Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ribolov
  • 24.10.2020. 15:00

Manji ulov ribe u 2019. godini, a i ribarskih flota u EU sve manje

Kada je riječ o Sredozemnom i Crnom moru, u njemu je izvršeno 11% ukupnog ulova i to srdela (24%) i inćuna (17%). Najveći udio na ovim područjima ostvarila je Italija (40%), zatim Grčka (19%), Španjolska (17%) i Hrvatska (15%). 

Foto: Bigstock/ Goran Jakus
  • 1.077
  • 9
  • 0

Svjetski oceani trenutno su na rubu kolapsa. Ribe i ostalih morskih životinja sve je manje, a osim povećanja temperature i zagrijavanja voda, glavni krivac je prekomjerni komercijalni ribolov.

Ipak, prema podacima Statističkog ureda Europske unije (Eurostat) ukupan ulov u 2019. godini iznosio je 4,1 milijuna tona što je manje za 1,7 milijuna u odnosu na 2018. godinu. 

Španjolska flota činila je otprilike petinu ribolova u EU (0,8 milijuna tona), a nešto više od jedne četvrtine dolazi iz kombinacije Danske (0,6 milijuna) i Francuske (0,5 milijuna). 

Najviše se ribari na području Atlantika

Najviše je ulovljene ribe s područja Atlantika, čak 70% od ukupnog izlova. One sitne poput haringe (21%), papaline (15%), bakalara (10%) i skuše (8%) najčešće su se našle u mreži ili na udici. 

Kada je riječ o Sredozemnom i Crnom moru, u njemu je izvršeno 11% ukupnog ulova i to srdela (24%) i inćuna (17%). Najveći udio na ovim područjima ostvarila je Italija (40%), zatim Grčka (19%), Španjolska (17%) i Hrvatska (15%). 

Što se tiče Indijskog oceana, ribolov je ovdje bio umjeren, i čini 7% ukupnog, a najviše dominira tuna (96%). U ostalim morskim područjima glavne ulovljene vrste bili su oslić, plavi morski pas, prugasta tuna i bakalar. 

Ribarskih flota u EU sve je manje?

Ribolovna flota EU-a nastavlja se smanjivati. Broj aktivnih plovila registriranih u 2018. bio je 81.860. Imali su kombinirani kapacitet od 1,5 milijuna bruto tona i ukupnu snagu motora od 6,2 milijuna kW. U usporedbi s 2008. godinom, broj plovila opao je za 4%. Ukupna tonaža manja je za 17%, a snaga motora za 10%.

Flota EU vrlo je raznolika. Većina čamaca nije dugačka više od 10 metara, a manji broj plovila duži je od 40. Prosječna veličina EU ribarskog broda u 2018. godini bila je 19 tona, a prosječna snaga motora 75 kW.

Španjolska je u 2018. imala daleko najveću ribarsku flotu među državama članicama (21% od ukupnog broja EU). Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, bile su sljedeće po veličini, ali upola manje od Španjolske.

Što se tiče snage motora, najjače su imale francuske, zatim talijanske, a na trećem mjestu španjolske. 

A ako se mjeri broj plovila, najveća flota u EU bila je u Grčkoj (18% svih plovila), zatim u Italiji (15%) i Španjolskoj (11%). Međutim, grčka plovila u prosjeku su bila mala, prosječne veličine 5 tona i prosječne snage motora od 29 kW.


Tagovi

Ribolov Atlantik Flota Eurostat


Autorica

Lucija Bencaric

Više [+]

Magistra agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Jučer je u osječkom kinu Urania u sklopu aktivnosti centra Europe Direct Osijek održana informativna radionicu na temu dezinformacija i medijske pismenosti. O značaju ovih tema za današnja društva u uvodnom dijelu radionice govoriili su med... Više [+]