Pretraga tekstova
Vrijednost ribe je oko sto tisuća eura, a ukupnu štetu teško je procijeniti jer potok duž cijelog toka do ušća u Dravu nosi uginulu ribu koja se raspada i truje okoliš. Stočari iz okolnih sela u njemu napajaju stotine grla stoke, a u blizini su i bunari s pitkom vodom.
Gotovo sedam tona ribe, prema procjeni ribočuvarske službe, uginulo je u petak nakon što je iz jezera Lisičine kraj Voćina u Virovitičko-podravskoj županiji, ispuštena voda kako bi se, kako im je rečeno, sanirala brana.
Čitavim krajem, u blizini zaštićenog područja Parka prirode Papuk, širi se nesnosni smrad truleži mrtvih amura, divljih babuški i šarana. Među njima je i nekoliko tona mlade ribe jer se šaran izmrijestio.
U subotu ujutro, u potoku u koji je voda ispuštena, poneka riba se još uvijek borila za život koprcajući se u plićaku među tisućama plutajućih. Prizor je grozan, a oni slabijeg želuca ne usude se prići bez maske.
Ribočuvar Zajednice športskih ribolovnih udruga Orahovica, Čačinci, Zdenci, Crnac i Voćin, Damir Tankosić, je očajan. Stalno ponavlja kako se ovakva ekološka katastrofa može dogoditi samo ljudskim nemarom i nebrigom te kako za štetu vrijednu najmanje sto tisuća eura netko mora odgovarati. A i namiriti je.
"Uobičajena procedura je da izvođač obavijesti ribolovno društvo ili zajednici ribolovnih udruga koja gospodari vodama o namjeri radova nakon čega ribu treba zbrinuti u neki drugi ribnjak Međutim, nas nitko nije kontaktirao", rekao nam je.
Ukupno štetu je ovom trenutku teško procijeniti jer potok duž cijelog toka do ušća u dvadesetak kilometra udaljenu Dravu nosi uginulu ribu koja se raspada i truje okoliš. Doznajemo da stočari iz okolnih sela u njemu napajaju stotine grla stoke, a blizini su i bunari s pitkom vodom.
Izjave o tome tko je odgovoran za ovaj ekocid su proturječne.
"Jedni kažu jedno, drugi drugo, a treći šute. Navodno je vodu ispustio djelatnik tvrtke Brana iz Virovitice, po nalogu Hrvatskih voda. U Hrvatskim vodama tvrde da oni nisu dali nalog", kaže Tankosić.
Naši sugovornici navode kako su obavijestili i policiju. Došli su fotografirali i rekli im kako to nije u njihovoj nadležnosti. Zabrinuti su i zbog pokušaja zataškavanja jer su u obližnjoj šumi rano ujutro zatekli ranike Brane kako kopaju rupu u kojoj bi zakopali uginulu ribu. Kada su se ribiči i mještani počeli okupljati, obustavili su radove.
Kraj isušenog jezera čije dno prekriva uginula riba zatekli smo Sašu Pejanovića iz Voćina. Svake subote ovdje dovodi sinove Petra i Davida na pecanje.
"Ove subote zatekla nas je tuga i jad. Nemam riječi kojima bih ovo opisao. Žalosno je to gledati i ne mogu sinovima objasniti što se dogodilo. Ni odraslom čovjeku nije jasno da je tako što moguće, a kamo li djeci", rekao je Saša, dodajući da je najgore što za ovo nitko neće odgovarati.
Tagovi
Lisičine Pomor ribe Smrad Damir Tankosić
Autor
Više [+]
Novinar sa stažom dužim od tri desetljeća. Radi na Radio Daruvaru, Glasu Slavonije i Bjelovarskom listu gdje je neko vrijeme bio glavni urednik, surađivao s brojnim dnevnim i tjednim listovima, magazinima i revijama. Danas kao slobodni novinar piše za Novosti, Deutche Welle, Gospodarski list i Hinu. Urednik je na portalima Virovitica.net i Pivnica.net. Direktor je Fra Ma Fu festivala – festivala reportaže i reportera. Potpredsjednik je Hrvatskog novinarskog društva.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija. “N... Više [+]
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija.
“Novi je ravnatelj čovjek s terena, što je važno jer smo svi mi ovdje radi naših OPGova. Tražim od njega i od vas da maksimalno administrativno rasteretimo našeg poljoprivrednika”, naglasio je ministar poljoprivrede i dodao da se odluke ne smiju donositi na način da se bježi od odgovornosti, već moramo ići na ruku poljoprivrednika.
“Živimo u izazovnim vremenima, ali naši su poljoprivrenici žilavi, branili su državu i hrane nas svaki dan. Ti ljudi zaslužuju više. Idemo svi na teren, idemo stvarati jaču, zdraviju i uspješniju poljoprivredu”, rekao je ministar
Jedan o senatora APPRRR Saša Bukovac iznio je podatke od 2009. i početaka rada, od tadašnjih 176 zaposlenika, do današnjih 841, u 21 županijska podružnica i 4 ispostave - Korčula, Metkovic, Senj i Đakovo.
Od desetina miljuna EURa kroz IPARD do današnjih EAFRD potpora i milijardi eura.
“Kao Hrvatska u EU smo prosjeku isplate potpora, daleko od toga da smo najgori, kako neki mediji maliciozno žele prikazati.”, rekao je Bukovac.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Ivica Antolic
prije 3 mjeseca
Otkriti, uhapsiti, smaknuti!!!