Na istoku Hrvatske, između Aljmaša i Erduta obitelj Dugalić u svojoj "K55 vinarija & destilerija" godišnje proizvede 20 tisuća butelja vina
Obitelj Dugalić, Ivana i Krunoslav, u svojim voćnjacima u Petrijevcima uzgajali su kruške, šljive, dunje i jabuke, a imali su brojne planove koji su se naglo promijenili 2023. godine.
"Saznali smo da se prodaje vinarija Janečić, smještena u vinogorju Erdut, u području s izuzetnim mikroklimatskim pogodnostima na platou Aljmaške planine, 150 metara nadmorske visine, uz plodno tlo i veliki broj sunčanih dana“, kaže nam doc.dr.sc. Ivana Dugalić, iz K55 vinarije & destilerije.
Ova jedinstvena lokacija odmah ih je očarala, pa su se za investiciju odlučili "u deset minuta“.
"Tako je započeo naš životni projekt za mirovinu. Htjeli smo spojiti suprugovu ljubav prema voćarstvu, rakijama, i moju strast prema vinskom turizmu“, dodaje.
Godišnje proizvedu 20 tisuća butelja. Nasadi su posađeni unazad tri desetljeća, a jedan dio star je više od 100 godina.
Na imanju između Aljmaša i Erduta stvaraju svoju priču butik vinarije koja ručno branje grožđa ističe kao tržišnu prednost.
"K-55 je bio kućni broj na imanju. Smatramo da je to broj koji označava najbolje godine života, kada možemo najviše raditi, dodatno se posvetiti i dati. Lagano se približavamo tim godinama“, priča Ivana.
Uzgajaju i autohtonu kadarku, stogodišnji nasad, zahvaljujući prethodnicima koji su ju tu generacijama čuvali. Njihovim vinogradom dominiraju bijele sorte, koje čine 70% - graševina, sauvignon blanc, traminac i muškat žuti. Dok cabernet sauvignon, pinot noir, zweigelt uz spomenutu kadarku čine sastav crnih perjanica.
Trenutno obrađuju više od 8 hektara zemljišta, od čega je 2,7 hektara pod vinogradima, a 5,5 hektara zauzimaju voćnjaci. "Starost smanjuje urod, ali doprinosi mineralnosti konačnog proizvoda". Razmak između redova je od 1,8 m do 2,5 metara, dok je razmak u redu 70 cm, saznali smo od Krunoslava.
U vinogradima imaju sljedeće sorte: Graševina (1,8 hektara), Kadarka (0,2), Traminac (0,05), Muškat žuti (0,03), Cabernet Sauvignon (0,3), Pinot crni (0,17), Zweigelt (0,07) i Sauvignon blanc (0,09).
"Prinose kod mlađih nasada ciljamo na 10 tona, a kod starijih na sedam. Posebnu pažnju posvećujemo zaštiti od abiotskog i biotskog stresa te njezi tla. U proizvodnji koristimo ekološke metode i prakse s posebnim naglaskom na mikrobiološke pripravke“, kaže.
Posebno izdvaja Cuvée blanc Trofettu, kupažu chardonnaya i graševine s 13,5% alkohola ili, kako ga obitelj zove - koktel vino. Cilj im je prodaja izravno na kućnom pragu, usred ovog prelijepog vinograda, gdje se spajaju rijeka Drava i moćni Dunav, a gosti mogu uživati u autentičnom iskustvu.
"Dolazak posjetitelja koji uživaju u ovom posebnom ambijentu dodatno nas motivira. Kao butik vinarija, nastojimo maksimalno iskoristiti potencijal turizma za plasman naših proizvoda, ali istovremeno se fokusiramo i na restorane i hotele, kako bismo širili našu ponudu“, dodaje.
Odabrali su put koji se temelji na kvaliteti, što je, iako možda sporiji i teži, za njih primarno – imati kvalitetan proizvod.
"Ovaj posao, za razliku od svakodnevnog, zahtijeva mnogo više kreativnosti. Meni osobno više odgovara ruralna sredina, u kojoj mogu doprinositi podizanju vrijednosti života i unapređenju lokalne zajednice. Puno sam operativnija, brža“, zaključuje.
Na ovogodišnjoj dodjeli Suncokret ruralnog turizma osvojili su Zlatnu povelju u kategoriji vinskog turizma.
Za destilate, u voćnjacima nedaleko Petrijevaca imaju nasad krušaka na 2,5 hektara, šljive na 2, dunju 0,3 ha i jabuku na 0,5 ha.
Dugalići su jedini domaći vinari koji stavljaju kadarku na tržište, ali manju količinu, svega 800 butelja iz berbe 2023. godine, u svježoj varijanti, koju su napunili kako bi ju približili ljubiteljima vina i zaljubljenicima u ovu sortu.
"Taj stogodišnji vinograd koji imamo na imanju, što nam je zapravo najveća vrijednost, pogotovo meni kao biljnom genetičaru, izuzetno je vrijedan. Želimo ga maksimalno revitalizirati i očuvati u narednim godinama“, objašnjava.
Kadarka je divna i unikatna sorta, koju smatraju posebnom, a osim njihovog nasada, postoji još jedan u Baranji, koliko mi je poznato, kazuje nam Ivana.
"Njegujemo je, ona je nježna, lepršava, razigrana – kadarka. Iskreno mi je drago kako je zaživjela, jer je puna prošlosti, Austro-Ugarske, piće gospode, grofova pa čak i papa, koje je našlo svoj put do Vatikana, zahvaljujući poznatim skladateljima koji su je voljeli“, kaže.
Ona je već i dio kulture, glazbe i tradicije. Franz Schubert, jedan od najvećih skladatelja, nazivao ju je Szekszardskim nektarom i inspirirao se njome za svoje čuveno "Trout Quintet", dok je Franz Liszt, očaran ovom sortom, skladao "Szekszárd Mass" u čast regije i svake godine slao vino papi Piju IX.
Raspored poslova u obitelji je izuzetno važan – svi članovi, čuli smo, imaju svoje radne zadatke kako bi K-55 funkcionirao bez problema.
"Suprug je zadužen za tehnologiju, uključujući sve što se događa u vinogradarstvu, destilaciji i proizvodnji. U podrumu surađuje s našim timom, kolegama i enolozima, koje izuzetno poštujemo zbog njihove stručnosti“, ističe.
Iako se uvijek vode vlastitim željama za paletu vina, vole čuti druga mišljenja.
"Moj dio posla odnosi se na vinski i ruralni turizam. S obzirom na trenutne gabarite, u budućnosti planiramo proširiti podrum kako bismo osigurali dovoljno prostora za bačve, kao i za odvojeni dio u kojem bi se odležavali destilati“, zaključuje Ivana.
Fotoprilog
Tagovi
Autor