Pretraga tekstova
Puno je problema koji mogu nastati zbog proljetnog oranja. Treba ga obaviti što ranije
Poljoprivredni proizvođači znaju da je oranje najbolje obaviti tijekom jeseni kada se s parcela skinu usjevi. Tako se iskoriste sve pogodnosti obrade tla. U zimskom razdoblju brazde akumuliraju vlagu od oborina. Što ranije u proljeće brazdu zatvorimo pomoću drljača ili drugog oruđa, to je manji gubitak vlage. Zemlja dobiva bolju strukturu, bolje se obrađuje i brže zagrijava.
U narodu postoji izreka: "Najlošije jesensko oranje je bolje od najboljeg proljetnog."
Kad i ako se zakasni s jesenskom obradom, treba što ranije ući u parcele i obaviti radove čim to vrijeme dozvoli.
Problemi obrade u ovo doba godine su brojni. Vrijeme brzo prolazi. Broj dana kada možemo obaviti oranje, predsjetvenu pripremu i sjetvu je manji. A i sami dani su kratki. Poljoprivrednici moraju žuriti kako bi završilo posao, a tlo nema vremena odmoriti između radova. To loše utječe na njegove karakteristike.
Nakupljaju se korovi i štetnici. Jer, poslije jesenskog oranja i otvaranja brazdi sjeme korova, prezimljujući oblici štetnih organizama, čak i uzročnici biljnih bolesti su izloženi djelovanju vanjskih faktora. Dolazi do njihovog propadanja, najviše zbog djelovanja niskih temperatura. Izmrzava i sama zemlja što poboljšava njenu strukturu. Ovaj segment izostaje kada je u pitanju proljeće.
Nema akumulacije vode od padalina. Učinci suše su izraženiji. Prinosi usjeva su manji. Posebno je to izraženo kod kukuruza koji je veći potrošač vode.
Problem se nastavlja i ako želite primijeniti organsko gnojivo, stajnjak. On se na zemlju aplicira prije obrade. Njemu treba šest mjeseci da se razloži što znači da će hraniva ostati nedostupna za kulture posijane na početku vegetacije. Pun efekt će ispoljiti na jesen i imat ćemo pravu eksploziju korova na parceli.
Ova aktivnost se u proljeće preporučuje tek na pjeskovitom zemljištu, a najbolje ga tolerira zob.
Tagovi
Oranje Proljetno oranje Obrada zemlje Izmrzavanje zemlje Problemi kod oranja Gubitak vlage Štetočine Korovi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Neznam Marta što misliš pod struka ? Mali poljoprivrednik iznio je podatak o vrsti zemlje u Posavini , tu moraš gledati vlažnost zemlje i u pravi trenutak poorati , ako je zemlja vlažna brazda je kao da oreš tijesto . U brdskoj Slavoniji imamo različitu zemlju koja bez ORANJE ne može se usitniti , a ni AKUMULIRATI vodu za proljetno - ljetni dio kada nastupaju suše !
TinkiVinki
prije 1 godinu
Struka i EU nama svašta kažu i nalažu ,ali struka je jedno a praksa drugo! A neko iz Zagreba ili Metkovića ILI još gore Bruxelles nama u Posavini, Slavoniji, Sremu priča šta, kako treba je žalosno! Jel se dobro zna da na tim makro ili ti još gore mikro lokacijama 40 godina nisu izvršena ozbiljnija agronomska, ekološka,zoološka,meteorološka ili ti bilo koja istraživanja! Vec se sve priča na pretpostavkama!Zato se slažem da radi ko kako hoće! Ispričavam se na komentarima!
Marta Radić
prije 1 godinu
Neka svako radi kako misli da je najbolje za njega , struka kaže...plug u povjest
TinkiVinki
prije 1 godinu
Gruberi su zlo za zemlju!
Hooky hoo
prije 1 godinu
Postoji i gruber koji nije toliko agresivan prema tlu kao plug.
TinkiVinki
prije 1 godinu
Kad se podrivat možemo zbog vremenskih uvjeta podrivamo,ka se nemože OREMO! I to godi zemlji i imamo jako dobre rezultate očigledne! Sveto pravilo nemoj silovat zemlju jel če ti gadno vratit!!! Več radi ono što zemlji u tom trenutku paše!
TinkiVinki
prije 1 godinu
Ja se s vama gospodine neslažem, zbog puno stvari,ali dug bi moj komentar na vas bio za čitanje. Plug u staro željezo nikad otići neče!!! Na mom gospodarstvu se već godinama kombiniraju plug i podrivač!
Hooky hoo
prije 1 godinu
Autor kaže: "Nema akumulacije vode od padalina." i "prezimljujući oblici štetnih organizama, čak i uzročnici biljnih bolesti su izloženi djelovanju vanjskih faktora. Dolazi do njihovog propadanja, najviše zbog djelovanja niskih temperatura." Kako propadaju štetne gljivice i bakterije, tako propadaju i korisne. Nova istraživanja pokazuju da na poljima gdje se duži niz godina ne primjenjuje plug dolazi do veće i brže infiltracije vode u dublje slojeve. Plug polako odlazi u povijest, a drži ga samo ono : tako je i moj djed radio.