prema kojima dug iznosi oko 6 milijuna kuna, državi 8 milijuna kuna i radnicima oko milijun kuna.
- Sredstva za isplatu založnih prava su osigurana, isto kao i sredstva za remont pogona, a osigurana je i sirovina - kaže Dukić, najavljujući kako će u slučaju zakupa, i potom kupnje mljekare, zadruga “Seljačka sloga” isplatiti vjerovnike, a većinu radnika vratiti na posao.
Autor: Marija RADOŠEVIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/