Posjetili smo talijansku Umbriju, koja proteklih desetljeća uspješno razvija ruralni turizam. Samo ova pokrajina broji više od 1.400 turističkih poljoprivrednih gospodarstava.
Italija je deseta najveća zemlja Europe i treća najnaseljenija članica Europske unije s gotovo 60 milijuna stanovnika i visokim udjelom poljoprivrednog zemljišta - koje čini više od 50% ukupnih površina.
Talijani su poznati po konkurentnom poljoprivrednom sektoru, druga su, nakon Francuske, globalno najveća nacija u proizvodnji vina i jedni od vodećih proizvođača maslina i maslinovog ulja. U Italiji je registrirano 1.133.023 poljoprivrednih gospodarstava koja obrađuju 12.535.000 hektara površina.
Prošle je godine prema podacima ISTAT-a (njihov zavod za statistiku) u Italiji proizvedeno 42,5 milijuna hektolitara vina, dok se očekuje se da će ovogodišnja proizvodnja maslinovog ulja dosegnuti 324,000 tona, prema nedavnim procjenama Europske komisije.
Tamošnja vrijednost proizvodnje u području poljoprivrede, šumarstva i ribarstva iznosi više od 74,6 milijardi eura, a dodana vrijednost tih sektora doseže 35,4 milijarde eura, prema tekućim cijenama.
Poljoprivreda angažira nešto više od milijun zaposlenih, a sektor agrara s 2,2% pridonosi bruto domaćem proizvodu.
Talijanska gastronomija je u samom svjetskom vrhu, a njen seoski turizam postaje ambasador i zaštitni znak. U 2021. godini, broj agritourističkih subjekata dosegao je 25.390 (+1.3% u odnosu na 2020).
Ruralni turizam raširen je po cijeloj zemlji, s više od 8 objekata na 100 km². Talijanski agroturistički kapaciteti na godinu prime više od 3 milijuna gostiju.
“Pola prihoda ostvarujemo od turizma, a drugu polovinu od poljoprivede”, otkrio nam je Daniele Mecarelli, koji s bratom Dariom vodi veliko imanje "Agricola Collivecchi“ koje se prostire na oko 440 hektara u Umbriji: 270 ha su šume, 10 ha maslinici, 10 ha koriste za uzgoj tartufa, 5 ha za kestenik, dok je 125 ha obradivo zemljište (žitarice i mahunarke) za ishranu njihovih 70 krava i teladi, autohtone pasmine Chianina.
Turističku ponudu pridodali su proizvodnji 2010. godine, a jedni su od većih farmera u ovoj regiji, koju nazivaju ‘zelenim srcem Italije’ (tal. Il cuore verde d’Italia). Naime, samo Umbria broji 28.650 farmi, čija je prosječna veličina 10 hektara, a njih 1414 obavlja i usluge iz domene turizma.
Talijani sve više razvijaju i koncepte luksuznih smještaja u ruralnim područjima, koje posjećuju gosti iz cijelog svijeta.
Nedaleko Peruđe posjetili smo jedno takvo imanje ekološkog predznaka koje uz proizvodnju vina i maslinovog ulja nudi i usluge smještaja, ali s posebnim fokusom na organizaciju događanja. Tu se održavaju vjenčanja, razne obljetnice, ali i druge proslave.
Da je svaka travka ovog imanja na svojem mjestu brinu četiri vrtlara, a troje zaposlanika skrbi o lozi i maslinama. Hrana koju poslužuju dolazi iz uže okolice, drugih proizvođača - radijusa 20 kilometara. Njima proizvodnja nosi tek 10-ak % prihoda, dok glavninu čine usluge, rekao nam je voditelj Andrea Luchini.
Imanje "Tenuta dei Mori“ se prostire preko pažljivo njegovanih vinograda, gdje se uzgajaju tipične sorte ovog područja, među ostalim Sangiovese i Trebbiano. Uz lozu, gospodarstvo obuhvaća i stari maslinik za proizvodnju maslinovog ulja, voćnjak i polja za uzgoj žitarica, ukupne površine 55 hektara.
Agrar Umbrije u brojkama
Masline u Umbriji (jedne od 20 talijanskih pokrajina) pokrivaju oko 27.000 hektara, s godišnjom proizvodnjom maslina između 30.000 i 60.000 tona, odnosno ulja na razini između 5.500 i 11.000 tona. Tu se uzgaja približno 5,5 milijuna stabala maslina, koje njeguje 27.000 farmera, a u ulje pretvara 270 uljara. U Umbriji je prošle godine proizvedeno 901.000 hektolitara vina, na vinogradskom području od 13.000 hektara.
Fotoprilog
Tagovi
Autor