Za zaštitu i nadzor hrvatske granice, a isto tako da bi štitili Schengenski prostor, s obzirom na to da imamo vrhunsku infrastrukturu te najkvalitetnija i najbolja grla, objasnio je ministar svoj prijedlog na otvorenju nove Državne ergele u Lipiku.
"Preko 300 godina živimo s lipicancima, a ovaj se narod borio i čuvao državne granice i svoj prostor upravo s lipicancem kao osnovnom pomoći pri toj misiji", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro na jučerašnjem otvorenju nove Državne ergele u Lipiku.
Predložio je pritom da se još više "unaprijedi i podigne funkcija ovih vrsnih konja i da se uvede konjica u Ministarstvo unutarnjih poslova za zaštitu i nadzor hrvatske granice". "Isto tako i da bi štitili Schengenski prostor, s obzirom na to da imamo vrhunsku infrastrukturu te najkvalitetnija i najbolja grla."
Rekao je kako su lipicanci dio kulture, folklora i načina življenja, na što kao narod trebamo biti ponosni te da će s Ministarstvom brinuti o njihovom uzgoju i opstojnosti u cijeloj Hrvatskoj.
Otvorenjem nove ergele, istaknuto je iz Ministarstva, završena je I. faza izgradnje na lokaciji Jezera Raminac, a koja je obuhvatila izgradnju tri staje za smještaj konja, odlagalište za stajski gnoj i prateću infrastrukturu (prilazna cesta, vodovod, kanalizacija i električna mreža). Ukupna vrijednost investicije iznosila je 2.300.000 eura, saznajemo iz priopćenja ministarstva.
"Ove je godine Ministarstvo osiguralo sredstva za nabavku novog suvremenog specijaliziranog kamiona i prikolice za prijevoz konja u iznosu od 478.000 eura", napominju.
No, tu radovi ne staju. Iduće godine planiran je nastavak izgradnje ergele Lipik u fazi II, koja uključuje dodatne 3 staje za konje i prostorije za radnike, skladišta za opremu i hranu te glavno i pomoćno jahalište. Nakon toga slijedi III. faza, koja uključuje izgradnju ulazne zgrade s turističkim sadržajima (info centar, naplata ulaznica, kafić, muzejski prostor, predavaonica, ured uprave), karantenski objekt s gnojnicom te uređenje prometnica, parkirališta i krajobraza.
Ukupna vrijednost II. i III. faze ergele Lipik iznosi 11.000.000 eura.
Inače, lipicanska pasmina je najraširenija toplokrvna pasmina konja u Hrvatskoj s ukupno 2.300 grla svih dobnih kategorija, a sam uzgoj počiva na sinergiji uzgoja Državnih ergela Đakovo i Lipik (DEĐL) i privatnih uzgajivača.
"Na sjednici UNESCO-ovog Međuvladinog odbora "Tradicije uzgoja lipicanaca" upisane su u nematerijalnu kulturnu baštinu čovječanstva te ovo priznanje demonstrira važnost postupaka i vještina vezanih za uzgoj lipicanskih konja", kažu iz Ministarstva te dodaju kako je nacionalna zaštita tradicije uzgoja dobivena od Ministarstva kulture, i to 2016. u svojstvu preventivne zaštite tradicije uzgoja lipicanaca u Državnim ergelama Đakovo i Lipik, a 2017. godine u svojstvu nematerijalnog kulturnog dobra za "Tradicije uzgoja lipicanaca u Slavoniji, Baranji i Srijemu".
*Naslovna fotografija: Martina Pavlović, Facebook/Josip Dabro
Povezana stočna vrsta
Može se reći da je konj životinja o kojoj je u prošlosti najviše ovisio napredak ljudske civilizacije te je imao najveću i najraznolikiju upotrebu. Domestikacijom konja,... Više [+]
Tagovi
Autorica