Nemojmo misliti da će mehanizacija riješiti problem poljoprivrede u Hrvatskoj. Organizacije i udruživanje su puno važnije od toga.
U organizaciji dvojetjednika Glasa Slavonije za poljoprivredu Agroglasa, u Vukovaru se od 6. do 8. lipnja održava 9. međunarodni stručno-znanstveni skup "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša" na kojem je, pored niza stručnjaka i znanstvenika, jedno od predavanja, na temu inovativnih tehnologija, održao i ministar poljoprivrede Davor Romić koji tom prigodom nije propustio priliku da se ne osvrne i na sadašnje stanje u hrvatskoj poljoprivredi.
"Gdje smo danas i kamo trebamo ići? Uvijek sam govorio i sada kažem kako su temelji hrvatske poljoprivrede na obiteljskim gospodarstvima koja moraju biti sponom između velikih i malih, a potom se svi moraju umrežiti s prehrambenom industrijom koja je jedna od navitalnijih hrvatskih industrija", kazao je ministar Davor Romić ustvrdivši kako je nažalost hrvatska poljoprivreda prošlih godina propustila napraviti tehnološki i stručni iskorak. Za sadašnje probleme optužio je neorganiziranost i hrvatski jal.
"Program ruralnog razvoja velika je šansa za hrvatsku poljoprivredu, ali samo pod uvjetom da bude usmjeren tamo gdje će dati najveće efekte. Nemojmo misliti da će mehanizacija riješiti problem poljoprivrede u Hrvatskoj. Organizacije i udruživanje su puno važnije od toga. Proizvođačke organizacije kao one koje funkcioniraju u Italiji, Njemačkoj, Francuskoj i drugim zemljama su ono što nama treba. Međutim, da bi do toga došli morat ćemo preskočiti hrvatski jal. Bolja organizacija, zajednički cilj mogu poljoprivrednu proizvodnju izvući i u to sam uvjeren", ocijenio je.
Napomenuo je kako je prolazeći pored slavonskih polja na na mnogima uoči vodu koja leži. "Nekada nije voda ležala na njivama, a danas leži. Nekada je poljoprivrednik izvukao brazdu i odvukao vodu, a danas se ni to ne radi. Znači ni tehnološki, ni stručno, ni temeljno nismo napravili iskorak i iz toga razloga smo tamo gdje jesmo", ocijenio je poručivši kako se u domaćim klaonicama trebaju klati domaće svinje.
"Pogledajte samo u Koprivničko-križevačkoj županij. Gdje su nestali oni silni prerađivački pogoni? Gdje je Danica, klaonice gdje su bile? Međutim, nemojmo samo o crnim scenarijima. Donio sam odluku da ukupno 366 mladih poljoprivrednih proizvođača koji su se natjecali za mjere iz Programa ruralnog razvoja dobiju po 50.000 eura da bi krenuli u poljoprivrednu proizvodnju sa budućim inovativnim tehnologijama koje bi razvijale ruralni prostor u Republici Hrvatskoj.
Isto tako sam lagano donio i odluku da 1.150 mladih poljoprivrednih proizvođača dobiju po, do 15.000 eura, kako bi pokrenuli poljopirvrednu proizvodnju. Ukupno 34,5 milijuna eura do kraja godine bit će uloženo u ruralni prostor samo iz ove dvije mjere. Dakle, mali bi tebali biti veći", poručio je ministar Davor Romić.
Da je, ne pet do 12, nego 12 i pet za hrvatsku poljoprivredu, upozorio je i osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak ocijenivši značajnim primjenu znanja u poljoprivredi upozorivši međutim kako u znanju nije baš sve.
"Naši pokazatelji uspješnosti poljoprivrede u zadnjih 20 godina nisu dobri. Hrvatska ima prirodne resurse i znanstvene institucije koje imaju potrebno znanje. Čak, sada imamo i novac iz EU fondova, ali pitanje je imamo li mehanizme koji su trebali osigurati uvjete da proizvodnja domaće hrane završi na domaćem tržištu.
Nama je važno imati preciznu i pametnu poljoprivredu. Danas nažalost u Hrvatskoj imamo na godišnjoj proizvodnji po pojedinim kulturama ispod 50% genetskog potencijala. Ako neka sorta pšenice u testnom razdoblju da prinose od 10 tona po hektaru, kako je moguće da na njivama ostvarujemo prinos od 4 tone po hektaru", zapitao se Kraljičak.
Prema mišljenju vukovarsko-srijemskog župana Bože Galića, Hrvatskoj je pod hitno potrebna sveobuhvatna vizija razvoja i smjernice u kom pravcu treba ići. "Čemu nam hrastovi stari, ako naša sela umiru? Čemu polja ako na njima sutra neće imati tko raditi jer nam mladi i školovani odlaze", zapitao je Galić.
"Ukoliko ne primjenjujemo nove tehnologije ne možemo postati konkurentni niti s jednim proizvodom. A jedna od novih tehnologija je i navodnjavanje", mišljenja je akademik Franjo Tomić koji je zajedno s Dragutinom Petošićem izlagao na temu stanja poljoprivrednih površina i melioracijskih sustava u RH. Prema njegovom mišljenju, uređenje poljoprivrednih površina i reguliranje suvišnih voda su temelji za uspješnu poljoprivrednu proizvodnju.
"Od 2005. godine imamo plan navodnjavanja i po njemu bi do 2020. godine trebali navodnjavati 650.000 hektara. Ovdje u istočnoj Hrvatskoj imamo čak 408.000 poljoprivrednih površina povoljnih za navodnjavanje, a navodnjavamo svega 1,4% obradiivh povšrina ili 18.000 hektara i to je velika razlika", poručio je akademik Tomić.
Profesor agroklimatologije na Poljoprivrdnom fakutetu Sveučilišta u Osijeku Danijel Jug izrazio je posebice veliko zadovoljstvo što je stručnom skupu nazočan velik broj studenata osječkog Poljoprivrednog fakultata poručivši im da dobro upamte ono što će čuti na skupu kako bi na taj način upotpunili teorijsko znanje stečeno na predavanjima.
U ime Glasa Slavonije, sudionike skupa pozdravio je član Uprave Marijan Beljan ocijenivši kako je održavanje ovakvog skupa doprinos pokušaju da se iznađe pravilan smjer izlaska iz poteškoća u kojima se nalazi hrvatska poljoprivreda, a koje, kako je ocijenio, ozbiljno prijete urušavanju hrvatskog sela i domaćih poljoprivrednih proizvođača.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Možda te još zanima
brko
prije 3 godine
u pravu si sinisa, bas ih je zgodno gledat kako sa smjeskom trkeljaju svoje price koje slusamo vec godinama, dok poljoprivrednici doslovno propadaju...
Sinisa
prije 3 godine
Đuro jeba te ja bih te postavio za savjetnika u ministarstvu poljoprivrede....:-)
Đuro Japarić
prije 3 godine
Narodne novine RH , broj 39 , 3 travnja 2013
Na temelju članka 89 Ustava RH , donosim
ODLUKU
O PROGLAŠENJU Zakona o poljoprivrednom zemljištu
Predsjednik RH > Kim IL , Sung III ( Ivo Josipović )
članak 78 Vlada RH će donijeti Uredbu iz članka 29 stavak 8 ovoga Zakona u roku 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga zakona - Ovo znači obrazac za bodovanje GOSPODARSKOG programa - prilagođen hrvatskim plemićima !
Isti članak
2. Ministar će donijeti pravilnike iz članaka 4, 5 , 8 , 20 , 21 , 28 , 31 , 37, 45 , 46 , 47 , 50 , 58 , 59 i 64 ovoga Zakona u roku 6 mjeseci od dana stupanja Zakona na snagu !
- Ovo znači da je lopovska organizacija ( zastupnici hrvatskog sabora ) su omogućili ministru Jakovini da napiše sve na štetu SELJAKA
Ministre Romiću , ako ste se probudili iz zimskog sna , mjenjajte PRAVILNIKE !
prodaja državne zemlje ( susjedne parcele do 1 ha )
Romić parcela 1 , RH parcela 2 , Jakovina parcela 3
Ako Romić hoće kupiti susjednu RH parcelu MORA dostaviti Agenciji za poljoprivredno zemljište 11 DOKAZA i očitovanja za državnu zemlju , plus 3 za svoju !
Ako nakon toga Jakovina ponudi 1 kn više od Romića , Romiću nitko neće dati velered sa likom Franje Tuđmana za sakupljanje dokumentacije !
Protiv TROJCA Sjeverno korejskog tipa ( Vlada , Sabor , Predsjednica ) ALTERNATIVA je
da se sakuplja 10 POSTO potpisa birača i da ih NATJERAMO da o bitnim zakonima raspišu referendum !
Iz citiranih Zakona Glas Slavonije može napisati ; HRVATSKA POLJOPRIVREDA NEMA ŠANSE ZA NAPREDAK SA POSTOJEĆIM ZAKONODAVSTVOM !
- GRUNTOVNICE I KATASTAR IZ Beča ,
- Zakon o nasljeđivanju i Zakon o vlasništvu iz Beograda ,
- Zakon o poljoprivrednom zemljištu iz Zagreba
Đuro Japarić
prije 3 godine
NARODNE NOVINE
Službeni list Socijalističke Republike Hrvatske
Zagreb , četvrtak 16 prosinca
Na osnovu člana 196 stava 5 . Ustava SRH donosim ,
UKAZ o proglašenju Zakona o PREUZIMANJU saveznih zakona
Predsjednik Sabora SRH Jakov Blažević
Pod rednim brojem 72 filijala u Zagrebu preuzima Zakon o nasljeđivanju objavljen u Službenom listu SFRJ , Beograd 15 rujna 1965
Zagreb 18 . ožujka 2003 .
Na temelju članka 88 Ustava RH donosim
ODLUKU
o proglašenju Zakona o nasljeđivanju
Predsjednik RH
Stjepan Mesić
Istom liku i likovima u Vladi i Saboru dat je 2001 g PRIJEVOD Nizozemskog Zakona o nasljeđivanju .
Beogradski Zakon o nasljeđivanju ne obvezuje pokretanje ostavinskog postupka u ISELJENIČKOJ RH , pa puno zemlje imamo na UMRLIM vlasnicima !
Omogućava POVRŠINSKO smanjivanje imanja i povećanje broja vlasnika zemljišta !
ALTERNATIVA ; preuzeti dio iz SAD u smislu da nasljednici MORAJU pokrenuti ostavinski postupak u roku 6 mjeseci nakon smrti vlasnika , a za nasljeđivanje zemlje model Republike Slovenije i Kraljevine Nizozemske
Ovaj Zakon je u resoru NESPOSOBNOG Ministarstva pravosuđa !
Đuro Japarić
prije 3 godine
HRVATSKA POLJOPRIVREDA NEMA ŠANSU ZA NAPRIJED !
Članak 1 SMEĆA zvanog Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ( u resoru NESPOSOBNOG Ministarstva pravosuđa )
Svaka fizička i pravna osoba može biti nositelj prava vlasništva itd .
Ili da prevedem , u svakom selu RH ministar Romić temeljem ovoga može kupiti po 1 poljoprivrednu parcelu u PRIVATNOM vlasništvu ....
Ili ako u jednom selu ima 151 poljoprivredna parcela , po 1 može kupiti svaki zastupnik Hrvatskog sabora !
Ili stanje vlasništva zemlje 2016 u selima RH ; Republika Hrvatska , pokojni vlasnici , živi vlasnici koji žive u selu , RH i inozemstvu
ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU
To je u resoru NESPOSOBNOG Ministarstva poljoprivrede !
Po Ustavu taj Zakon u ime Vlade ( sada raspadajuće ) MOŽE predložiti da se izmijeni ministar Romić na način da se ide u PRODAJU državne zemlje OPG do 50 ha po OPG , pa ministre ako ste za OPG , jasno je što je u Vašem resoru !
Đuro Japarić
prije 3 godine
Za studente ; smještaj voda u Slavoniji i Baranji u smislu navodnjavanja je nepovoljen , sjever Drava , jug Sava , istok Dunav , projektirani kanal Dunav - Sava ( bio sam na predstavljanju tog projekta ) . U središnjem dijelu Slavonije ( brdskom ) imamo NAŠE vode koje tu izviru !
Možemo u Slavoniji i Baranji koristiti 2 tehnike u navodnjavanju ; pumpanjem iz većih vodotoka i akumulacija , iz bunara i PRIRODNIM padom u brdskoj Slavoniji !
Ja koristim PRIRODNI pad ,a ovo je MOGUĆE u većoj mjeri ; izgradnjom VODOVODA od jezera Petnja , isto od jezera Borovik , od AKUMULACIJE Londža , izgradnjom 2 akumulacije Kamensko i SLAVONSKOG Y - više namjenskog vodovoda !
Ili bez izgradnje akumulacija u SREDIŠNJOJ SLAVONIJI mi nemamo vodu za navodnjavanje većih površina !
Hrvatska nema plan navodnjavanja pa akademiku Tomić preporučam da ne obmanjuje javnost !
Đuro Japarić
prije 3 godine
Ministre nikada Hrvati nisu bili za obiteljska poljoprivredna gospodarstva , to je u Slavoniji dokazano !
A za mlade studente ukratko ;
1918 raspadom Austro - Ugarske Srbi i Hrvati u Slavoniji ( od Zemuna ) i Baranji na zemlji veleposjednika osnovanih pod okupacijom Beča osnivaju POLJOPRIVREDNA poduzeća !
1945 režim Broza i partije po uzoru na SSSR osniva poljoprivredne kombinate i seljačka imanja do 10 ha , jer su komunisti seljake smatrali klasnim neprijateljem !
1991 režim Franje Tuđmana i HDZ pod šifrom > privatizacija > provodi Tuđmanov koncept sa 200 bogatih obitelji među kojima su veleposjednici ; Todorić , Moralić , Novalić itd .
1995 režim Ivice Račana i SDP nastavlja Tuđmanov koncept
2011 katastrofalni zakon za državnu zemlju na štetu seljaka predložen od ministra Jakovine ( SDP )
Što je OPG na temelju Zakona o nasljeđivanju iz Beograda , Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , isto iz Beograda ?
Pa ako Glas Slavonije , može napisati ISTINU !