Dan polja pšenice i ječma održan je na Poljoprivrednom institutu Osijek. Uz već poznate, predstavljeno je i 12 njihovih novopriznatih sorti
Gotovo 700 proizvođača i partnera okupilo se na Danu polja pšenice i ječma na Poljoprivrednom institutu Osijek, ujedno - kako je istaknuo ravnatelj prof. dr. sc. Zvonimir Zdunić, najvećem danu polja navedenih kultura u Hrvatskoj.
"Znanstveno-istraživački rad na pšenici i ječmu star je gotovo 100 godina na našem Institutu. I to je svakako jedan od razloga zašto je tako uspješan", naveo je ravnatelj dodajući da su se pritom morali prilagoditi specifičnim vremenskim uvjetima, odnosno promjeni klime, ali i konkuretnijim uvjetima otvorenih tržišta nakon ulaska Hrvatske u Europsku Uniju.
"Međutim, na vrijeme smo se pripremili u smislu kreacije našeg elitnog genetskog sortimenta, ali i dorade, skladištenja i prometa. Jednako tako smo se obrazovali i za poslovne aktivnosti. Osječki Institut danas radi na tri kontinenta s više od 20 zemalja. Mislim da je to činjenica koja govori o kvaliteti", istaknuo je Zdunić.
Gostima je predstavljeno čak 40 sorti pšenica i ječma, kako već poznatih, tako i novopriznatih.
Kako je naglasio dr. sc. Krešimir Dvojković, znanstveni savjetnik te predstojnik Odjela za oplemenjivanje i genetiku strnih žitarica Poljoprivrednog instituta Osijek, glavni cilj im je stvaranje visokorodnih, kvalitetnih, stabilnih sorti pšenice i poboljšivača. Onih koje u što većoj mjeri moraju zadovoljiti potrebe proizvođača, sjemenara, mlinarske i pekarske industrije i potrošača.
Kraljica je, naveo je, još uvijek njihova vodeća, najraširenija sorta pšenice u proizvodnji. Kaže, nije tu riječ o sentimentu već ju proizvođači siju zbog njezinih svojstava.
"Ona najbolje objedinjuje kakvoću i prinos. Ta je sorta već 40 godina u samom vrhu najtraženijih i rekao bih životno djelo našeg prof. dr.sc. Georga Dreznera za koju možemo reći s pravom da će ostati zapamćena", naglasio je.
Među najtraženijim sortama pšenice su i Brko, Barunica te Essekerka čije su kvalitete prepoznate na našim poljima. Svakako treba istaknuti i činjenicu da Poljoprivredni institut Osijek ne staje s novitetima jer samo 2026. priznato im je u Hrvatskoj sedam novih sorti ozime pšenice: Sobrino, Mogambo, Bazinga, OS Legica, Celestar, Fatale i Sirmios.
Inače, Institut se može pohvaliti i činjenicom da na hrvatskom tržištu imaju čak 167 kreacija pšenice i 76 u inozemstvu.
Značajne rezultate postižu i na području ječma. Naime, doc. dr. sc. Alojzije Lalić, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju ujedno je autor vodeće sorte ozimog ječma u Hrvatskoj, Barun. Slijede ga Maxim pa Kum i Kralj, a ove godine priznate su nove sorte ozimog i jarog ječma: Galin, Brum, Vili, Fauvel i Don.
"Na Danu polja smo prikazali sve ono što oplemenjivanjem možete dobiti od ječma, vezano uz ozimi i jari, stočni i pivarski te uz dvorednu i višerednu formu klasa", rekao nam je Lalić istaknuvši da se među 40 prikazanih sorti na pokusnim poljima, 23 odnose upravo na ječam.
Dio tima s Odjela za oplemenjivanje i genetiku strnih žitarica sudjeluje na velikoj svjetskoj konferenciji u Bologni, u Italiji. Dr. sc. Valentina Španić, dr. sc. Katarina Šunić Budimir i dr. sc. Jurica Duvnjak ondje aktivno sudjeluju u razmjeni iskustava, znanja i novih ideja te predstavljaju rezultate nekoliko značajnih, ponajprije EU projekata, Interreg te onoga Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ).
"Poseban naglasak stavljen je na razvoj novih sorti i hibridne pšenice, njihov potencijal prinosa te prilagodbu i otpornost na različite stresne uvjete okoliša, što je od iznimne važnosti u uvjetima klimatskih promjena i sve izraženijih proizvodnih izazova", istaknula je Španić, voditeljica i jednog od oplemenjivačkog programa pšenice na odjelu, autorica sorti Slavonika, Essekerka, Eminentia i novopriznate Fatale, a koje su predstavljene u Bologni.
Ističe kako se važan dio aktivnosti odnosi i na Interreg projekt koji se provodi kroz prekograničnu suradnju Hrvatske i Srbije, s ciljem jačanja zajedničkih istraživačkih kapaciteta, razmjene znanja i razvoja inovativnih rješenja u području oplemenjivanja pšenice i održive poljoprivrede. "Projekt uključuje primjenu suvremenih pristupa precizne poljoprivrede te korištenje biostimulatora kako bi se smanjio negativan utjecaj bolesti i abiotičkih stresova te povećala otpornost i produktivnost usjeva. Takva istraživanja predstavljaju važan doprinos razvoju održive i konkurentne poljoprivrede te sigurnijoj proizvodnji hrane u budućnosti", zaključuje Španić.
Institut bilježi i vrhunske rezultate u sjemenarstvu, čuli smo od predstojnika tog Odjela i pomoćnika ravnatelja, dr.sc. Luke Andrića.
"Na današnjoj manifestaciji Poljoprivredni institut Osijek ponovno potvrđuje kontinuirani napredak u oplemenjivanju i selekciji strnih žitarica pa će brojni posjetitelji dana polja imati priliku vidjeti etablirane osječke sorte pšenice i ječma, ali i značajan broj sorti koje ćemo im predstaviti, a koje već ove jeseni planiramo uvesti u proizvodnju", najavio je Andrić.
"Uspješnost sjemenarstva naših sorti ogleda se u činjenici da je zadnjih godina naš izravan plasman certificiranog sjemena strnih žitarica na razini 7.500 tona, što je dovoljno za sjetvu više od 30.000 ha. Ukoliko tomu pribrojimo količine sjemena strnih žitarica Instituta koje godišnje realiziraju naši domaći partneri te se količine se udvostručuju", naglasio je zaključivši kako proizvođačima i poslovnim partnerima žele skrenuti pozornost na nedavno usvojeni višegodišnji program potpore.
"Očekujemo značajne promjene na domaćem tržištu upravo u korist certificiranog sjemena", rekao je Andrić za Agroklub.
Istaknula je to i Sandra Zokić, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište.
"Ministarstvo podupire sjetvu certificiranog sjemena i uskoro ćemo donijeti program potpore za pet godina unaprijed jer znamo da tako izbjegavamo bolesti te jamčimo našim poljoprivrednicima bogate prinose u budućnosti", rekla je izaslanica ministra.
Kvalitetu osječkog sortimenta prepoznali su proizvođači, a "zaštitno lice Kraljice" kako su je kolege poljoprivrednici nazvali, je Ivana Ligda iz Jelisavca.
"Zaštitno lice' zato što na mom i tatinom gospodarstvu od pšenica najviše sijemo upravo sortiment Kraljicu", objasnila je uz osmijeh Ivana.
Godinama im se pokazala kao jedna od najboljih sorti po prinosu i kvaliteti.
"Konkretno kod nas kad je idealna godina prinosi idu do 10 tona/ha, a i kvaliteta je također odlična. Bude premium ili prva klasa, s proteinima većinom 14,5 do 15,5", dodala je istaknuvši da su posijali i sortu Barunica te vjeruju da će i ona pokazati zavidnu kvalitetu i stabilnost.
Osječkom sortimentu vjeruje i Antun Vidaković iz Kupine koji očekuje da će prinosi i ove godine, ne pokvare li se vremenski uvjeti ići do 10 tona po hektaru.
"Dali smo maksimum i nadamo se dobroj godini", kratko je poručio.
Uz hrvatske poljoprivrednike, sortama Poljoprivrednog instituta Osijek vjeruju i partneri van granica Lijepe naše.
"Imamo dugogodišnju suradnju i mogu slobodno reći da su sorte veoma dobro prepoznate i primljene kod proizvođača u čitavoj Bosni i Hercegovini", potvrdio je Goran Gvozden iz tvrtke Golić Trade iz Gradiške.
Sorta Kraljica također je jedna od najprodavanijih i najuzgajanijih u BiH, a prate ju Indira, Tika Taka i druge.
"Radimo i na uvođenju novog sortimenta kao što su Essekerka, Barunica i OS Vigo kao i ječma gdje se kod nas istaknuo Maxim", dodao je Gvozden.
Uz svoju omiljenu sortu pšenice Indiru stao je Đuro Cvijić, također iz Gradiške u BiH.
"Zasijana mi je na dva hektara i u odličnom je stanju, čak i boljem nego ovdje, a imam i Barunicu", rekao nam je ovaj inače poznati tamošnji peradar koji ima 70.000 pilića u turnusu.
Kaže, zahvaljujući stajnjaku i odličnoj sorti - ne strahuje za kvalitetu i visoke prinose.
"Samo da ne bude nekog nevremena", poželio je Cvijić.
Istom se nadaju svi ratari pa i na Poljoprivrednom institutu Osijek gdje vjeruju da bi, ne dođe li do kakvog "krešenda", prinosi pšenice u prosjeku trebali biti 8 t/ha, a ječma od 4 do 8 t/ha.
"Najraniju žetvu pšenice ikada imali smo 2024. godine kada smo završili već 15. lipnja", podsjetio je Krešimir Dvojković otkrivajući nam da se ove godine očekuje prosječan početak žetve - pšenice par dana prije kraja lipnja ili koji dan početkom srpnja, a ječma između 15. i 18. lipnja.
Više o sortama doznajte na nekom od niže navedenih kontakata.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Poljoprivredni institut Osijek
Južno predgrađe 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: + 385 31 515 500,
e-mail: institut@poljinos.hr
web: https://www.poljinos.hr/