Pretraga tekstova
Deset najvećih PG-ova je prošle godine upravljalo livadama na 1.934 hektara što je tek dva posto ukupnih površina u sustavu potpora.
Livade, po definiciji zemljišta na kojima rastu trave koje se redovno kose, su nakon kukuruza i pšenice treća uzgajana biljna kultura u Hrvatskoj kada je riječ o površinama, a prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR).
Prošle je, 2020. godine sustav potpora obuhvaćao 95.762 hektara livada, odnosno 53.474 poljoprivredna gospodarstva. Posljednjih je godina zabilježen rast i površina i PG-ova. Tako ih je u 2015. bilo 77.848 ha i 46.041 korisnika. Narednih je godina broj korisnika rastao za oko dvije tisuće, a hektara u prosjeku 4.500. Blagi, gotovo neznatan pad dogodio se upravo prošle godine kada je broj i korisnika i livada približno isti onome u 2019. Naime tada je bilo 53.648 PG-ova na 96.502 ha.
Deset najvećih PG-ova je prošle godine upravljalo livadama na 1.934 hektara što je tek dva posto ukupnih površina. Njih četvero dolazi iz Ličko-senjske, troje iz Zadarske, dvoje iz Zagreba i Zagrebačke županije, a jedan iz Osječko-baranjske.
Na prvom je mjestu "Majdak-Prom" s adresom u Zagrebu, na drugom Vigens d.o.o. u stečaju iz Nina, a na trećem i četvrtom dva OPG-a, oba iz Perušića u Ličko-senjskoj županiji.
Tablica: 10 najvećih posjednika livada u sustavu potpora u Hrvatskoj 2020. godine
No |
Naziv tvrtke/subjekta |
Površina pod livadama (ha) |
1 |
Obrt za proizvodnju i usluge "Majdak-Prom" | 319,77 |
2 |
Vigens d.o.o. u stečaju | 250,90 |
3 |
OPG Pavelina, Pavelina Amić | 247,44 |
4 |
OPG Ljubica, Ljubica Amić | 220,57 |
5 |
Malčer, Veljko Mačak | 164,90 |
6 |
Vitek d.o.o. | 162,33 |
7 |
OPG Lucijana, Lucijana Franić Golić | 154,75 |
8 |
Fermopromet d.o.o. | 153,65 |
9 |
Zornjak Zdenko | 131,64 |
10 |
Natalio Janje, Valentino Žilić | 128,18 |
Obrt za proizvodnju i usluge "Majdak-Prom", registran za djelatnost uzgoja ostalih goveda i bivola je prema zadnje dostupnim javno objavljenim podacima u 2019. godini imao četiri zaposlena. Te su godine generirali 5.520.000 kuna uz 47.000 tisuća kuna ostvarene bruto dobiti. Iste je godine ostvarila pravo na 1.040.282 kuna potpora.
Tagovi
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂