Klara Alšić iz Marijanaca zaljubljena je u poljoprivredu, njena obitelj obrađuje 150 hektara, a osim ratarstvom, bave se i svinjogojstvom.
OPG Alšić iz Marijanaca, nedaleko Donjeg Miholjca, na sto i pedeset hektara sije kukuruz, soju, suncokret, pšenicu, ječam, tritikal i zob. Dio uroda prodaju otkupljivačima, dok ostatak skladište u silose kapaciteta 80 i 12 tona
Kći Klara (28), zaljubljena u poljoprivredu i traktore još od malih nogu, uz stalni posao u Centru za odgoj i obrazovanje Ivan Štark svakodnevno pomaže roditeljima u poslovima na gospodarstvu, obrađujući 50 hektara.
"Prije 13 godina tata Siniša poslao me prvi put u silos s traktorom od 110 konjskih snaga i prikolicom od 8 tona punom pšenice“, priča nam Klara.
Iako joj je poljoprivreda strast, Klara je profesionalno odlučila pomoći drugima, pa njezin put vodi u Centar za rad s djecom s poteškoćama u razvoju.
"Poseban je to i ispunjavajući posao koji me motivira i uči strpljenju, empatiji i ljubavi. No, bez obzira na obaveze, uvijek nađem vremena za oranice, traktore i njive koje su dio mog identiteta”, dodaje.
I tako, svaki dan, iz škole na njivu, iz učionice na traktor.
"Na našem gospodarstvu tata i ja bavimo se ratarstvom, dok je stočarstvo, posebno svinjogojstvo, dio naše tradicije. Mama Jasmina, koja vodi gospodarstvo, zadužena je za proizvodnju krmača, a svaki mjesec imamo oko stotinu praščića. Nositelj OPG-a je tata, a uz njega mama svakodnevno brine o svim obavezama vezanim uz svinje”, kaže.
Obitelj je odlučila ne koristiti koristiti mjere i potpore. Jer jedan je od većih izazova, priča nam Klara, kada je počela pomagati roditeljima, bio nedostatak informacija o poticajima i mjerama za mlade poljoprivrednike.
"Na početku mojeg putovanja u agraru, imala sam velike ambicije. Međutim, nisam bila dovoljno upoznata s mogućnostima koje su nam bile dostupne, pa ih nismo iskoristili. Voljela bih da postoji više edukacija za mlade u poljoprivredi. Samo kroz obrazovanje možemo prepoznati prilike koje nam pomažu u ostvarivanju planova, ali i osigurati održivu budućnost ovog sektora“, objašnjava.
Kako kaže Klara, potrebno je više edukacija koje bi mladima omogućile učenje ne samo o radu na zemlji, već i o ekonomiji, tržištu i modernim tehnologijama, jer su ti aspekti ključni za uspješno vođenje OPG-a
"Mladi često odustaju od poljoprivrede jer ih plaše nestabilne cijene, poskupljenja i neizvjesnost koju ovaj sektor nosi. Neki imaju zemlju, ali ne znaju odakle krenuti, drugi bi voljeli pokušati, ali nemaju podršku ili osjećaju da se ne mogu nositi s rizicima", naglašava.
Na OPG-u koriste mehanizaciju tvrtki Lemken i IMT, traktore John Deere i New Holland, a od prikolica Farmtech i Zmaj. Žetvu obavljaju kombajnom Zmaj 142.
"U posao na gospodarstvu smo svi uključeni, a uz trud i predanost, nastojimo svake godine unaprijediti proizvodnju i prilagoditi se izazovima koji je sve više“, kaže.
Njen radni dan počinje u 5.30 kada se ustaje i priprema za odlazak u Osijek na posao u Centar. Odmah po dolasku kući kreće na njivu i pomaže na OPG-u.
"Kada je sezona u punom jeku, nema stajanja – ostajem na polju sve do kasno u noći, pa opet rano ustajanje i krećem ispočetka. Traktor mi je postao kao drugi dom. Nije lako, ali kada radiš ono što voliš, umor se lakše podnosi“, ističe Klara.
Ono što ju najviše ispunjava je podrška koju dobiva od prijatelja i kolega koji dijele njenu ljubav prema poljoprivredi.
“Biti žena u agraru nije uvijek lako, ali svaki dan na zemlji i svaki sat proveden u traktoru za mene su neprocjenjivi. Moji prijatelji često su tu kada trebam pomoć ili savjet. Dijelimo iskustva, međusobno se bodrimo i razumijemo. Nije uvijek lako, ali uz prave ljude sve se može”, pojašnjava.
Danas nema posla na gospodarstvu koji ne obavlja. Oranje, sjetva, žetva – sve to radi s istim žarom s kojim radi i u Centru.
“Moja ljubav prema radu i zemlji ne poznaje granice. Da mi je netko prije 15 godina netko rekao da ću se svakog dana vraćati s posla ravno u traktor, vjerojatno bih se samo nasmijala. Ali danas, to mi je svakodnevica“, priča
"Kroz moj primjer želim pokazati mladima da je poljoprivreda više od posla – to je način života, pun izazova, ali i nagrada“, dodaje Klara. "Pozivam ih da vjeruju u sebe i ostanu na selu, jer samo tako možemo osigurati bolju budućnost za našu zajednicu".
Ističe kako joj je stalan prihod donio sigurnost, ali poljoprivreda je dio njene obiteljske tradicije na koju je posebno ponosna.
"Nema ljepšeg osjećaja od onog kada vidiš plodove svog rada – kada se ljetni vjetar igra klasjem žita koje si sam zasijao ili kada prvi put prođeš kroz njivu u kojoj sve raste kako si planirao“, naglašava.
Poljoprivreda nije za one koji žele lagodan život. Nema radnog vremena, kao ni vikenda ili godišnjeg odmora. Dok njeni prijatelji odlaze na more, ona ga provodi u žetvi. Umjesto ležanja na plaži, ističe Klara, njene dane ispunjava zvuk kombajna i miris svježeg pokošenog žita.
"Ovo je posao za one koji žele živjeti punim plućima. Ja sam izabrala taj put i ne bih ga mijenjala. Ako razmišljaš o poljoprivredi – pokušaj. Kreni s malim koracima, okruži se ljudima koji će te podržati i vjeruj u sebe. Možda ćeš se, kao i ja, jednog dana probuditi s osmijehom jer znaš da radiš ono što voliš“, zaključuje Klara.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Damir Senjan
prije 1 mjesec
Tomi Tomi Kakva nam je politika prema poljoprivredi takva nam je i degravska slika nataliteta. I moj sin je bježao iz škole da bi brže bolje meni pomagao u polju ali sada mu sve manje nos visi prema zemlji, i sam vidi da uskoru tu nema kruha.
Tomi Tomi
prije 1 mjesec
Hebo traktore bitna je demografska obnova..
Damir Senjan
prije 1 mjesec
Ajde da vidimo tko je prvi pogledao na slici koje je marke traktor 😂😂😂😂😂😂😂