Pretraga tekstova
Predsjednik Mesić otvorio poljoprivredni sajam u Gudovcu. Hrvatska spada među vodeće zemlje u svijetu po izdvajanjima za poljoprivredu i tako će biti i ubuduće, ali je nužno razvijati konkurentnost domaće poljoprivrede, poručio je Čobanković
Otvarajući najveći poljoprivredni sajam u Hrvatskoj - 17. jesenski međunarodni Bjelovarski sajam - predsjednik države Stjepan Mesić kazao je u petak da je sajam prilika da se poljoprivrednici povežu s tržištem, ali i mjesto na kojem se mora učiti uvažavati domaću proizvodnju i proizvode.
Predsjednik je istaknuo važnost povezivanja poljoprivrede i turizma, koji jedni bez drugih nemaju puno smisla, kako bi se i kroz turističku ponudu intenzivirao izvoz hrvatskih poljoprivrednih i stočarskih proizvoda.
Ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković naglasio je da resorno ministarstvo i Vlada razumiju probleme s kojima se suočavaju poljoprivrednici u ovoj godini krize i recesije te čine sve kako bi im se pomoglo.
»Hrvatska spada među vodeće zemlje u svijetu po izdvajanjima za poljoprivredu, tako će biti i ubuduće, ali je nužno razvijati konkurentnost domaće poljoprivrede, jer samo konkurentni poljoprivredni i prehrambeni proizvodi mogu opstati na tržištu«, poručio je Čobanković.
Zadovoljan je i što su »nadvladane turbulencije« s poljoprivrednim proizvođačima s kojima je dogovoreno da se problemi rješavaju za stolom, a ne na ulici. Isto je tako nužan maksimalni napor u smanjenju troškova proizvodnje, kaže Čobanković.
Ministar turizma Damir Bajs kazao je da da održavanje turističkog sajma KON-TUR-a u sklopu agrarnog sajma nudi mogućnost za spoj proizvodnje u poljoprivredi i ponude u turizmu. Nužan je iskorak na području prodaje poljoprivrednih proizvoda u turizmu, kaže Bajs.
Kako se čulo, ministarstva turizma i poljoprivrede rade na zajedničkim programima za poticanje povezivanja tih dvaju važnih gospodarskih sektora.
Bajs je naglasio da je u osam mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje lani broj noćenja u kontinentalnom dijelu, koji čini 15-ak županija, povećan za tri posto, dok je na Jadranu broj noćenja povećan pet posto, što pokazuje sve veću važnost kontinentalnog turizma u ukupnoj turističkoj ponudi.
Sajam prati i niz popratnih stručnih skupova i okruglih stolova, a bit će predstavljen i projekt označavanja ambalaže mlijeka i mliječnih proizvoda s domaćih farmi znakom »Mlijeko hrvatskih farmi«. Uz to, u nedjelju će se tradicionalno održati aukcijska prodaja junica.
Autor: Marinko Petković
Tagovi
Sajam Gudovac Stjepan Mesić Čobanković Poticaji Projekti Mlijeko Turizam
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/