Niska cijena ječma od 80 do 90 lipa unosi strah kod ratara da cijena pšenice neće biti viša od jedne kune. Cijena pivarskog ječma ipak nešto viša od kune.
Ječam je i ove godine dobar i vjerojatno ćemo u Hrvatskoj uvijek znati proizvesti ovu uljaricu, ali doduše za stočnu hranu. Naime, ječam se u Hrvatskoj 80% uzgaja za potrebe proizvodnje stočne hrane, a samo mali postotci za hranu i proizvodnju piva. Pivarska industrija traži svoje sorte. No, sve možemo, ali nikada ne možemo na vrijeme znati kolika je cijena. I pored toga kada se ide u sjetvu i što se ne zna kolika je otkupna cijena hrvatski poljoprivrednici siju ga svake godine sve više.
Ove godine imamo ječam na čak 17% površina više. I što je najvažnije 90% radi se o hrvatskim kreacijama ječma iz osječkog i BC instituta. Pred žetvu na raznim danima polja vidjeli smo da je ječam dobar. Darko Kolar iz Valpova je ekološki proizvođač ječma. Sije isključivo sorte osječkog poljoprivrednog instituta, a ove godine je imao jari ječam, a osječki institut ima dvije sorte jarog ječma a to su Matej i Fran. Zatekli smo ga u trenutka kada je neposredno pred žetvu obilazio polja i isticao je da je bilo krezubosti, oštećenja od mraza, a isto tako isticao je da kod svih postiže od 6,2 do sedam tona po hektaru.
Na području južno od Osijeka najviše se sije sorta Barun, ozimi ječam također osječkog instituta i dao je od pet do 6,5 tona što je solidan rezultat. No, pretpostavlja se da će cijena biti oko 80 pa i do 95 lipa za kilogram. Tu sada možemo slobodno istaći i da će cijena pšenice biti oko kune ili najviše 1,05 kuna jer već dugo cijena ječma bude 20-tak posto niža od pšenice.
Na području Brodsko posavske županije nešto se kasnije sijalo, ali također je dao dobre prinose i kiše u lipnju nisu napravile nikakvu štetu. Uglavnom predaju PPK Novoj Gradišci koji ima čak 11 tisuća hektara kod kooperanata. Najvažniji su proteini i kalibracija ječma. Pivarski ječmovi imaju najviše 14,5 posto vlage pri otkupu, a proteini ne smiju prelaziti više od 11,5% jer tada prelaze u stočne ječmove.
Znači muka s cijenom je uvijek muka. Ali zna se da će pivarski ječam biti nešto skuplji od kune koliko će biti otkupna cijena pšenice. Na sreću ove godine ječam je dobar, a ratari ga vole jer je sigurniji za proizvodnju, manje je zaštite i općenito manje ulaganja. Sreća je da se i radi o proizvodnji gdje je i domaća pamet uložena jer, kako smo rekli, radi se o sortama hrvatskih znanstvenika. Iako, i pored sigurnog plasmana, ipak bi bilo realno da cijena pšenice bude od 1,10 do 1,20, pa bi tako i stočni ječam bio oko kune, a pivarski nešto više.
Tomislav Toplak je na području zapadne Slavonije također sijao osječke sorte i dobio je 5 tona na nešto manjoj površini od jednog hektara. U BC Institutu ističu također kvalitetne prinose ječma kod ozimih sorti BC Bosut, Favorit i BC Vedran, te kod jarih ječmova BC Alarik, BC Kalnik i Erih. U Osijeku kod jarih ističu već spominjane Matej i Fran, dok se kod ozimih najviše sijao Barun, a pored njega i Rex, Zlatko, Bingo, Titan i druge sorte.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor