Pretraga tekstova
Ova je sorta pala u sjenu zbog sve veće popularnosti Pošipa, a sa željom da se nepravda ispravi, do 5. lipnja možete posjetiti Dane Maraštine u Zadru.
Maraština je autohtona sorta sjeverne Dalmacije koja je pala u sjenu sve veće popularnosti Pošipa koji se intenzivnije počeo saditi na prostorima Zadra i Šibenika iako potječe s otoka Korčule.
Sa željom da se nepravda počinjena ispravi, ove godine po prvi put u Zadru održavaju se Dani Maraštine, čija je želja plasirati i brendirati ovu sortu pa tako i utjecati na njenu proizvodnju.
Organizirani su na inicijativu Ivana Stiblika inače i organizatora Zadar Wine Festivala, uz pomoć Odjela za poljoprivredu ribarstvo i EU fondove te Udruge vinara Zadarske županije.
Prvi dan je obilježen i stručnim simpozijem. Svi prisutni bili su u prilici čuti što četiri stručnjaka imaju za reći o ovoj sorti, a među njima su i uvaženi prof.dr.sc. Edi Maletić, dipl. ing. Marina Pavlović, enolog vinarije Testament Juraj Sladić i sommelier Josip Orišković.
Profesor Maletić osvrnuo se na proizvodnju sadnog materijala ove sorte što je osnova i početak svake voćarske proizvodnje. Ono što se zadnjih godina po tom pitanju radilo je selekcija petnaest klonova od kojih su tri klona dobila zeleno svjetlo za uzgoj. Također ističe da za uzgoj nije postojao interes lokalnih rasadničara, pa će se nažalost njihovom proizvodnjom pozabaviti inozemni rasadnici.
Voditeljica enološkog laboratorija Marina Pavlović navodi kako kakvoća ovog vina uvelike varira ovisno o položaju, a ističe i problem postizanja kiselina, te pomicanja roka berbe uslijed klimatskih promjena.
Enolog Juraj Sladić praktički odmalena u vinogradu, osvrnuo se na povijest uzgoja ove sorte još iz vremena kad je njegov djed proizvodio vino na tradicionalni način, u doba kad je visina opterećenja trsa za nju bila puno veća na uštrb kakvoće vina. Danas se uzgaja na manjim opterećenjima, od otprilike kilogram i po trsu čime se postiže bolja kakvoća vina.
Posjetitelji su tijekom predavanja bili u prilici i kušati različita vina ove sorte pa se među njima našao pjenušac, jedna svježa maraština, jedna odležana i dva prošeka.
Kao nit poveznicu u toku predavanja spomenut je i brand istarske Malvazije kao pozitivan primjer brendiranja i rezultat prepoznatljivosti Istre po vinu. Važno je napomenuti kako je to sorta koja je bila vrlo marginalna do 90-ih godina, kada je krenuo ozbiljan rad vinara i pozitivna suradnja ugostitelja koji su na svojim vinskim listama promovirali ovu sortu.
Hoćemo li to postići s maraštinom u sjevernoj Dalmaciji samo je na nama. Potrebna je suradnja svih uključenih u ovu priču.
No, u svakom slučaju, do 5. lipnja možete posjetiti ovaj događaj na Poljani Šime Budinića u Zadru te probati različite stilove ove sorte i otkriti koja je vaša. U ovoj akciji sudjeluju i lokalni restorani koji će u svojim objektima u narednih nekoliko dana posebno nuditi i maraštinu.
Tagovi
Dani Maraštine Autohtona sorta Maraština
Autorica
Više [+]
Magistra vinarstva i vinogradarstva, zaljubljenica u prirodu, odnedavno vodi i svoj vinski blog Dvije tri o vinu, a o temama iz šireg spektra poljoprivrede piše za Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine! Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferi... Više [+]
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine!
Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferija rekla je da Udruga ima više od 400 članica i da uz pomoć ogranaka u Rijeci za Istru i Kvarner (vodi ga Margita Belušić) i dalmatinskog ogranka u Splitu (vodi ga Adela Visković), uspješno promoviraju dobra vina i umjereno uživanje u njima, te žensku snagu i ulogu u vinskom svijetu.
Izbor se provodi već 12 godina u tri razine od kojih je prva predselekcijska lista vina koju svake godine autorski sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier. On/ona selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja listu u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena/crna i desertna vina. Do sada su u selektori bili sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug, Darko Lugarić i - Josip Orišković. Nakon toga sve WOW članice i simpatizerke mogu glasovati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalista (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). Konačnu odluku donose tri članice Udruge WOW vinske stručnjakinje, kušanjem naslijepo.
Vinari čija su vina pobijedila svake godine u organizaciji Udruge WOW-ica putovali su u neku vinsku regiju svijeta. Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, vinarija Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano, vinarija Benvenuti u talijanski Piemonte, a posljednji, Ivan Enjingi nedavno je putovao u Veneto i posjetio vinarije Villa Sandi ,Borgo Conventi i Bottega.
Pobjednici u kategorijama : Pjenušci: Pavlomir 1288. Povjernstvo: „Sitne perle, lijepo izražena kiselina, dugotrajan aftertaste. Dominiraju citrusi i bijelo voće. Pjenušac je kompleksan i traži hranu.!
Nagrada je predana Miroslavu Palinkašu .
Bijela vina: Dvorac Belaj, Malvazija selection 2020. Povjerenstvo: „Na nosu medne note, zrelo voće, maslac, akacija. Na nepcu je kremozno, kompleksno, lijepo izbalansirano vino. Nos i nepce se prate.“
Nagradu je primila Adriana Belay.
Roséi: Rosé Bastian 2023. Povjerenstvo: „Boja lososa, na nosu lijepe arome muškatne ruže. Ima lijepu kiselinu, voćnost; jagoda i malina, na aftertasteu blaga i ugodna gorčina.„
Nagradu je Petri Leko dodijelila Sanja Muzaferija, osnivačica festivala ružičastih vina PINK DAY Zagreb.
Crna vina: Degrassi Petit verdot 2015. Povjerenstvo: „Na nosu zrelo crveno voće, višnja i začinske note. Na nepcu je vino uravnoteženo, fino, užitno. Tanini su blagi. Začini, voće, kremozno i vrlo kompleksno.“
Nagradu je primio Moreno Degrassi
Slatka vina: Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Povjernstvo: „Gusto vino, na nosu medne note. Na nepcu jabuka, kruška, suhe smokve.“
Nagradu je primio Petar Marincil.
Ukupni pobjednik WOW GRAND PRIX : Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Nagradu je iz ruku prošlog pobjednika, Ivana Enjingija, primio Petar Marincil.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Rene Karaman
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje