Kad bi država uskočila i pomogla da premostimo ovu situaciju, povećao bi se stočni fond i ne bi tribali toliko mesa uvoziti. Bilo bi više i mlika, sira i drugih mliječnih proizvoda s kojima sada oskudijevamo, kaže Dragan Proroković koji dosad nije prodao nijedno janje.
U Prorokovićima, zaseoku Ninskih stanova nadomak grada Nina, nekada je bilo više od 2.000 ovaca. Sada ih ima oko 500, a sam Dragan Proroković (64) posjeduje stotinu. Uz njih je otprilike isto toliko janjaca.
“Lani u ovo vrime nisam više imao ni jednoga, Sve se prodalo, a ove godine svi su još na broju”, kaže Dragan.
Susreli smo ga na putu između velikih plantaža trešanja s jedne i maslina s druge strane, koji se prostiru na nekadašnjim pašnjacima. S Draganom je i pastirski pas, ženka Pirinejskog ovčara po imenu Dea. Ima 12 godina, ali još se ne da. “Da nije nje čagalj bi mi uništio stado”, kaže Dragan.
Nekad je ovdje bila hrastova šuma i tzv. branjevina, a sada gustiš, neprohodno nisko raslinje. Idealno za čaglja. Ni lovci mu ništa ne mogu, govori Dragan.
Na pitanje može li se živjeti od 100 ovaca, odgovara: Može, može jedna manja obitelj. “Sada smo supruga i ja ostali sami. Tri kćerke su se udale, imaju svoje obitelji. Imam 7 unučadi. Oni su nam radost i veselje”, ponosno će Dragan, dok jednom rukom drži kolčić od šmrike, a u drugoj sikiricu kojom ga polako “teše”. Ovo mu je, kaže, “taklja za pomidore”.
Lani je povećao stado za 30 ovaca i da nije došla ova nesretna korona bilo bi bog bogova. Prodao bi 100 janjaca po 100 eura. Uz 15.000 kuna koliko godišnje dobije poticaja na ovce i pašnjake moglo bi se lipo živiti pa i unuke darivati, a ovako pitanje je kako će izgurati.
Ako ne proda janjce, a sve je manje izgleda da hoće, stado će mu se udvostručiti, isto kao i ostalim ovčarima.
“To nije loše, samo kad bi država uskočila i pomogla da premostimo ovu situaciju. Povećao bi se stočni fond i ne bi tribali toliko mesa uvoziti. Bilo bi više i mlika, sira i drugih mliječnih proizvoda s kojima sada oskudjevamo”, rezonira Dragan Proroković.
Kome prodati janjce? Samo u Lici, Zagori i Gorskom kotaru ih ima 100.000
Vjerojatno, slično razmišljaju i ostali ovčari “samo da država uskoči”.
Evo, Europska komisija je odobrila Hrvatskoj prenamjenu dodatnih 120 milijuna kuna “kako bi se osigurala likvidnost u sektoru poljoprivrede i pokrili gubitci u poslovanju poljoprivrednika u uvjetima izvanrednog stanja izazvanog širenjem epidemije COVID-19 u ovoj godini” Možda bi se dio tih sredstava mogao prenamjeniti i za pomoć ovčarima, a ima i onih koji misle da bi u ovoj situaciji Vlada i resorno ministarstvo višak janjaca, ali i odojaka i ostalog iz domaće proizvodnje otkupiti u robne rezerve, a ne da u trgovačkim centrima i dalje kupujemo meso iz uvoza, a naše neka propada.
Postoje i drugi načini, ovčare bi se moglo “kreditirati” i odgovarajućim potporama tako da sve blago što se ne proda ostane za reprodukciju.
Urušava se domaće stočarstvo: izvoz stao, potražnje nema - kome prodati svinje i junad?
Kad bi, primjerice, svi ili većina neprodanih janjaca ostala za tzv. remont stada na području Zadarske županije bi umjesto sadašnjih 108. 646 ovaca, koliko ih se prema podatcima Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu sada uzgaja dogodine bilo dvostruko više. U cijeloj državi državi 22.247 gospodarstva uzgaja ukupno 697.387 ovaca, a već dogodine, pridodajući ovogodišnje neprodane janjce, moglo bi ih biti dvostruko više. Zar to nije put prema samodostatnosti u proizvodnji hrane o kojoj sa se toliko govori!?
Povezana stočna vrsta
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ne možete povećati broj stoke bez povećanja zemlje ! Državnu ne možete kupiti ili uzeti u zakup jer PLENKOVIĆEVO smeće zvano Zakon o poljoprivrednom zemljištu krše lokalne vlasti i ministarstvo ! Zemlju UMRLIH isto ne možete uzeti u zakup ili kupiti jer nam je Račanova koalicija nametnula Zakon o nasljeđivanju , UKRADEN iz SLUŽBENOG LISTA SFRJ , donesen u BEOGRADU 1965 ! Broj ovaca na 2 noge smanjivati će se jer će ove godine otići puno na rad u INOZEMSTVO , tako da ćemo mi koji ostanemo u Hrvatskoj biti pojačano šišani po Džepovima !
Nedjeljko Jusup
prije 2 godine
Stvar je jednostavna: muške janjce država otkupi za robne rezerve, a za ženske doda uzgajivačima odgovarajuće potpore za daljnji uzgoj i reprodukciju. Takav potez bi stočarima potaknuo optimizam, a država bi pobrala simpatije. Možda se netko dosjeti i na ovome -dobije izbore?!
Marta Radić
prije 2 godine
Bez računa se ne računa....
Nedjeljko Jusup
prije 2 godine
Nekada je samo u Dalmaciji bilo 2 milijuna ovaca!
Zeljko Serdar
prije 2 godine
U svijetu se uzgaja gotovo 1,08 milijarda ovaca, od čega najviše u Aziji (oko 42%) i Africi (oko 28%), dok se u Europi uzgaja nešto više od 12% ukupne svjetske populacije ovaca (više od 130 milijuna). Najveći svjetski uzgajivači su Kina (12,44%) i Australija (6,32%) koji su ujedno i najveći proizvođači ovčjeg mesa. Od ukupne svjetske proizvodnje mesa (više od 8,5 milijuna tona) u Kini se proizvede 24,24%, Australiji 6,51% i Novom Zelandu 5.51%. Najveći europski uzgajivač ovaca i proizvođač ovčjeg mesa je Velika Britanija (oko 31 milijun grla i 277 tisuća tona mesa), a slijede Španjolska i Ruska Federacija. U zemljama EU se uzgaja više od 76% europske populacije ovaca i proizvede više od 77% ukupne europske proizvodnje ovčjeg mesa. Prema podatcima FAO u Hrvatskoj se uzgaja 630.000 ovaca, što je tek 0,48% ukupne europske populacije ovaca, a proizvede se 2.200 tona mesa (0,03% europske proizvodnje). Jako je teško za vidjeti da naš uzgajivač godinama, ali stvarno godinama ima isti broj grla. Nema u tome sreće, samo preživljavanje. Toliko i hvala, Željko Serdar, HCOIE
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ima u Hrvatskoj puno ovaca , šišaju nas a mi se ne bunimo ! UDVOSTRUČITI stado , to znači i toliko povećati hranu za stoku , imovinski riješiti zemlju , a ovo u APSURDISTANU nije moguće , jer hrvatski je apsurd je i Zakon o poljoprivrednom zemljištu predložen od nesposobnog PLENKOVIĆA i njegove vlade ! Uskoro najavljuju izbore bez izbora , jer će putem dirigiranih mjesta opet u sabor ući dokazano nesposobni , a sa njima se NE MOŽE udvostručiti broj pravih ovaca !
Nedjeljko Jusup
prije 2 godine
Ljudima subvencionirati troškove uzgoja i eto početaka renesanse stočarstva. Nikad lakše!
Vedran Stapić
prije 2 godine
Misao i inicijativa vrijedni ozbiljnog promišljanja!