Ovogodišnja su ulja velike voćnosti, svježih mirisa te ugodne gorčine i pikantnosti, prvo kušanje prokomentirao je Goran Muhlstein, voditelj panela Agro Rovinj, grupe senzornih analitičara.
Pod sloganom "Zreli za velike stvari", u Vodnjanu su održani 18. Dani mladog maslinovog ulja Istravirgin. Na trodnevnoj manifestaciji predstavilo se 43 izlagača; uljara, vinara, prehrambenih proizvođača i popratne poljoprivredne opreme.
Kako smo čuli, maslinari su nezadovoljni randmanom jer su očekivali više ulja u plodu, ali to je podatak koji ne govori o njegovoj kvaliteti. Razlog tome je dugotrajno razdoblje suše u vrijeme kada maslina stvara ulje i naleti kiše u listopadu.
"Ovogodišnja su ulja velike voćnosti, svježih mirisa te ugodne gorčine i pikantnosti", prvo kušanje prokomentirao je Goran Muhlstein, voditelj panela Agro Rovinj, grupe senzornih analitičara. Po njemu su sva ovogodišnja ulja visokokvalitetna.
Što se tiče natjecanja te kako će naši maslinari proći u inozemstvu - ovisi o njima, kako ih budu čuvali jer samo skladištenje kasnije puno utječe na kvalitetu ulja.
"Naši maslinari već su educirani pa znaju kako ih čuvati da zadrže svoju svježinu", kazao je Muhlstein te dodao da ulje ne smije biti u doticaju s kisikom iz zraka zbog oksidacije, ne smije biti izloženo svjetlosti i visokim temperaturama, a optimalna bi trebala biti od 14 do 18 stupnjeva. Dodao je da i mali trgovci to znaju, ali na žalost, u velikim marketima, tome se ne pridaje baš velika pažnja.
Voditelj panela zaključuje kako će ove godine na tržištu biti manje ulja s pretpostavkom više-manje zadržavanja cijena, uz neznatan porast zbog prerade koja je poskupjela. Cijene se kreću od 20 eura po litri ulja na više.
Osim interaktivne vođene degustacije koju je vodila dr. sc. Karolina Brkić Bubalo iz Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč, pune ruke posla imali su senzorni analitičari za čijim se deskom u Oil Baru zaustavljalo puno znatiželjnika ne bi li iz prve ruke saznali što više iz svijeta maslinarstva i kvaliteti ulja. "Ovogodišnja su ulja bogata svim mirisima, ovisno o sorti. Negdje se osjeti artičoka, badem, jabuka, zelena trava, pa čak i banana", rekao je Livio Cossara, senzorni analitičar.
Iako berba maslina u Istri još traje u Vodnjanu se predstavilo 20-ak izlagača ove vrijedne tekućine.
Obitelj Belić iz tvrtke OLEA B.B. d.o.o. iz Rapca dugogodišnji su proizvođači koji svoje maslinike imaju u Galižani, Peroju i Fažani, a predstavili su svoju paletu Oleum viride Belić, jednosortna ekstra djevičanska maslinova ulja te višesortnu selekciju. Čak 30 do 35% svojih proizvoda plasiraju u inozemstvo, imaju svoje mjesto u vodiču Flos Olei i šalju ulja na natjecanje u New York.
"Sve što proizvedemo, to i prodamo", ističu priznati maslinari koji surađuju s restoranima, a prodaju i na kućnom pragu.
Predstavila se i Poljoprivredna zadruga maslinara Istre osnovana 2019. s tendencijom pomoći obiteljskim gospodarstvima u plasiranju svog maslinovog ulja. Trenutno broje 43 člana, a njihov brend Konfin raste svake godine. "U prodaji smo porasli četiri puta, a izvoz namjeravamo ove godine povećati na 20 do 25%", kaže nam njihov voditelj Saša Ukušić.
Najstariju uljaru u Vodnjanu Terra Eno Olea predstavio nam je Danijel Starčević pripremajući štand za degustaciju brenda Aurum od autohtonih istarskih sorti maslina. buže, rosinjole i bjelice. Osim što je najstarija, ova je uljara danas opremljena najsuvremenijom tehnologijom i kompletno digitalizirana.
Zašto nema više eko maslinara poput njega otkriva nam Valter Šarić iz Olea Prima. "Prvo, u vrijeme rezidbe, u proljeće, mora se jako orezati krošnja, više nego u konvencionalnoj proizvodnji kako bi stablo bilo što prozračnije i više se zaštitilo od bolesti. Time se izgubi velik dio plodova. Drugo, u vrijeme klimatskih promjena, što je uočljivo posljednjih godina, zime su u Istri jako kišne zbog čega dolazi do gljivičnih oboljenja te ostalih nametnika. Ljeti, suša i štetnici poput svrdlaša i nove mramorne azijske stjenice.
Šarić kaže kako se osim bakrenih preparata, u eko proizvodnji, nema čime štititi pa ljudi nisu spremni na gubitke.
U 35 godina koliko se maslinarstvom bavi, napominje kako je ove godine samo na jednoj maslini primijetio ubod maslinove muhe. Njegov brend Olea Prima ponosno nosi 3 posebna znaka: za ekološki proizvod, zaštićenu oznaku izvornosti i, od prošle godine, za istarsku kvalitetu.
Na Festival u Vodnjan stigao je i mladi izlagač Ivan Divijanović iz Zagreba s namazima bez dodanih šećera. Ivan kaže kako je slučajno napravio prvi namaz od lješnjaka kod kuće, a onda tražio potencijalno ime za svoj proizvod. I našao ga je na Braču, točnije bračkom maslinovom ulju, koje je sljubio s pistacijem, kakaom i lješnjakom, dobivši tri proizvoda, koji su za sada u prodaji, u više delikatesnih dućana u Zagrebu, a namjera mu je plasirati se na inozemno tržište. Iako su na tržištu s brendom Bracatella tek 6 mjeseci, zadovoljni su prodajom jer kažu, mogu ga konzumirati i oni koji izbjegavaju šećer, a vole slatko.
Redoviti i vjerni izlagači su i članovi obitelji Giachin iz Vodnjana sa svojim OPG-om.
"U berbi maslina uvijek se pomagalo i uskakalo. Maslinari su uvijek mogli računati jedni na druge", kazao je na otvorenju Istravirgina domaćin, vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio te dodao kako je to zajedništvo utkano u maslinarsku tradiciju, a to tekuće zlato sadrži cjelogodišnji rad i predstavlja rezultate našeg zajedništva.
Poteglase i priča oko komine masline odnosno nusproizvoda koji nastaje prilikom prerade i nije otpad ukoliko se adekvatno zbrine, ne narušavajući ekološku ravnotežu tla i vode.
Dalibor Paus, saborski zastupnik, kazao je kako u Istri ima prostora u gospodarenju komine masline te se nada da će i ovaj put ona napraviti iskorak, kao i u dosadašnjim fazama te pokazati da se zero waste tehnologija može primijeniti i u proizvodnji maslinovog ulja.
Na temu odlaganja njezina odlaganja nakon prerade upitali smo županijskog pročelnika za poljoprivredu, Ezia Pinzana, koji je rekao da je Istarska županija izradila Studiju gospodarenja komine, a da su o tome razgovarali i s Ministarstvom poljoprivrede i Ministarstvom zaštite okoliša. Vjeruje, kaže, kako će zajedno napraviti plan gospodarenja te da se neće odlagati nakon prerade na način kao do sada, već će svježa komina ići u daljnje postupke prerade jer se iz nje još mogu izvaditi koštice koje su vrlo vrijedan energent, a ostatak iskoristiti u bioenergetskim postrojenjima, za proizvodnju električne energije.
"Komina masline može se kompostirati uz pomoć fermenata te tako dobiti visoko kvalitetno granulirano gnojivo, a taj kompost želimo vratiti natrag na polja u maslinike", pojašnjava. Na taj način, zaključuje Pinzan, vraćamo zemlji sve što joj je oduzeto i imamo zaokruženi ciklus - proizvodnju maslinovog ulja bez otpada, što nam je krajnji cilj.
Manifestaciju mladog maslinovog ulja u Vodnjanu otvorio je Velibor Mačković, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, a među uzvanicima bio je i Tugomir Majdak, državni tajnik Ministrastva poljoprivrede naglasivši kako je Istra predvodnik u rastu površina pod maslinama.
U trodnevnom programu 18. Istravirgina organizirano je više predavanja i edukacija te popratnih sadržaja kao što su kulinarske vještine vrhunskih gastro chefova. Bila je ovo prilika brojnim posjetiteljima, ljubiteljima zlelenog dijamanta, premijerno kušati visokokvalitetna mlada maslinova ulja uz ugodno druženje na najvećem maslinarskom festivalu u Hrvatskoj i regiji.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica