Pretraga tekstova
Proteklih godina znatno je kasnio povratak ove vrste što se događa u fazama. Čim se poremeti i najmanja sitnica u prehrambenom lancu, slijede posljedice pa je potrebno određeno vrijeme da stvari dođu na svoje.
"Kvarner je pun plave ribe što znači da tuna ima hrane pa se tako ove godine vratila na vrijeme u ovaj dio Jadrana. Neposredne informacije s mora potvrđuju da se fond tune u Jadranu obnovio. Posebno nas veseli da se reguliraju i njezine navike. Nakon nekoliko godina kašnjenja, koje je bilo i do mjesec dana, tuna se sada u sjeverni Jadran vratila na vrijeme“, izjavio je predsjednik Kluba za sportski ribolov na moru (KSRM BIG OM) Tomo Sparožić.
Proteklih godina znatno je kasnio povratak ove vrste što se događa u fazama. Čim se poremeti i najmanja sitnica u prehrambenom lancu, slijede posljedice pa je potrebno određeno vrijeme da stvari dođu na svoje.
Na županijskom natjecanju u mini BIG OM-u koje se održalo ovoga vikenda, 19-20. srpnja 2019. godine u Njivicama na otoku Krku, upecana je tuna teška čak 75,5 kg. S(p)retni ribolovci bili su tandem Robert Šepinski i Aleš Benda, a tunu, s kojom su se borili više od pola sata, ulovili su na 'pošti' Vela vrata. Službena sezona lova na veliku ribu u Kvarnerskom zaljevu otvorena je na najbolji mogući način. "Ovo je prvi puta da smo u srpanjskom dijelu sezone izvukli tunu i prezadovoljni smo jer to znači da plave ribe konačno na Kvarneru ima“, navode iz KSRM BIG OM-a. Kapetan posade El diablo iz Opatije, Robert Šepinski, potvrđuje ovu informaciju i dodaje da prilikom svakog isplovljavanja u akvatorij Kvarnera ugledaju nekoliko većih primjeraka tune.
"Ako se po jutru dan poznaje, i ribolovci i posjetitelji uživat će na predstojećim natjecanjima. Pred nama je 2. županijsko natjecanje mini BIG OM koje će se održati 10. kolovoza u Kraljevici nakon čega slijedi međunarodna tuna avantura BIG OM u Omišlju od 28. do 31. kolovoza“, izjavio je Tomo Sparožić.
Manifestacija je organizirana u suradnji s partnerom, Hoteli Njivice d.o.o., koji je za potrebe natjecanja tunoljupcima ustupio prostor Plave terase gdje su se održale prijave, okupljanje, druženje, zabava i vaganje ulova, a u čemu su mogli uživati i brojni turisti. S obzirom na to da je natjecanje bilo klupskog karaktera, tuna je podijeljena članovima KSRM-a BIG OM te okupljenim gostima i prijateljima omišaljskog Kluba.
Klub za sportski ribolov na moru BIG OM Omišalj osnovan je prije 14 godina, a danas okuplja više od 300 članova iz cijeloga svijeta te o njemu svake godine izvještavaju mnogobrojni domaći i strani mediji. Ono što je članovima Kluba najvažnije je činjenica da su svojim djelovanjem utjecali na obogaćivanje života u širem okruženju. "BIG OM (međunarodno natjecanje u big game fishingu) središnje je događanje u organizaciji Kluba, a osim njega u našem aranžmanu odvijaju se županijska natjecanja u lovu na velike ribe, stručna predavanja te ekološke akcije čišćenja podmorja i okoliša“, saznajemo iz Kluba za sportski ribolov na moru iz Omišlja.
Tagovi
Tuna Sjeverni Jadran Plava riba Ulov
Autorica
Više [+]
Završila je Upravno pravo i Menadžment u turizmu, a posebno ju zanimaju teme vezane uz ruralni i održivi turizam te sve što se tiče ekologije i očuvanja prirode. Misao vodilja: "Čovjek pripada prirodi, a ne priroda čovjeku - prirodu nismo naslijedili od predaka, nego posudili od unuka."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/